SPOJ MODERNOG I RUSTIČNOG U ENTERIJERU: Oplemenite dom zidovima od cigala

Бојана Јовановић

18. 08. 2024. u 11:00

U građevinarstvu su počeli da je koriste još u doba Mesopotamije, a dobija se jednostavno, pečenjem smese načinjene od vode, gline i peska. Možda zato cigla već na prvi pogled asocira na prirodu i toplinu, a zaista i jeste odličan toplotni izolator.

СПОЈ МОДЕРНОГ И РУСТИЧНОГ У ЕНТЕРИЈЕРУ: Оплемените дом зидовима од цигала

Foto Shutterstock

Možda zato cigla već na prvi pogled asocira na prirodu i toplinu, a zaista i jeste odličan toplotni izolator. Osim što se koristi u izgradnji objekata, ona fasadna sve češće ukrašava domove i iznutra. Ipak, nije neophodno da svi zidovi u prostoriji budu od ovog materijala da bi enterijer izgledao lepo.

Možete se poigrati i samo jedan od njih, ili samo njegov deo, napraviti od cigle, dok ostali mogu biti od betona, gipsa, drveta ili stakla. Tako ćete stvoriti osećaj trodimenzionalnosti na istoj površini. Kombinacija stakla i cigle, spajajući moderan i "hladan" dizajn sa rustičnim i toplim, izgleda odlično.

Sa drvetom se opeka najprirodnije slaže, tako da drveni, brodski pod ili veliki ramovi za prozor, deluju gotovo neodvojivo od celine sa zidovima od cigle. I drveni kuhinjski elementi odlično se uklapaju uz zid od bele cigle, čineći vašu kulinarsku oazu veoma rustičnom. Ako se, pak, odlučite da uz takav zid postavite bele viseće delove i veliku, tamnu radnu površinu sa ugradnom pločom šporeta, dobićete potpuno moderan prostor.

Cigle možete da ofarbate u boju koju poželite ili da je ostavite u izvornoj terakota nijansi. One u bojama kamena, u kombinaciji sa brodskim podom istih nijansi, stvaraju utisak kao da ste u planinskoj kući. Kada su u crnoj, braon ili sivoj boji, izgledaju "strožije" i ozbiljnije, pa se ti tonovi preporučuju za radni prostor ili kupatilo, kada bi bilo dobro da je samo središnji deo zida od cigle, a ostatak u staklu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

AERODROMI BUDUĆNOSTI: Kako održive prakse oblikuju vazduhoplovstvo