ŠTA SU DO SADA NAUČNICI OTKRILI? Evo šta krije najdublja plava rupa na svetu (VIDEO)
NOVA merenja sugerišu da je plava rupe Tam Ja u zalivu Četumal u Meksiku, do čijeg dna naučnici tek treba da stignu, povezana sa lavirintom podvodnih pećina i tunela.
Najdublja podvodna rupa na svetu, Plava rupa Tam Ja u zalivu Četumal kod jugoistočne obale poluostrva Jukatan, proteže se barem 420 metara ispod nivoa mora. To je 146 metara dublje nego što su naučnici prvobitno dokumentovali kad su otkrili rupu 2021., i 119 metara dublje od prethodnog rekordera – 301 metar duboke plave rupe Sanša Jongle, poznate kao Zmajeva rupa, u Južnom kineskom moru, piše Lajv Sajens.
Tokom ekspedicije 6. decembra 2023, istraživači su izvršili merenja pomoću sonde CTD, uređaja koji meri provodnost, temperaturu i dubinu. Podaci su pokazali da je Tam Ja „najdublja poznata plava rupa na svetu“, do čijeg dna se još nije stiglo.
Sonda je takođe prikazala različite slojeve vode u plavoj rupi, uključujući sloj ispod 400 metara, gde temperatura i salinitet podsećaju na one u Karipskom moru i obližnjim obalskim lagunama. To sugeriše da je Tam Ja možda povezana sa okeanom putem skrivene mreže tunela i pećina, navode naučnici u studiji.
Plave rupe su vodom ispunjene depresije ili vrtače, u obalskim područjima gde je osnovna stena od rastvorljivog materijala, kao što je krečnjak, mermer ili gips. Nastaju kad voda na površini prodire kroz stenu, rastvarajući minerale i šireći pukotine, što na kraju dovodi do kolapsa stene. Čuveni primeri su Dinova plana rupa na Bahamima, Dahab u Egiptu i Velika plava rupa u Belizeu.
Prvobitna merenja plave rupe Tam Ja izvedena su pomoću zvučnog dubinometra – koji šalje zvučne talase do dna i meri brzinu kojom se vraćaju radi određivanja distance. Međutim, ta tehnika je ograničena u pogledu plavih rupa zbog fluktuacija u gustini vode i nepredvidljivog oblika rupe, koji možda nije potpuno vertikalan.
CTD takođe nije pronašao dno pošto je bio operativan samo do 500 metara dubine. Instrument je spušten do te dubine, ali su kabal možda odnele podvodne struje ili je udario o neki greben, što je onesposobilo dalji rad uređaja.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO
Preporučujemo
ŠTA U SLUČAJU NAPADA? Ovih 30 država nema VOJSKU - evo ko je zadužen za njihovu odbranu
04. 05. 2024. u 18:01
MISTERIJA TITOVE SAHRANE: Šta je bilo u maršalovom kovčegu, telo NIJE
04. 05. 2024. u 15:36
SRPKINjE VISOKO NA LISTI: Koja je prosečna visina žena u Evropi (MAPA)
04. 05. 2024. u 09:50
MNOGI SE POKAJU: Od kojih polovnih automobila treba bežati - nećete moći da ih prodate
02. 05. 2024. u 10:19
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)