PRVI PUT U ISTORIJI: Snimljeno umiranje crvnog superdžina, zvezde van naše galaksije (FOTO/VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

23. 11. 2024. u 00:00

ASTRONOMI su uspeli prvi put da snime zvezdu van naše galaksije, saopštila je Evropska južna opservatorija (ESO).

ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ: Снимљено умирање црвног суперџина, звезде ван наше галаксије (ФОТО/ВИДЕО)

Foto tviter NASA

Ova zvezda nazvana WOH G64 udaljena je 160.000 svetlosnih godina od nas, a snimljena je zahvaljujući fantastičnoj oštrini Veoma velikog teleskopa interferometra (VLTI) pri Evropskoj južnoj opservatoriji.

-Prvi put u istoriji uspeli smo da zumiramo i snimimo zvezdu koja umire, a nalazi se van Mlečnog puta, rekao je Keiči Ohnaka, astrofizičar sa Univerziteta Andres Belo u Čileu.

-Otkrili smo čauru u obliku jajeta oko zvezde. Uzbuđeni smo je jer je to verovatno povezano sa drastičnim izbacivanjem materijala pre nego što zvezda koja umire postane supernova, dodao je on, prenela je ESO.

Astronomi su do sada napravili desetine snimaka zvezda u našoj galaksiji, otkrivajući njihova svojstva, još nebrojeno mnogo zvezda postoji i u drugim galaksijama, ali je do sada posmatranje bilo koje pojedinačne zvezde van Mlečnog puta bilo preveliki izazov.

Zvezda WOH G64 nalazi se u Velikom Magelanovom oblaku, jednoj od manjih galaksija koje kruže oko naše. Astronomi su decenijama znali za tu zvezdu jer je ogromna, oko 2.000 puta je veća od Sunca, pa se klasifikuje kao crveni supergigant. Naučni rad o ovom snimku objavljen je u „Astronomy and Astrophysics“.

Ohnakin tim dugo je zainteresovan za ovu zvezdu. Još 2005. i 2007. koristili su VLTI u pustinji Atakama da saznaju više o njenim karakteristikama i proučavali su je godinama, ali nisu uspevali da naprave njen snimak. Da bi u tome uspeli, čekali su razvoj instrumenata druge generacije po imenu GRAVITY. Nakon poređenja sa starim podacima, primetili su da je zvezda postala tamnija tokom poslednje decenije.

-Otkrili smo da zvezda preživljava značajne promene u poslednjih 10 godina, što nam je dalo retku priliku da pratimo život zvezde uživo, rekao je Gerd Vajgelt, profesor astronomije na Institutu za radio astronomiju „Maks Plank u Bonu“ i jedan od autora studije.

U poslednjim fazama života crveni supergiganti poput WOH G64 izbacuju spoljne slojeve gasa i prašine u procesu koji može da traje hiljade godina.

-Ova zvezda je jedna od najekstremnijih svoje vrste i svaka drastična promena može da je dovede do njenog eksplozivnog kraja, rekao je Jako van Lun, direktor opservatorije Univerziteta Kili i koautor studije koji posmatra ovu zvezdu od devedesetih godina.

(sputnikportal.rs)

BONUS VIDEO - RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

POKAZAO JE NEPOŠTOVANJE: Legenda Juventusa kritikovala Vlahovića (VIDEO)