PLAĆAJU DA BI OSTALI U ZATVORU: 80 odsto starijih osuđenica je u zatvoru zbog krađe
USAMLjENOST i siromaštvo starijih osoba u Japanu dovode do neobičnog trenda – mnoge starije žene namerno krše zakon kako bi završile u zatvoru, gde pronalaze stabilnost, osnovnu negu i druženje.

Foto: Profimedia
U najvećem ženskom zatvoru u Japanu 20 odsto zatvorenica su starije osobe. Zatvor je sve više prilagođen potrebama starije populacije, uključujući pomoć pri kupanju, hranjenju i medicinskoj nezi.
Neke žene kažu da bi čak plaćale mesečnu naknadu da mogu zauvek da ostanu ovde – izjavio je zatvorenik Takaioši Širanaga.
Sobe su ispunjene starijim stanovnicima, čije su ruke naborane, a leđa pogrbljena. Polako se kreću hodnicima, neki koriste hodalice. Radnici im pomažu da se kupaju, jedu, hodaju i uzimaju lekove.
Ali ovo nije starački dom – ovo je najveći ženski zatvor u Japanu. Stanovništvo ovde odražava starenje društva izvan, kao i sveprisutni problem samoće, koji, kako kažu čuvari, za neke starije zatvorenice postaje toliko akutan da bi radije ostale zatvorene.
-Postoje čak osobe koje kažu da će platiti 20.000 ili 30.000 jena (130-190 dolara) mesečno (ako mogu) kako bi ovde živele zauvek, rekao je Širanaga medijima koji su dobili retku priliku da posete ovaj zatvor u septembru prošle godine.
Među zatvorenicama je Akijo (81), koja izdržava kaznu zbog krađe hrane. S vrlo malom penzijom i minimalnom podrškom svoje porodice, Akijo kaže da joj život u zatvoru pruža stabilnost koju nije imala napolju.
-Možda je ovaj život najstabilniji za mene, rekla je Akiio, dodajući kako njen nedostatak finansijske sigurnosti nije ostavljao mnogo izbora.
Prema podacima japanske vlade, krađa je najčešće kriminalno delo među starijim zatvorenicima.
Više od 80 odsto starijih žena u zatvorima 2022. godine bilo je osuđeno zbog krađa. Razlozi uključuju siromaštvo – 20 odsto starijih od 65 godina u Japanu živi ispod granice siromaštva, što je znatno više od proseka članica OECD-a – tu je i izolacija i nedostatak podrške.
Zatvorski čuvari svedoče kako se mnoge žene vraćaju u zatvor jer nemaju gde da odu, nemaju dovoljno sredstava za život ili im je potrebna medicinska nega koju ne mogu priuštiti van zatvora.
Japanske vlasti su svesne problema. Ministarstvo pravde pokrenulo je programe koji pomažu zatvorenicama da se pripreme za samostalan život, dok se lokalne inicijative usmeravaju na pružanje stambene i socijalne podrške starijima bez porodice.
Ipak, s obzirom na brzo starenje populacije i nisku stopu nataliteta, mnogi stručnjaci smatraju da će Japanu biti potrebni značajni resursi i promene kako bi se nosio s izazovima koje donosi sve veći broj starijih osoba u društvu.
sputnikportal.rs
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo

REŠETKE SPASA: Starije Japanke dobrovoljno idu u zatvor da bi preživele
19. 01. 2025. u 20:51


JAPANSKA POLICIJA: Uhapsila bankarsku radnicu zbog navodne krađe 1,6 miliona dolara
14. 01. 2025. u 19:56

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)