PSIHOLOG ODGAJAO SINA I ŠIMPANZU NA IDENTIČAN NAČIN: Nakon 9 meseci je morao hitno da prekine eksperiment (VIDEO)

Mina Izgarević

28. 01. 2025. u 13:12

PSIHOLOG Vintrop Najls Kelog došao je na nesvakidašnju ideju davne 1930. godine. Njega je zanimalo da li je moguće odgajati životinju na isti način kao i čoveka.

ПСИХОЛОГ ОДГАЈАО СИНА И ШИМПАНЗУ НА ИДЕНТИЧАН НАЧИН: Након 9 месеци је морао хитно да прекине експеримент (ВИДЕО)

Foto: Jutjub/A/V Geeks 16mm Films

Zato je odlučio da zajedno sa suprugom Luelom donese kući šimpanzu, po imenu Gua, i stavi je u isto okruženje kao i 9-mesečnog sina Donalda.

"Deca-vukovi" kao inspiracija

Ideja je kasnije predstavljena u naučnom žurnalu “Psychological Record” kao eksperiment koji je pokazao koliko okruženje može uticati na razvoj šimpanze, i da li ona može da razmišlja kao čovek.

I danas je moguće pogledati snimke iz 1930-ih koji prikazuju različite situacije u kojima su se našli Gua i Donald, prenosi LadBible.

Kelog je bio inspirisan člankom o “deci-vukovima” iz Indije za koje su svi mislili da nisu dovoljno inteligentna, ali po njemu, ona su se prosto adaptirala sredini u kojoj su odrasla.

Odbacujući ideju o ostavljanju deteta u divljini, američki psiholog je odlučio da uradi suprotno - da u ljudski život unese novorođenče životinje.

"Kognitivni zid"

Čim su je smestili u dom, Kelog i njegova supruga su započeli niz testova, dok su rezultati detaljno dokumentovani. Donald i Gua su odgajani na identičan način, a jednom prilikom su testirane njihove reakcije na pucanj iz pištolja.

Naime, Kelog je odlučio da stavi šimpanzu i dete, okrene ih prema kameri, a zatim ispali ćorak iza njihovih leđa. Gua je reagovala na buku i potražila utehu kod svog “oca”, dok je dete delovalo zaprepašćeno, ali uglavnom neometano.

Životinja je u ranim testovima imala “dobar učinak”, ali je kasnije udarila u “kognitivni zid”, kako je opisano u studiji.

Naime, Gua je razvila ljudsko ponašanje, poput držanja čaše, kašike ili odgovaranja na jednostavne zadatke. Ipak, bila je manje nezavisna od Donalda kada je u pitanju ljudska interakcija i često se oslanjala na Keloga, tražeći zagrljaj i maženje.

Kraj eksperimenta

Psiholog je planirao da eksperiment traje pet godina, ali posle samo devet meseci je rešio da ga prekine. I danas nije najjasnije zašto je to učinio - da li je bilo prenaporno baviti se roditeljstvom i istovremeno naučnim radom, ili zbog toga što je šimpanza rasla i postajala pretnja po Donalda.

“Rečeno nam je samo da je studija prekinuta 28. marta 1932, kada je Gua vraćena u koloniju u Orandž parku, gde je kasnije uginula”, navedeno je u studiji.

Navodno, postojao je i nalaz po kojem Gua nije bila u mogućnosti da komunicira kao ljudi, dok je dete počelo na imitira zvuke šimpanze.

Bilo kako bilo, Kelog i njegova supruga su napisali knjigu “The ape and the child”, u kojoj su opisali jedinstveni eksperiment koji bi danas sigurno izazvao puno polemike i osuda.

(Telegraf)

BONUS VIDEO - KAKO FUNKCIONIŠE MOZAK MASOVNOG UBICE: Dr Vladimir Stojković u emisiji Faktor rizika

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

REVOLUCIJA: Kolina menja pravila penala, ovo će zauvek promeniti fudbal!