NEMA VIŠE ČOKOLADE? Stučnjaci otkrili uzrok nestašice ključnog sastojka
INDUSTRIJA se trenutno suočava sa najvećom krizom do sada, a prema rečima stučnjaka ekonomska nestabilnost i geopolitičke tenzije dodatno otežavaju nabavku i proizvodnju kakao zrna.

Foto: Shutterstock
Kakao važi za ključnu poljoprivrednu robu čokoladne industrije čija vrednost se ceni u iznosu od više milijardi dolara i sada se suočava sa najvećom pretnjom do sada, a to je drastično opadanje nivoa proizvodnje u glavnim regionima uzgoja, što dovodi do rasta cena a i neizvesnosti kada su u pitanju globalni lanci snabdevanja.
Kako se navodi u izveštaju, klimatske promene se pominju kao najznačajnija dugoročna pretnja uzgoja kakaaa.
Studije previđaju da će do 2050. godine glavna područja za proizvodnju kakaa u zapadnoj Africi, Brazilu i Peruu postati nepogodna za uzgoj usled ekstremnih vremenskih uslova.
U zapadnoj Africi koja važi za glavno čvorište uzgoja kakaa, manjak padavina, produžene sezone suše i epidemije već smanjuju prinose. El Ninjo pogoršao je suše u Obali Slonovače i Gani, što je dovelo do brzog širenja virusa "otečenih izdanaka kakaoa" i bolesti crnih mahuna.
Ovo je dovelo cene zrna do istorijskog maksimuma ove sezone.
Ekonomski uticaj
Proizvodnja kakaa u velikoj meri zavisi od malih farmera, koji proizvode preko 90% svetskog tržišta,a uprkos njihovoj vitalnoj ulozi u globalnom lancu vrednosti kakaoa, oni su i dalje zarobljeni u siromaštvu, zarađujući samo delić ukupnog prihoda industrije.
Oštar rast cena kakaa, izazvan nestašicom ponude, ne mora nužno da znači povećanje prihoda za farmere, a rastući troškovi proizvodnje i fluktuacije na tržištu često negiraju potencijalne dobitke.
Ekonomski uticaj se proteže dalje od farmera na proizvođače čokolade i potrošače.
Glavni proizvođači čokolade upozorili su na povećanje cena zbog sve veće cene sirovih zrna kakaoa.
Sa opadanjem ponude, kompanije istražuju alternativne sastojke i preformulišu proizvode kako bi održale profitne marže, a u međuvremenu, potrošači mogu očekivati da plate više za svoje omiljene poslastice.
Geopolitičke tenzije i poremećaji u lancu snabdevanja
Pored klimatskih promena, geopolitički faktori kao što su pandemija COVID-19 i tekući sukob između Rusije i Ukrajine dodatno su zategli lanac snabdevanja kakaom. Pandemija je poremetila globalnu trgovinu, smanjivši potražnju za luksuznom robom, uključujući čokoladu, dok je takođe ograničila dostupnost radne snage na farmama kakaoa. U međuvremenu, rat između Rusije i Ukrajine podigao je cene đubriva, što otežava poljoprivrednicima da održe plodnost zemljišta i održe nivo proizvodnje. Odbor za kakao u Gani već je upozorio da bi kriza đubriva mogla uticati na prinose kakaa u godinama koje dolaze.
Šta možemo da očekujemo?
Dok se industrija kakaoa bori sa ovim izazovima, istraživači rade na razvoju sorti kakaoa otpornih na klimu i tehnikama upravljanja farmama kako bi se ublažio uticaj klimatskih promena.
Ekonomske reforme, uključujući razliku u životnom dohotku koju su uvele Gana i Obala Slonovače, imaju za cilj da osiguraju fer cene za poljoprivrednike.
Međutim, efikasnost takvih inicijativa se i dalje istražuju, a mnogi farmeri i dalje bore sa niskim zaradama i ograničenim pristupom resursima.
Preporučujemo

BRITANIJA ODGOVORILA NA NAJAVE CARINA SAD: Sutra stiže "Plan za čelik"
16. 02. 2025. u 00:01

ZEBRA KOLAČ PO RUSKOM RECEPTU: Krajnje jednostavan, a tako efektan
15. 02. 2025. u 15:00Jovana Vasić

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"KOMPLITLI FRI OF ČARDž": Da li ste čuli kako Putin priča engleski? (VIDEO)
RUSKI predsednik Vladimir Putin imao je u februaru telefonski razgovor s američkim predsednikom Donaldom Trampom o okončanju rata u Ukrajini, a iako tada nije saopšteno kojim su jezikom pričala dvojica državnika verovatno se svako koristio svojim maternjim i oslonio na prevodioce.
17. 04. 2025. u 15:25
Komentari (0)