VELIKO NAUČNO OTKRIĆE: Naučnici napravili bateriju koja se prilagođava bilo kom obliku (FOTO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

15. 04. 2025. u 00:45

BATERIJE su ključni deo današnjih elektronskih uređaja, ali zauzimaju dosta prostora u njima, pa uređaji često moraju da budu oblikovani kako bi one mogle u njih da se postave.

ВЕЛИКО НАУЧНО ОТКРИЋЕ: Научници направили батерију која се прилагођава било ком облику (ФОТО)

Foto: Shutterstock

Tim naučnika je sada napravio bateriju koja je tečna i može da se prilagodi uređajima, a ne obrnuto.

Naučnici sa Univerziteta Linkoping u Švedskoj dizajnirali su meku bateriju koja se može oblikovati i koja otvara vrata novim nosivim tehnologijama. Njihovo istraživanje predstavlja bateriju napravljenu od tečnih elektroda, omogućavajući prilagođene oblike bez ugrožavanja performansi baterije.

Tradicionalne baterije su krute, što ih čini neprikladnim za besprekornu integraciju sa mekim uređajima.

-Baterije su danas najveća komponenta sve elektronike, ali su čvrste i prilično glomazne. Sa mekom i fleksibilnom baterijom, nema ograničenja u dizajnu. Može se integrisati u elektroniku na potpuno drugačiji način i prilagoditi korisniku, kaže Aiman Rahmanudin, docent na Univerzitetu Linkoping i jedan od autora istraživanja koje je objavljeno u časopisu "Sajens advansis".

Umesto da se oslanja na mehaničku fleksibilnost, kao u prethodnim dizajnima koji koriste gumene materijale ili klizne konektore, ova baterija koristi fundamentalno drugačiji pristup, odnosno pretvara čvrste elektrode u tečnost nalik na pastu.

Elektrode su napravljene od konjugovanih polimera i lignina, recikliranog nusproizvoda proizvodnje papira.

-Pošto su materijali u bateriji konjugovani polimeri i lignin, ovih sirovina ima u izobilju. Prenamenom nusproizvoda kao što je lignin u robu visoke vrednosti kao što je materijal za baterije, doprinosimo modelu cirkularne ekonomije. Dakle, to je održiva alternativa, kaže Mohsen Mohamadi, postdoktorski saradnik na univerzitetu i koautor studije.

Baterija se može rastegnuti da udvostruči svoju dužinu, napuniti više od 500 puta i zadržati funkcionalnost. Prethodni dizajni koji su koristili tečne metale su propali zbog problema kao što su očvršćavanje i ograničena funkcija samo u obliku anode.

Uprkos uspehu u postizanju fleksibilnosti, potrebna su poboljšanja u performansama ove baterije.

-Baterija nije savršena. Pokazali smo da koncept funkcioniše, ali izvođenje treba poboljšati. Napon je trenutno 0,9 volti. Sada ćemo razmotriti upotrebu drugih hemijskih jedinjenja za povećanje napona. Jedna opcija koju istražujemo je korišćenje cinka ili mangana, dva metala koja su uobičajena u Zemljinoj kori, kaže Rahmanudin.

(sputnikportal.rs)

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

LIGA ŠAMPIONA: Trijumfi Aston Vile i Dortmunda, ali PSŽ i Barselona idu u polufinale najelitnijeg evropskog takmičenja