NAUČNICI OŽIVLJAVAJU ALGE STARE 7.000 GODINA: Bile su bez kiseonika i svetlosti

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

15. 04. 2025. u 23:00

TIM istraživača iz Nemačke uspeo je da oživi ćelije algi koje su bile zakopane na dnu Baltičkog mora više od 7.000 godina, bez svetlosti i kiseonika.

НАУЧНИЦИ ОЖИВЉАВАЈУ АЛГЕ СТАРЕ 7.000 ГОДИНА: Биле су без кисеоника и светлости

Foto: Printskrin

Kako piše, "The ISME Journal", alge su milenijumima bile zarobljene ispod slojeva sedimenta, u potpunom mraku i bez pristupa kiseoniku. Ali nakon što su ih naučnici postavili u povoljne uslove, ćelije su se potpuno oporavile. Počele su da proizvode kiseonik i razmnožavaju se kao da nikada nisu bile u stanju mirovanja.

"EKOLOGIJA VASKRSENjA"

Prema istraživačkom timu, to je najstariji poznati organizam iz morskih sedimenata koji je uspešno vraćen iz stanja mirovanja, što predstavlja izuzetan primer u novoj naučnoj oblasti poznatoj kao "ekologija vaskrsenja".

-Neverovatno je da oživele alge ne samo da su preživele, već i da nisu izgubile svoju „kondiciju“, odnosno biološku funkcionalnost, rekla je vođa studije Sara Bolijus sa Lajbnicovog instituta za istraživanje Baltičkog mora. "Oni rastu, dele se i fotosintetizuju baš kao i njihovi savremeni potomci."

Mnoge vrste u prirodi, ulaskom u stanje mirovanja, kao što je hibernacija kod sisara, uspevaju da prežive teške uslove usporavanjem metabolizma i korišćenjem prethodno uskladištene energije.

Međutim, u Baltičkom moru postoje izuzetno specifični uslovi koji omogućavaju nekim vrstama algi da prežive u stanju mirovanja mnogo duže nego inače. Nakon što ćelije algi potone na morsko dno, polako se prekrivaju sedimentom, koji ih dodatno štiti od svetlosti i raspadanja.

Najnoviji uzorci uzeti su sa dubine od skoro 240 metara, u oblasti poznatoj kao Istočna dubina Gotlanda, gde su uslovi anoksični, gotovo bez kiseonika, što sprečava biološko razlaganje. U kombinaciji sa potpunim mrakom, ovo stvara savršeno okruženje za očuvanje algi milenijumima.

REAKTIVIRAN UZORAK STAR SEDAM MILENIJUMA

Naučnici su uspeli da reaktiviraju alge iz devet različitih uzoraka, a najstariji je datiran na 6871 godinu, sa mogućom greškom od 140 godina. Preciznost datiranja omogućila je jasno nanošenje slojeva sedimenta, objasnila je Bolius.

-Takvi sedimenti funkcionišu kao vremenske kapsule koje sadrže vredne informacije o prošlim ekosistemima, njihovom biodiverzitetu, promenama stanovništva i genetskoj evoluciji, rekla je ona.

Sara Bolijus veruje da će naučnici proučavanjem ovih organizama moći da saznaju više o uslovima u kojima su prvobitno živeli, kao što su salinitet vode, temperatura i nivo kiseonika.

-Činjenica da smo uspeli da ponovo aktiviramo tako stare alge samo je prvi korak ka razvoju „oruđa za vaskrsenje“ u Baltičkom moru, dodala je Bolijus. „Sada možemo da sprovodimo laboratorijske eksperimente koji nas „vraćaju u prošlost“ u različite faze razvoja Baltičkog mora“.

(sputnikportal.rs)

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RUSIJA JE ZGROŽENA: Niko ne može da veruje šta su uradile sinhrone plivačice iz Ukrajine posle osvajanja medalja (VIDEO)