KUĆE OD PEČURAKA?: Naučnici otkrili novu alternativu za gradnju
TIM istraživača sa Državnog univerziteta Montane razvio je inovativan građevinski materijal koji kombinuje micelijum gljiva sa specijalnim bakterijama

Foto: Profimedia
U potrazi za održivijim pristupima gradnji, tim istraživača sa Državnog univerziteta Montane razvio je inovativan građevinski materijal koji kombinuje micelijum gljiva sa specijalizovanim bakterijama. Cilj ove inovacije je da se pronađe alternativa cementu, čija proizvodnja trenutno doprinosi čak 8% globalnim emisijama ugljen-dioksida, prenosi građevinarstvo rs.
Micelijum, mrežasta struktura slična korenu koju formiraju gljive, u ovom slučaju potiče od vrste Neurospora crassa. Ova gljiva se ističe brzom sposobnošću rasta i potencijalom za tzv. mikrobiološki izazvanu karbonatnu precipitaciju (MICP), proces kojim se rastresite čestice poput peska mogu pretvoriti u čvrstu masu sličnu cementu.
U ovu biološku matricu istraživači su uveli i bakteriju Sporosarcina pasteurii, poznatu po svojoj sposobnosti biomineralizacije - stvaranja čvrstih mineralnih struktura. Ova bakterija se ranije koristila za popravku oštećenih cigli, pa čak i u eksperimentima sa lunarnim tlom.
Jedna od glavnih prepreka kod tzv. inženjerskih živih materijala (ELM) bila je njihova ograničena izdržljivost - većina takvih materijala gubi svoja svojstva nakon svega nekoliko dana ili nedelja. Međutim, nova kombinacija gljiva i bakterija pokazala je daleko veću postojanost: mikroorganizmi su ostali metabolički aktivni najmanje četiri nedelje, što je značajno duže u poređenju sa prethodnim pokušajima u ovoj oblasti.
Asistentkinja sa Državnog univerziteta Montane Čelsi (Chelsea) Heveran, koja je i koautorka studije objavljene u časopisu "Cell Reports Physical Science", istakla je dodatnu prednost korišćenja micelijuma gljive N. crassa.
Objasnila je da gljivične "skeletne" strukture omogućavaju preciznu kontrolu unutrašnje arhitekture materijala. U okviru eksperimenta, tim je uspeo da oblikuje geometriju koja podseća na kortikalnu kost, poznatu po svojoj snazi i krutosti, što otvara mogućnosti za kreiranje različitih složenih struktura u budućnosti.
To predstavlja prvi pokušaj da se micelijum koristi kao osnova za biomineralizovane ELM materijale. Snimci koje su istraživači podelili prikazuju male grede izrađene upravo od ovog novog materijala - kombinacije micelijuma i bakterije S. pasteurii. Uzorci su pokazali obećavajuće mehaničke karakteristike, uključujući čvrstinu, otpornost i mogućnost samopopravljanja.
(Telegraf)
Preporučujemo

COMMODORE 64 RAZGOVARAO SA CHATGPT: Italijani uspeli da učine nemoguće
04. 05. 2025. u 15:57

PIJEMO JE SVAKI DAN: Naučnici ozbiljno upozoravaju na pretnju koju ne vidimo
03. 05. 2025. u 00:00

REŠENA MISTERIJA MUMIJE: Zovu je „Kapelan osušen na vazduhu“ (FOTO)
02. 05. 2025. u 23:00

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"ZBOGOM GURUU ZORANU" Umro vođa naše legendarne grupe; bend prestaje da postoji? Otišao svega nekoliko dana posle vesti o bolesti
GRUPU su osnovali uz veliku podršku i vetar u leđa Bore Đorđevića i "Riblje čorbe".
04. 05. 2025. u 19:43 >> 19:47
Komentari (0)