IGRE ZA BEBE: Zabavne i jednostavne aktivnosti za novorođenčad

Bojana Jovanović

07. 05. 2025. u 18:13

Osim što ćete zabaviti bebu i sebe, igranjem sa vašim novorođenčetom podstičete njegov razvoj. Zapravo, igra je ključni deo rasta bebe, jer ona na taj način uči o svetu oko sebe, razvija osnovne motoričke veštine i počinje da stvara emocionalne veze.

ИГРЕ ЗА БЕБЕ: Забавне и једноставне активности за новорођенчад

Foto Shutterstock

Senzorne igre, odnosno one koje stimulišu sva čula deteta, od vitalnog su značaja za novorođenčad, jer pomažu u izgradnji nervnih veza u mozgu, podstičući vašeg novog člana porodice da se uključi u istraživanje svog okruženja. Donosimo vam nekoliko ideja za senzorne igre beba, od onih tek rođenih pa do šestog meseca starosti.

UZRAST OD 0-2. MESECA:

Nežna muzika: Pustite tihu, umirujuću muziku ili uspavanke da biste umirili i aktivirali čulo sluha vašeg malenog. Možete mu i pevati.

Meke teksture: Upoznajte ga sa različitim mekim teksturama, poput svile, pamuka ili flisa. Nežno protrljajte ove materijale o bebinu kožu da biste joj pružili taktilno iskustvo.

Mobilni uređaj: Okačite iznad detencetovog kreveta mobilni telefon na čijem se displeju prikazuju boje i šare visokog kontrasta. Proverite da li ste ga pravilno postavili, jer bi trebalo da se nalazi u okviru vizuelnog dometa novorođenčeta, što je 20-30 centimetara udaljenosti od očiju.

UZRAST OD 2-4. MESECA:

Ogledalo: Dok beba leži na stomačiću, stavite ogledalo u njenu neposrednu blizinu, naravno, sve vreme vodeći računa o tome da se slučajno ne povredi. Bebe mnogo vole da gledaju u svoj odraz, što im pomaže u vizuelnom i društvenom razvoju.

Prostirači za “vreme za stomak”: Vaš mališan bi svakodnevno trebalo da provodi određeno vreme ležeći na stomačiću, a za te prilike bi trebalo da koristite šarene prostirke sa različitim teksturama i pričvršćenim igračkama. Na ovaj način ćete podstići dosezanje i dodirivanje predmeta, kao i istraživanje.

Nežna masaža: Polako i nežno masirajte bebu koristeći odgovarajući losion. Ovo joj pomaže u vezivanju za vas, a uz to joj pruža umirujuće taktilno iskustvo.

UZRAST OD 4-6. MESECA:

Igra sa vodom: Napunite plitku posudu malom količinom vode i pustite vašeg malenog da je oseti rukama i prska. Naravno, uvek pažljivo nadgledajte dok to radi.

Senzorne boce: Napravite senzorne boce tako što ćete providne plastične flaše napuniti vodom u koju ste sipali boju, šljokice i sitne predmete. Čvrsto zatvorite flaše pa pustite bebu da ih trese i posmatra sadržaj koji se kreće kroz njih.

Boja bezbedna za jelo: Napravite jestivu boju tako što ćete pomešati jogurt sa prehrambenom bojom za ishranu. Zatim stavite malu količinu na poslužavnik visoke stolice za bebu i pustite je da bezbedno istražuje teksturu i boju. Onda dodajte još malo, ali druge nijanse, pa to ponavljajte desetak dana. Potom možete uvesti druge boje u „igru“.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RUSIJA IMA NOVOG ŠAMPIONA! Putinov omiljeni klub skinut sa trona