STUDIJA POKAZALA: Deca koja imaju psa ređe obolevaju od ekcema
Prema nedavno sprovedenoj studiji, ako imate psa kod kuće to može pomoći u sprečavanju pojave ekcema kod dece koja su genetski sklona ovom stanju. Istraživači poručuju da su mališani sa promenom u DNK koja povećava šanse za razvoj ekcema imali manje šanse da obole od ovog stanja ako su bila izložena kontaktu sa psom u ranom uzrastu.

Foto Shutterstock
Ovi nalazi pružaju nove uvide u to šta bi moglo da izazove ekcem kod dece i kako faktori okoline mogu da utiču na genetski rizik.
Ekcem je poremećaj svraba kože uzrokovan kombinacijom genetskih i efekata okoline, ali se malo zna o tome kako ta dva faktora međusobno deluju.
Međunarodni istraživački tim, predvođen naučnicima sa univerziteta u Edinburgu i Bristolu, Londonske škole za higijenu i tropsku medicinu i Helmholc Minhen, ispitao je podatke od gotovo 300.000 ljudi kako bi istražili da li oni koji su skloni razvoju ekcema mogu drugačije da reaguju na faktore okoline. Testirali su interakcije između 24 najznačajnije genetske varijante povezane sa ekcemom i 18 faktora životne sredine u ranom životu, tokom trudnoće majke i prve godine života deteta. Početna analiza kod 25.000 pojedinaca sugerisala je da može da postoji veza između sedam faktora životne sredine – vlasništva nad psom ili mačkom, starijeg brata ili sestre, dojenja, pušenja, upotrebe antibiotika i pranja – i najmanje jedne utvrđene genetske varijante za ekcem.
Zatim su pokušali da repliciraju svoje nalaze u većoj grupi od 255.000 ispitanika. Najjača interakcija pronađena je između regiona DNK koda koji je povećavao rizik od ekcema, ali kod dece ili beba čije su porodice imale psa kao kućnog ljubimca, taj rizik je nestao. Varijacija u genetskom kodu nalazila se blizu gena za receptor interleukina-7 (IL-7R), proteina koji je uključen u funkciju imunih ćelija i upalu. Laboratorijski testovi potvrdili su da u ćelijama ljudske kože sa genetskom varijantom, molekularni signali od psa, koji bi mogli da izazovu alergiju, umesto toga deluju na suzbijanje upale kože. Nalazi takođe ukazuju na to da protein IL-7R može biti potencijalna meta za buduće lečenje ili prevenciju ekcema, kažu stručnjaci. Naučnici sugerišu da bi izlaganje različitim bakterijama u ranom uzrastu, kroz kontakt sa psima i drugom decom, moglo biti zaslužno za zaštitni efekat.

ČETIRI ZEMLjE EU ODBILE TRAMPOV PLAN: Neće da kupuju američko oružje za Ukrajinu!
ČETIRI evropske zemlje odbile su da učestvuju u projektu predsednika SAD Donalda Trampa o kupovini američkog oružja za Ukrajinu.
16. 07. 2025. u 14:12

BEBA IZ SRBIJE SE UGUŠILA NAOČIGLED RODITELjA: Nezapamćena tragedija na Halkidikiju
BEBA iz Srbije, stara svega 13 meseci, iznenada je izgubila život u jednom ugostiteljskom objektu na Halkidikiju. Kako navode grčki mediji, ova nezapamćena tragedija odigrala se pred očima detetovih roditelja.
16. 07. 2025. u 14:33

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)