SAMOSTALNOST MOŽE, SAD JE SPORNO IME: Bugari protiv naziva Makedonska pravoslavna crkva - "Ohridska arhiepiskopija"
SAMOSTALNOST Makedonske pravoslavne crkva - Ohridske arhiepiskopije (MPC) za Bugarsku patrijaršiju nije sporna, ali - jeste njen zvanični naziv.

Foto M. Stančić
Iako Bugari ne dovode u pitanje Arhiepiskopiju u Skoplju, niti njenog poglavara, u Sofiji tvrde da najmlađa članica istočne crkvene porodice jedino može da se nazove "Pravoslavna crkva Republike Severne Makedonije".
Iza ovog stava, koji je nedavno potvrđen i odlukom bugarskog Svetog sinoda, nalazi se čvrsto shvatanje da je jedini naslednik drevne Ohridske arhiepiskopije - Bugarska patrijaršija. Argumentacija ovakvog viđenja zadire u duboku prošlost, u 10. vek, i doba cara Samuila, koji je za crkveno sedište izabrao Ohrid. Bugari od tada prate navodni kontinuitet svoje crkvene istorije, što je navedeno i u statutu Patrijaršije u Sofiji.
Ipak, mediji istočnog suseda prenose da će bugarski patrijarh Neofit u svojim dipisima već na Božić uvrstiti i ime poglavara crkve u Severnoj Makedoniji, Stefana. Njega potpisuju samo krnjom titulom "arhiepiskopa skopskog", jer Bugarska crkva ne priznaje titulu sa kojom ga je vaseljenski patrijarh Vartolomej primio u liturgijsko sasluživanje.
Negiranjem prava na naziv koji Makedonci koriste za svoju crkvu i koji je odobren u SPC, Bugari su na istoj liniji sa Atinskom arhiepiskopijom i krugom jelinskih crkava, koji takođe negiraju naziv crkve u Makedoniji. Grcima ne smeta pominjanje Ohridske arhiepiskopije, ali se izričito protive korišćenju prideva "makedonska", koji je sastavni deo naziva crkvene organziacije sa sedištem u Skoplju.
Dileme oko imena potvrđuju pretpostavke da je MPC, uprkos letošnjem aktu o samostalnosti koju je dobila od SPC i kanonskom prijemu carigradskog patrijarha Vartolomeja, još daleko od punog međucrkvenog i međunarodnog priznanja. Ovoga je svestan i makedonski klir, koji, uprkos tome, gaji optimizam da će sve nesuglasice biti rešene dogovorom.

Foto M. S.
Proces "osamostaljivanja" MPC, kako ukazuju poznavaoci ovog pitanja, odvija se vrlo sporo i sa mnogo otpora na različitim stranama, pre svega u Carigradu. Do danas još nije sprovedena puna integracija nekadašnje Pravoslavne ohridske arhiepiskopije, koja je delovala pod okriljem SPC, iako su planovi za uključivanje ove jerarhije u novu autokefalnu crkvu napravljeni još letos. Takođe, nije doneta ni odluka da li će u direktnu nadležnost srpskog patrijarha biti stavljen neki od srednjovekovnih srpskih manastira na tlu Severne Makedonije, koji bi imao ulogu središta srpske duhovnosti u ovoj zemlji.
KOMISIJA
REŠAVANjE brojnih istorijskih kontroverzi i relacija između Bugara i Makedonaca zadatak je posebne zajedničke komisije, koju su Sofija i Skoplje formirali u cilju rasvetljavanja prošlosti. U crkvenim krugovima u Severnoj Makedoniji, međutim, izričito odbijaju da crkvena pitanja, vezana za status, naziv i ustrojstvo MPC, budu predmet rada ove mešovite komisije.
Preporučujemo

DRAMATIČNO U SKOPLjU: Stanovništvo evakuisano sa više lokacija nakon dojava o bombama
12. 12. 2022. u 10:33

BLOKIRANjE SKOPLjA: Bugarska i dalje na putu Severne Makedonije ka EU
13. 12. 2022. u 21:03

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (5)