SAMOSTALNOST MOŽE, SAD JE SPORNO IME: Bugari protiv naziva Makedonska pravoslavna crkva - "Ohridska arhiepiskopija"
SAMOSTALNOST Makedonske pravoslavne crkva - Ohridske arhiepiskopije (MPC) za Bugarsku patrijaršiju nije sporna, ali - jeste njen zvanični naziv.

Foto M. Stančić
Iako Bugari ne dovode u pitanje Arhiepiskopiju u Skoplju, niti njenog poglavara, u Sofiji tvrde da najmlađa članica istočne crkvene porodice jedino može da se nazove "Pravoslavna crkva Republike Severne Makedonije".
Iza ovog stava, koji je nedavno potvrđen i odlukom bugarskog Svetog sinoda, nalazi se čvrsto shvatanje da je jedini naslednik drevne Ohridske arhiepiskopije - Bugarska patrijaršija. Argumentacija ovakvog viđenja zadire u duboku prošlost, u 10. vek, i doba cara Samuila, koji je za crkveno sedište izabrao Ohrid. Bugari od tada prate navodni kontinuitet svoje crkvene istorije, što je navedeno i u statutu Patrijaršije u Sofiji.
Ipak, mediji istočnog suseda prenose da će bugarski patrijarh Neofit u svojim dipisima već na Božić uvrstiti i ime poglavara crkve u Severnoj Makedoniji, Stefana. Njega potpisuju samo krnjom titulom "arhiepiskopa skopskog", jer Bugarska crkva ne priznaje titulu sa kojom ga je vaseljenski patrijarh Vartolomej primio u liturgijsko sasluživanje.
Negiranjem prava na naziv koji Makedonci koriste za svoju crkvu i koji je odobren u SPC, Bugari su na istoj liniji sa Atinskom arhiepiskopijom i krugom jelinskih crkava, koji takođe negiraju naziv crkve u Makedoniji. Grcima ne smeta pominjanje Ohridske arhiepiskopije, ali se izričito protive korišćenju prideva "makedonska", koji je sastavni deo naziva crkvene organziacije sa sedištem u Skoplju.
Dileme oko imena potvrđuju pretpostavke da je MPC, uprkos letošnjem aktu o samostalnosti koju je dobila od SPC i kanonskom prijemu carigradskog patrijarha Vartolomeja, još daleko od punog međucrkvenog i međunarodnog priznanja. Ovoga je svestan i makedonski klir, koji, uprkos tome, gaji optimizam da će sve nesuglasice biti rešene dogovorom.

Foto M. S.
Proces "osamostaljivanja" MPC, kako ukazuju poznavaoci ovog pitanja, odvija se vrlo sporo i sa mnogo otpora na različitim stranama, pre svega u Carigradu. Do danas još nije sprovedena puna integracija nekadašnje Pravoslavne ohridske arhiepiskopije, koja je delovala pod okriljem SPC, iako su planovi za uključivanje ove jerarhije u novu autokefalnu crkvu napravljeni još letos. Takođe, nije doneta ni odluka da li će u direktnu nadležnost srpskog patrijarha biti stavljen neki od srednjovekovnih srpskih manastira na tlu Severne Makedonije, koji bi imao ulogu središta srpske duhovnosti u ovoj zemlji.
KOMISIJA
REŠAVANjE brojnih istorijskih kontroverzi i relacija između Bugara i Makedonaca zadatak je posebne zajedničke komisije, koju su Sofija i Skoplje formirali u cilju rasvetljavanja prošlosti. U crkvenim krugovima u Severnoj Makedoniji, međutim, izričito odbijaju da crkvena pitanja, vezana za status, naziv i ustrojstvo MPC, budu predmet rada ove mešovite komisije.
Preporučujemo

DRAMATIČNO U SKOPLjU: Stanovništvo evakuisano sa više lokacija nakon dojava o bombama
12. 12. 2022. u 10:33

BLOKIRANjE SKOPLjA: Bugarska i dalje na putu Severne Makedonije ka EU
13. 12. 2022. u 21:03

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (5)