UHAPŠENI HRVATI U ZAMBIJI: Velika afera sa krijumčarenjem dece iz DR Kongo potresa hrvatsku javnost
ČETIRI hrvatska para uhapšena su u Zambiji pod optužbom da su švercovali decu iz DR Kongo, a sud će ovih dana doneti rešenje da li će se dalje braniti sa slobode.

Foto M. Anđela
Oni su iz sirotišta u Kongu usvojili tri trogodišnjaka i jednogodišnjaka i nameravali da ih dovedu u Hrvatsku, ali policija u Zambiji je procenila da dokumenti nisu bili u redu. U međuvremenu je nestao i načelnik sirotišta iz Konga, pa se ne zna pod kakvim su uslovima deca usvojena. Inače, imaju i hrvatske dokumente, ali hrvatska strana ne otkriva kako su do njih došli.
Hrvati su uhapšeni na aerodromu u Ndoli u Zambiji, a deca su smeštena u odgovarajuću ustanovu. Branili su se da je poštovana sva procedura u Kongu i da su dokumenti verodostojni. Ipak, policija ih je optužila za krijumčarenje dece, uprkos tome što iz Konga nisu primili svu dokumentaciju, a vlasti te zemlje su u početku tvrdile da je sve u redu. Tako se postupak otegao i tek sada će prvostepeni sud odlučivati šta dalje.
Optužba je teška i ako se dokaže, Hrvate čeka dugogodišnja kazna zatvora. Sada su smešteni u dva zatvora, muškarci u jednom, a žene u drugom. Angažovali su lokalnog advokata koji je vodio slučajeve usvajanja dece iz Konga za hrvatske porodice kod kojih nije bilo komplikacija. Advokat tvrdi da je i sada sve u redu i nije mu jasno zašto su hrvatski parovi koji su usvojili decu završili sa teškim optužbama.
Malo se zna o celom slučaju, a nije do kraja jasno kako su usvojitelji, i na osnovu čega, dobili dokumentaciju iz Hrvatske. I hrvatske diplomate u Zambiji su iz novina saznali za uhapšene Hrvate i tada im pružili diplomatsku pomoć. Dostavljeni su im u zatvor hrana i lekovi, ali nije rečeno šta je sa decom. Hrvatske diplomate tvrde da zambijske vlasti nisu nadležne za ovaj slučaj, jer se usvajanje dogodilo u Kongu i tamo niko nije pravio probleme.
Nije poznato da li su Hrvati i koliko platili usvajanje dece, a u poslednje vreme sve češće brojne porodice iz Hrvatske odlaze u afričke države zbog usvajanja. Merodavna hrvatska ministarstva nemaju rešenu potrebnu proceduru, pa postupak dobijanja dokumenata duže traje u Hrvatskoj od samog usvajanja u afričkim državama.
Veliki je problem što se parovi odlučuju dodatno da plate za postupak usvajanja, uz lokalne takse, pa se onda takvi slučajevi mogu smatrati "kupovanjem" dece, što je zabranjeno. U slučaju hrvatskih porodica, ključni svedok biće odbegli načelnik sirotišta, a ako vlasti u Zambiji procene da je bilo odstupanja od pravila i davanja novca za usvajanje, te krivotvorenja dokumenata, predviđena je kazna od 27 godina zatvora.
KO JE SVE UHAPŠEN
MEĐU optuženima u Zambiji su Zoran Subošić (na slici), gitarista grupe "Hladno pivo" i njegova supruga Azra Imamović Subošić koja radi u Ustavnom sudu, veterinar Ladislav Peršić i supruga Aleksandra, te većnik stranke Možemo Noe Kraljević, koji je promenio pol i partnerka Ivona, te bračni par Damir i Nadica Magić. Samo dva su para u hrvatskom registru potencijalnih usvojitelja.
Preporučujemo

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (1)