MILANOVIĆ VEĆ ZNA DA OSTAJE U FOTELJI: Nije mu naškodio ni "izlet" u kampanji za parlamentarne izbore
IAKO su hrvatski predsednički izbori tek krajem godine, Zoran Milanović ima najviše šanse da osvoji drugi mandat i ostane na Pantovčaku. Sve ankete ukazuju da uverljivo vodi pred drugim kandidatima, iako vladajući HDZ još nije odlučio ko će se Milanoviću suprotstaviti. Sadašnjeg predsednika podržavaju građani leve i desne orijentacije, iako je zvanično kandidat SDP-a. Nije mu naškodio ni neuspeli "izlet" u kampanji za parlamentarne izbore, kada je želeo postati premijer, ali mu je Ustavni sud to zabranio.

Foto: Tanjug/AP Photo/Darko Bandic
Brz na jeziku, spreman da uvredi svakog ko ga kritikuje, Milanović je u politički život Hrvatske doneo do sada nezabeležen eksperiment. Vodio je u proteklih pet godina bespoštednu bitku na rečima sa premijerom Andrejom Plenkovićem, sa kojim se zna još iz mladih dana, jer su obojica radila u Ministarstvu spoljnih poslova kao mlade diplomate. Sada su ogorčeni protivnici, pa se mnogi pitaju kako će izgledati buduća saradnja.
Uostalom, do sada je samo Kolinda Grabar Kitarović bila uspešna i pobedila ispred HDZ-a, dok su Stipe Mesić, Ivo Josipović i Zoran Milanović pripadali levici.
Uloga predsednika Hrvatske više je protokolarna, ali sa premijerom mora usaglašavati kadrovska rešenja u diplomatiji, oružanim snagama i sigurnosnim službama. Milanovića i Plenkovića očekuje dogovor i oko SOA-e, sigurnosno-obaveštajne agencije, jer dosadašnji dugogodišnji šef Danijel Markić odlazi na funkciju u sklopu EU. Kako uopšte ne razgovaraju, a na skupovima gde su zajedno se ni ne rukuju, dogovore moraju da postignu saradnici predsednika i premijera, što je često veoma teško.
Uporno vode predsednik i premijer dve paralelne spoljne poitike, pa se ne mogu usaglasiti ni oko stava prema komšijama, pre svega BiH. Milanoviću zameraju da je u korektnim odnosima sa Miloradom Dodikom, a dvojica najmoćnijih hrvatskih političara imaju i različite stavove u odnosu na položaj Hrvata u BiH. Dok Plenković sledi politiku Evropske unije, Milanović je žestoki kritičar briselske administracije, a postoje i nijanse u razlikama prema NATO-u.
Zbog ličnog sukoba već godinama se ne može postići dogovor oko imenovanja ambasadora, pa je nekima prošlo gotovo dva mandata dok čekaju zamene. U Francuskoj i Vatikanu Hrvatska nema ambasadora, a Milanović i Plenković su postigli dogovor samo da pošalju ambasadora Hidu Biščevića u Beograd.
Ukrajina
PREDSEDNIK i premijer imaju različite poglede i na odnos prema ratu u Ukrajini. Dok Plenković sledi stavove EU i NATO-a, Milanović smatra da treba sesti za sto i postići dogovor za prekid rata.

PORODICE U ŠOKU NAKON ŠTO SU OTVORILE KOVČEGE SA TELIMA: Nove bizarnosti nakon pada aviona u Indiji
SIN žene koja je poginula u padu aviona kompanije Air India izjavio je za Bi-Bi-Si da su u kovčegu s telom njegove majke pronađeni i „drugi ostaci“.
23. 07. 2025. u 16:49

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)