I DALJE SE GRADI NELEGALNA HIDROELEKTRANA: Srbima mute i vodu za piće

Bagerima uništavaju izvor Une, a meštani uzalud upozoravaju da će ostati bez pitke vode.

И ДАЉЕ СЕ ГРАДИ НЕЛЕГАЛНА ХИДРОЕЛЕКТРАНА: Србима муте и воду за пиће

GP URA

Nakon što su žene iz Donje Suvaje kod Srba i Gračaca sprečile bagere da nastave izgradnju hidroelektrane ispod vrela Une naredne sedmice trebala bi pasti odluka hoće li se nastaviti gradnja kojoj se protive meštani tog kraja. Tvrde da je reč o uzurpaciji prirode, da investitor nema dozvole i da meštani nisu bili informisani šta će se uopšte raditi. Već sada je uništen okoliš u Donjoj Suvaji u zadarskoj županiji, mestu gde su pretežno živeli Srbi, a sad je ostalo svega pedesetak stanovnika. Ni u Srbu nije ostalo mnogo Srba, a izgradnja ilegalne hidroelektrane ugrozila bi život ionako malo preostalih stanovnika.

Arogancija investitora koji bez svih potrebnih dozvola grade hidroelektranu, splitske firme Pipra, vlasnika Saše Svaline je dovela do usijanja među meštanima, a Tanja Rastović, voditeljica ekološkog udruženja iz Srba kaže da se očito računa da niko u Hrvatskoj ne zna gde je izvor Une. Privatna hidroelektrana od 160 kilovata na samom izvoru bi onemogućila meštanima da imaju pitku vodu, a na sve opasnosti ovog projkkta ukazivali su i ukazuju i političari iz redova srpske manjine. Milorad Pupovac, koji više nije deo vladajuće koalicije, poziva hrvatsku vladu da zabrani daljnje radove, a i Državni inspektorat je utvrdio da ne postoje sve dozvole.

Građevinsku dozvolu za ovu hidroelektranu „Una Mlin“ zadarska županija dala je još 2016. godine, a tada je utvrđeno da nema potrebe za procenu utjecaja na okoliš. U međuvremenu su se u Hrvatskoj promenili zakoni, a vlada je donela rešenje o zaštićenom području na kojem se sada gradi hidroelektrana. Od tada traje ping-pong investitora sa nadležnim telima, a bageri ruše sve pred sobom. Inspektori dolaze i prolaze, ilegalni radovi se nastavljaju, a građani koji žive u neposrednoj blizini reke nemaju pitku vodu. Gradnja je zamutila reku, a nema vode ni u starom seoskom vodovodu koji je do nedavno bio u funkciji.

Meštane koji se bune podržavaju i brojni građani iz BiH i Srbije, ali i inostrane ekološke institucije. „Ovde imamo pravo bogatstvo flore i faune koja će nestati sa hidroelektranom. Nije vreme u 21. veku da žene trče pred bagere, vreme je za institucije. Sa svakim santimetrom bušenja uništava se korito reke i šanse da spasimo Unu sve su manje“, kaže meštanka Donje Suvaje Božica Keča.

Do sada je porušeno mnogo stabala, srušena je stara mlinica, a prekršeni su i brojni međunarodni propisi. Kada je prošle sedmice na mesto radova došla Anja Šimpraga iz SDSS-a radovi su privremeno prekinuti, a konačnu odluku doneće merodavne investicije navodno u najkraće vreme. „Naš dolazak na lokaciju gde se izvode radovi izazvao je reakciju investitora, naime prekinuti su radovi sa bagerima kada su nas ugledali, što znači da imamo pravo sumnjati kako se ovde odvijaju radnje koje nisu u skladu sa zakonom“, kaže Šimpraga i poziva inspekcijski nadzor koji bi trebao da utvrdi gradi li se hidroelektrana ilegalno i kako zaštiti vrelo Une.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KAKVA IGRA JOKIĆA: Nikola uništio velikog rivala, svi u čudu zbog ovog poteza (VIDEO)