DRAMA NA AERODROMU U HRVATSKOJ: "Neodgovornim ponašanjem ugroženi su životi"

Jovana Švedić

18. 04. 2025. u 09:02

HRVATSKA agencija za civilno vazduhoplovstvo (CCAA) objavila je da je neodgovorno korišćenje drona ugrozilo sigurnost vazduhoplova i onemogućilo sletanje dva putnička aviona, javlja Dnevnik.hr.

ДРАМА НА АЕРОДРОМУ У ХРВАТСКОЈ: Неодговорним понашањем угрожени су животи

Foto Shutterstock

Kako se ističe u saopštenju CCAA, u neposrednoj blizini aerodroma Dubrovnik tokom završnog prilaza za sletanje dana 13. aprila 2025. zabeleženo je opasno približavanje drona putničkom avionu na približnoj visini od 200 metara.

- Čime je korisnik/udaljeni pilot drona svojim neodgovornim ponašanjem ugrozio živote posade i putnika, avion i živote i imovinu ljudi na zemlji. Posada aviona svoje opažanje je prosledila Hrvatskoj kontroli avio saobraćaja koja je o tome obavestila nadležna policijska tela zadužena za sprovođenje istrage - ističu u saopštenju.

Aerodrom Dubrovnik je zbog spomenutog incidenta bio zatvoren neko vreme, usled čega su dva aviona planirana za sletanje bila preusmerena u Split.

- Osim ugrožavanja sigurnosti, života i imovine, pilot drona svojim je ponašanjem prouzrokovao značajnu štetu i avio-prevoznicima i putnicima. Naime, svako preusmeravanje letova na aerodrome različite od planiranih odredišta avioprevoznicima prouzrokuje dodatne troškove povezane sa dodatnim vremenom letenja aviona, zbrinjavanjem putnika (prevoz do konačnog odredišta, i/ili hotelski smeštaj) kompenzacijom za kašnjenja itd - dodaju u saopštenju.

Kako ističu, letenje dronova u blizini aerodroma i kontrolisanom vazdušnom prostoru je dozvoljeno u slučajevima kada to odobri nadležna kontrola aviosaobraćaja. Ako se izvodi neovlašćeno i protivpravno, može biti izrazito opasno za sigurnost aviona, posade, putnika i osoba i imovine na tlu.

- Takve aktivnosti su kažnjive i povlače sa sobom prekršajnu i kaznenu odgovornost. Hrvatska agencija za civilno vazduhoplovstvo sa svojim partnerima, Hrvatskom kontrolom aviosaobraćaja i Upravom policije, svakodnevno sprovodi postupke otkrivanja neovlašćenih i protivzakonitih operacija dronova, te se prema operatorima i udaljenim pilotima koji ugrožavaju sigurnost vazdušnog saobraćaja primenjuje politika nulte tolerancije, a kazne za takve prekršaje se penju do 20.000 evra - dodaju u saopštenju.

Letenje dronova izvan kontroliranog vazdušnog prostora bez ispunjavanja za to propisanih uslova je ograničeno do 120 metara, ali je pilot drona i tada u obvezi za svoj let rezerviše vazdušni prostor putem za to namenjene usluge Hrvatske kontrole zračne plovidbe AMC portala, dodaju u saopštenju.

Podsetili su kako su se 2024. godine u samo dve nedelje dogodila tri vrlo ozbiljna incidenta neodgovornim i protivpravnim korišćenjem dronova u blizini hrvatskih aerodroma.

(Telegraf)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!