NA SRPSKOM VOJNIČKOM GROBLJU Srbi iz Pariza odali počast Soluncima
DVA puta za redom, u kratkom roku, u sredu, a pre toga u subotu, odala je srpska dijaspora počast Soluncima na Srpskom vojničkom groblju u Tijeu kod Pariza.
- I pored ovih teških epidemiloških uslova, uspeli smo da odamo dužnu počast našim junacima – poručio je predstavnik udruženja starih ratnika Petar Petrović Pepi za "Novosti".
Vence su na Dan primirja u Prvom svetskom ratu položili ambasadorka Srbije Nataša Marić i vojni izaslanik pukovnik Dejan Milosavljević.
Počast palim Soluncima na isti način odali su i čuvar vatre kod Trijumfalne kapije Filip Renije, Slađana Stamenović u ime Svesrpske zajednice i predstavnik starih ratnika Petar Petrović Pepi, dok je otac Slaviša iz Srpske pravoslavne crkve Sveti Sava iz Pariza održao opelo. Zbog pomenutih zdravstvenih resrtrikcija, na grbolju je bilo svega desetak prisutnih.
U istom trenutku, izuzetno teška epidemiloška situacija u Francuskoj diktirala je tempo i jučerašnjoj proslavi pobede u Prvom svetskom ratu, u zemlji u kojoj je potpisano primirje. Na ceremoniji kojom je kod Trijumfalne kapije rukovodio francuski predsednik Emanuel Makron, prisustvovao je veoma mali broj zvaničnika, među kojima su bila i dva bivša predsednika Nikola Sarkozi i Fransoa Oland.
Nekoliko Parižana, koji su uspeli da dođu, najviše njih pedesetak, uglavnom porodice s decom, iz daljine su odali počast vojnicima koji su pali za otaxbinu i svetski mir. U Francuskoj je na snazi opšti karantin i dozvoljeno je kretanje samo kilometar od mesta stanovanja.
Jučerašnja komemoracija, uz strogi sanitarni protokol, s učesnicima pod maskama, održana je na stotu godišnjicu sahrane Neznanog junaka ispod Trijumfalne kapije. Započela je najpre pred spomenikom Žoržu Klemansou posle čega je Francuski predsednik prošao Jelisejskim poljima. Istovremeno je odao i počast svim francuskim vojnicima koji su poginuli u poslednjih godinu dana.
- Izdržaćemo, kako protiv pandemije, tako i protiv terorizma – poručio je francuski predsednik Makron.
Primirje u Prvom svetkom ratu je potpisano u vagonu u šumi u blizni francuskog grada Kompjenja šezdesetak kilometara severno od Pariza. U ime pobedničke strane potpisao je francuski maršal Foš, dok je paraf na kapitulaciju stavio nemački državni sekretar Matijas Ercberger. Hitler je 1940. zahtevao da se francuska kapitaluaciju potpiše u istom vagonu. Posle toga su i vagon sa serijskim brojem 2419D, i spomenik Fošu, zajedno s okolnim kamenjem, prebačeni u Berlin. Vagon je po naređenju Hitlera uništen početkom 1945.
Pet godina kasnije, u Memorijalnom centru u Kompjenju postavljena je kopija, obnovljeni originalni vagon iz iste serije proizvedene 1913. godine. Posle Prvog svetskog rata zastava naše zemlje se, logično, uz savezničke, nalazila pored vagona.
Posle Drugog svetskog rata, međutim, trn u oku bila je petokraka, pa je srpska zastava uz vagon na posebnoj svečanosti, na kojoj je prisustvovao i dopisnik "Novosti", vraćena tek pre deset godina.
Preporučujemo
TRAMP ZAPALIO SVET IZJAVOM: Ne mogu da isključim mogućnost upotrebe vojne sile!
NOVOIZABRANI predsednik SAD Donald Tramp izjavio je danas da ne može da isključi mogućnost upotrebe vojne sile ili ekonomske prinude, uključujući povećanje carina, kada je u pitanju preuzimanje kontrole nad Grenlandom i Panamskim kanalom.
07. 01. 2025. u 18:50
"OSVETA MAĐARSKOJ ZBOG PODRŠKE DONALDU TRAMPU" Sijarto oštro o sankcijama SAD-a Orbanovom šefu kabineta
MINISTAR spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto danas je kritikovao odluku Vašingtona da uvede sankcije šefu kabineta mađarskog premijera Viktora Orbana, Antalu Roganu, zbog sumnje da je umešan u korupciju u Mađarskoj.
07. 01. 2025. u 18:12
NIJE NI SLUTIO TRAGIČNU VEST: Memedović podelio sliku sa Miloradom dan pre njegove smrti (FOTO)
MILINKOVIĆ je otišao u crkvu na liturgiju gde mu je iznenada pozlilo.
07. 01. 2025. u 13:21
Komentari (0)