PRODOR KINE U IRSKU: Ulaz Pekinga na evropsko tržište i sedište kineskih firmi

D.D.S.

07. 06. 2021. u 17:10

Vrednost irskog izvoza u Kinu porasla je sa manje od četiri milijarde dolara u 2016. godini na 11,25 milijardi dolara u 2020. godini. Kineske investicije u Irsku skočile su za 56 odsto u 2019. godini, čak i kada su pale u celoj Evropi.

ПРОДОР КИНЕ У ИРСКУ: Улаз Пекинга на европско тржиште и седиште кинеских фирми

FOTO: EPA

Kina za Irsku predstavlja priliku za diverzifikaciju trgovine i investicija u kritičnom trenutku za irska preduzeća. Za Kinu je Irska ulaz na evropsko tržište i, posle Bregzita, jedina zemlja EU, osim Malte, čiji je engleski službeni jezik. Kao poslovno i tehnološko središte, Irska je atraktivno mesto za sedište kineskih firmi.

Iako su ekonomske koristi od bližih irskih veza sa Kinom očigledne, političke implikacije su manje jasne. Odnos se razvija  u kontekstu promene odnosa između Evrope, SAD i Kine.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (0)

Kako da vreme na poslu bude ispunjeno zadovoljstvom – Pogledajte dugačak spisak benefita koje nudi Mercator-S