BRISEL U TRCI ZA PEKINGOM: Napokon i evropski odgovor na kinesku inicijativu "pojas i put"

I.S.

07. 07. 2021. u 11:16

ZEMLjE EU su se konačno uozbiljile povodom davanja svog odgovora na kinesku inicijativu "Pojas i put", velikog transportnog i infrastrukturnog projekta koji Peking koristi za povezivanje Azije sa evropskim tržištima, kao i za signaliziranje svog političkog uticaja na međunarodnom nivou, piše briselski portal "Politiko".

БРИСЕЛ У ТРЦИ ЗА ПЕКИНГОМ: Напокон и европски одговор на кинеску иницијативу појас и пут

FOTO: Printskrin/ Jutjub/ Voks

Prema nacrtu zaključaka Saveta EU, u koje je imao uvid "Politiko", evropske vlade žele da Evropska komisija u narednih devet meseci izradi spisak "projekata sa velikim uticajem i vidljivim efektima" koji će konkurisati toj šemi Pekinga.

Očekuje se da će ministri spoljnih poslova EU odobriti tu ideju u ponedeljak. Među izazovima za Evropljane biće i kreiranje imena za njihov plan, koje je podjednako privlačno kao "Pojas i put", a trebaće im i logo. Sve je to, kako ocenjuje "Politiko", deo velike igre zvaničnog Brisela da sustigne Peking.

Kineski predsednik Si Đinping je, pre osam godina, predstavio svoju ideje izgradnje drevnog "Puta svile", koji sada obuhvata projekte širom sveta vredne 2.500 milijardi dolara, pružajući tako podršku naporima Pekinga da globalno proširi svoje pomorske i energetske mreže.

Kineska strategija je, međutim, privukla kritike na više frontova, a između ostalog, Kina je optužena za postavljanje dužničkih "zamki" partnerskim zemljama, poput Crne Gore i Šri Lanke, kroz ekonomski neodržive zajedničke projekte, navodi "Politiko".

MERKEL I MAKRON

KINA, s druge strane, insistira da "Pojas i put" stvaraju mogućnosti, što je fraza koju je kineski predsednik ponovio nemačkoj kancelarki Angeli Merkel i francuskom predsedniku Emanuelu Makronu u telefonskom razgovoru u ponedeljak. Lideri G7 složili su se, prošlog meseca, oko pokretanja demokratske alternative kineskoj inicijativi.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (0)

Kako da vreme na poslu bude ispunjeno zadovoljstvom – Pogledajte dugačak spisak benefita koje nudi Mercator-S