U OMILJENOJ DRŽAVI ZA POSAO SRBA, SVE PLIĆI DŽEP: Život u Nemačkoj sve skuplji, a plate gotovo zamrznute

Novosti online

18. 12. 2021. u 21:26

PLATE u Nemačkoj dogovorene u kolektivnom pregovoru sa sindikatima, u proseku su porasle za 1,3 posto u 2021. u odnosu na godinu ranije, procenjuju u statističkom zavodu.

У ОМИЉЕНОЈ ДРЖАВИ ЗА ПОСАО СРБА, СВЕ ПЛИЋИ ЏЕП: Живот у Немачкој све скупљи, а плате готово замрзнуте

Foto: Profimedia/Ilustracija

To je njihov najslabiji rast otkada je zavod počeo da prikuplja te podatke 2010. godine. S obzirom na to da se predviđa da će potrošačke cene ove godine u Nemačkoj porasti za tri posto, za tamošnje građane to znači da su im plate realno smanjene. Dok plate opadaju, cene u Nemačkoj rastu - za narednu godina predviđen je niz poskupljenja i novih nameta.

Nemačka u 2022. ulazi sa mnogim promenama, koje će prvenstveno uticati na potrošače. U fokusu su minimalac, skuplja poštarina, veći porez na CO2 emisije, ali i razne druge stvari.

Benzin i dizel biće skuplji

Porez na CO2 se povećava od naredne godine, umesto 25 centi po toni emitovanog ugljen-dioksida, plaćaće se 30 centi. To će, između ostalog, uticati na cene goriva, ali ne tako značajno kao početkom 2021.

Foto: Profimedia

E-recept i e-bolovanje

Od 1. januara 2022. u ordinacijama će biti obavezan elektronski recept. Oni koji imaju zakonsko zdravstveno osiguranje dobiće QR kod na svom pametnom telefonu ili na papiru, piše fenix-magazin.de. Međutim, primenjuje se prelazno pravilo: obaveza se odnosi samo na one ordinacije koje su tehnički osposobljene za tako nešto. Od 2022. zaposleni će moći i da podnesu zahtev za e-bolovanje.

Korona bonus

Poslodavci do 31. marta svojim zaposlenima mogu isplatiti neoporezivi korona bonus u iznosu od najviše 1.500 evra. Jedan od preduslova je da se novac koristi za ublažavanje dodatnog opterećenja, uzrokovanog krizom i da se isplaćuje uz plate. Ova mera se odnosi na oko milion radnika u javnom sektoru u saveznim državama. Posebno se govori o medicinskim sestrama koje bi mogle dobiti bonus do 3.000 evra, ali se još uvek čeka odluka nove Vlade o iznosu i datumu plaćanja.

Foto Tanjug/AP

Nema više voznih karata

Za sada još uvek možete kupiti kartu u vozu, od osoblja Deutsche Bahn-a, u momentu kada je voz već krenuo. Ali, od 1. januara to više neće biti moguće, jer se papirne karte više neće izdavati na licu mesta. Alternativa je digitalna karta koja se može rezervisati do deset minuta nakon polaska, na sajtu bahn.de ili putem aplikacije.

 

Nemačka pošta

Zbog povećanja plata i troškova, Nemačka pošta (Deutsche Post) u novoj godini planira povećanje poštarine. Tako da će od 1. januara, recimo, cena standardnog pisma biti 85, umesto 80 centi. Cena pošiljki knjiga i pošiljki do 500 grama, koštaće 1,95 evra umesto dosadašnjih 1,90 evra.

Foto Arhiva

Minimalac

Minimalna plata po zakonu trenutno iznosi 9,60 evra po satu. Od 1. januara 2022. povećava se na 9,82 evra, a 1. jula naredne godine - na 10,45 evra. SPD, Zeleni i FDP žele da povećaju minimalnu platu na 12 evra po satu.

 

Povraćaj na ambalažu i plastične kese

Od 1. januara važi obavezni povraćaj na ambalažu za piće, koji se odnosi i na ambalažu za sokove od voća i povrća koji su ranije bili izuzeti od depozita od 25 centi. Od istog datuma planira se zabrana plasiranja laganih plastičnih kesa na tržište.

Foto Tanjug/AP

Vozačke dozvole

Prema uredbi EU, sve vozačke dozvole izdate pre 19. januara 2013. moraju biti zamenjene do 2033. - onima koje su otporne na lažiranje. Za osobe rođene između 1953. i 1958. to zapravo znači da moraju da požure sa zamenom, jer im je rok da svoje vozačke dozvole zamene najkasnije do 19. januara 2022. godine.

 

Vraćanje elektronskih uređaja

U zavisnosti od veličine trgovine i asortimana, diskonti i supermarketi će morati da vraćaju stare elektronske uređaje, poput električnih četkica za zube, brijača ili mobilnih telefona, čak i ako su kupljeni negde drugde. Međutim, veći uređaji, kao što su stari televizori, mogu se predati samo ako se kupi novi uređaj.

Foto Tanjug/AP

Porez: veći osnovni dodatak

Poreski obveznici će 2022. imati nešto više neoporezivog novca, jer će se osnovni neoporezivi iznos povećati za 204 evra. U slučaju da osoba nije venčana, porez na dohodak se plaća samo od oporezivog dohotka većeg od 9.948 evra godišnje. U slučaju bračnih parova, iznos se udvostručuje na 19.896 evra.

 

Duža garancija za kupljene proizvode

Svako ko kupi proizvod za koji se kasnije ispostavi da je neispravan ili ima grešku, od 1. januara 2022. ima bolje uslove za povraćaj. Naime, proširenjem zakona, neispravan proizvod se sada, umesto u roku od 6 meseci, može vratiti u roku od 12 meseci.

Foto: EPA

Povećanje dečjeg dodatka

Od 1. januara se neznatno povećava dečji dodatak, uz naknadu za porodice s niskim primanjima. Povećava se sa 205 na 209 evra mesečno, po detetu. Ali, to je na snazi samo ako se 1. januara ne odluči o kratkoročnom povećanju dečjeg dodatka, navode u Ministarstvu porodice.

Centralni bankari i vlada pozorno prate kretanja plata u evrozoni u potrazi za naznakama vodi li rast potrošačkih cena do većih plata, što bi moglo podstaknuti spiralu rasta cena i plata i povećati inflaciju i u srednjeročnom razdoblju.

Pad realnih plata loše utiče na buduću potrošnju domaćinstava, koja je bila jedini pokretač rasta nemačkog bruto domaćeg proizvoda u trećem tromesečju, u uslovima uskih grla u snabdevanju i proizvodnih problema u industrijskom sektoru.

Ograničenja uvedena radi zauzdavanja četvrtog tala korona virusa verovatno će u četvrtom kvartalu naštetiti prometu u maloprodaji i poslovanju u sektoru usluga, važnim osloncima rasta najveće evropske privrede. Novi kancelar Olaf Šholc obećao je da će povećati nacionalnu minimalnu platu u idućoj godini za oko 25 posto, na 12 evra po satu.

BONUS VIDEO - KAKO FUNKCIONIŠE LjUDSKI MOZAK: Snimak sa ruskog štanda u Dubaiju

(Biznis.Telegraf)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (5)

HRVATI ŠOKIRALI RUSIJU: Uradili ono što čak ni Amerikanci nisu bili spremni da učine