ZABRINJAVAJUĆE OTKRIĆE RUSKIH NAUČNIKA: Omikron soj može da zarazi miševe i pacove

Tanjug

21. 12. 2021. u 16:20

OMIKRON soj korona virusa može da zarazi miševe i pacove, što drugi sojevi virusa nisu mogli, saopštila je danas direktorka Agencije za zaštitu potrošača Ana Popova.

ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ ОТКРИЋЕ РУСКИХ НАУЧНИКА: Омикрон сој може да зарази мишеве и пацове

Foto Shutterstock

- Rezultati naših istraživanja pokazuju da omikron soj inficira miševe i pacove. Ovaj obrazac nismo primetili kod prethodnih tipova sojeva. Danas vidimo da se glodari zaražavaju i razvijaju bolest - rekla je ona na sastanku državne koordinacije Saveta za borbu protiv korona virusa, prenosi agencija TASS.

Naučnici u Južnoj Africi prvi su prijavili pojavu omikrona pre manje od mesec dana a Svetska zdravstvena organizacija (SZO) ga je 26. novembra označila kao "zabrinjavajući soj". Do danas je omikron registrovan u skoro 80 zemalja širom sveta.

Stručnjaci veruju da novi soj predstavlja pretnju, jer se brže širi i zarazniji je od drugih varijanti korona virusa koje su naučnici otkrili za vreme pandemije, a sadrži i veliki broj mutacija, navodi ruska agencija.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (0)

Ovo je najpopularnija destinacija u toku septembra i oktobra Last Minute akcija! Platite 6 noćenja, a boravite 9 ili 10!