ITALIJANI SE RADUJU USKRSU: Apeninsko poluostrvo puno stranaca, građani planiraju da putuju za praznik (FOTO)
OD početka pandemije ovo je prvi Uskrs koji večina Italijana neće provesti u papučama, odnosno kod kuće.

Foto: EPA
Uprkos poskupljenjima postoji ogromna volja da se izađe, druži, slavi, raduje, iako kovid nije nestao i kao oblak stoji iznad svih.
Statistika pokazuje da će oko 14 miliona Italijana (od 60 miliona stanovnika) krenuti na put za praznik. Većina od 89.5 odsto provešće praznik u Italiji, na moru, na planini, u gradovima umetnosti, neki će da se opredele za seoski turizam, ili u svojim vikendicama, kod rođaka ili prijatelja, mnogi će častiti sebe uskršnjim ručkom u restoranu. Samo njih 10.5 odsto planira da ide u inostranstvo.
Porodice su redukovale ne samo troškove putovanja, već i troškove za Uskrs, za 39 odsto, u odnosu na godinu pre korone, a zabrinutost za kućni budžet vlada kod čak 88 odsto stanovnika. Bernabo Boka iz Nacionalne federacije turizma kaže da još postoji strah kod građana od kovida (a stigao je i novi soj virusa), ali da su zaposleni u turističkim sektorima zadovoljni i sa ovakvim prisustvom turista, posle dve godine pauze i nemerljivih gubitaka. Iako se ova godina ne može meriti sa 2019. godinom, koja je bila rekordna – tada je za Uskrs negde putovao 21 milion Italijana.
Vratili su se strani turisti, Rim deluje krcat. Stigli su u sve krajeve Apeninskog poluostrva, najviše ih je u gradovima umetnosti, Firenca i „Galerija Ufici“ dostigli su rekordan broj posetilaca tokom marta, veći čak i od rimskog Koloseuma. U Veneciji, Napulju, na morskim destinacijama, u restoranima i barovima u večernjim satima jednog slobodnog mesta. Turisti su stigli sa severa Evrope, tu su Švajcarci, Nemci, Francuzi, Englezi, pa i Amerikanci, hotelski smeštaji su popunjeni između 80 i 90 posto. Iako ju to reč o dva ili tri noćenja, već je veliki broj gostiju rezervisao smeštaj za kraj aprila i 1. maj.
Iz sveta se stiže uglavnom avionom, ili brodom. Italijanske železnice beleže rekordan broj putovanja zbog visoke cene benzina sve manje građana se odlučuje da na put krene kolima.
S obzirom na to da je Italija dodatno popustila antikovid mere za ulazak u zemlju da bi omogućila strancima da dođu za Uskrs, savetuje se turistima širom sveta da pre polaska na put konsultuju italijanske konzulate zemalja odakle polaze o pravilima za ulazak kao i onim tokom boravka. Sasvim je izvesno da ko poseduje sertifikat odnsono zelenu sanitarnu kartu ( Italijani priznaju sve vakcine) neće imati problema da uđe u Italiju.

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)