EU PRIVEZAK NATO-a Geopolitika: Briselu komanduju SAD i Britanija, Nemačka samo predstraža NATO-a
CELA spoljna politika EU svedena je jedino na odnos sa Rusijom, kojem ritam daju britanska i američka politika, pa geopolitička autonomija Unije više nema nikakve šanse, a snovi o globalnoj EU pretvoreni su u prah i pepeo, analizira "Geopolitika".
Nakon ruske intervencije u Ukrajini, geopolitička moć Nemačke i EU, suprotno tvrdnjama evropskih zvaničnika, rapidno opada. Istovremeno, raste uticaj Vašingtona i Londona u kreiranju i sprovođenju evropske politike.
Javno iskazivanje transatlantskog zajedništva i jedinstva teško može prikriti činjenicu da su, u suštini, sve poluge evropske politike sada u rukama SAD i Velike Britanije.
EU je ostala bez svoje geopolitičke sposobnosti, koju je uzaludno godinama pokušavala da izgradi, kao i bez mogućnosti samostalnog delovanja na međunarodnom planu, pa čak i na samoj evropskoj pozornici.
Nemačka, a s njom i EU, u novom poretku transatlantske zajednice, stvorenom u samo nekoliko sedmica nakon početka rata u Ukrajini, praktično je prisiljena da transformiše svoju spoljnu politiku i prilagodi je delovanju Velike Britanije i SAD, koje su preuzele vođstvo u sudaru sa Rusijom.
Uprkos tome, visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku i potpredsednik Evropske komisije Žozep Borelj, koji nema ni minimum smisla i afiniteta za diplomatsko delovanje, iznosi zapanjujuće teze.
Borelj tvrdi da je "EU ojačala kao međunarodni igrač i da se čak može govoriti o rađanju geopolitičke unije".
Takvu tezu, motivisanu sve češćim "šuškanjem" u diplomatskim kuloarima o propasti nemačke politike i time posredno spoljne politike EU, Borelj, protivno bilo kakvoj logici, objašnjava upravo uskom povezanošću sa britanskom i američkom politikom, komentariše "Geopolitika".
Potpuno je jasno da, na primer, planovi o stvaranju evropske vojske i jačanju evropske saradnje na području vojne industrije, zasnovane na osovini Berlin-Pariz, sada postaju neostvarivi san.
Vodeću ulogu u Evropi u idućem periodu i za dugo vremena obezbedio je ekskluzivno NATO, koji predvodi Vašington, uz asistenciju Londona.
Evropska vojna industrija i vojne integracije će se razvijati, ali samo u okvirima NATO-a. Nikakvo odstupanje od toga, kolika god bila cena, nije moguće.
EU, praktično, gubi svoj politički identitet pod pritiskom ratnih zbivanja i "krivice" Nemačke i evropskih država zbog zavisnosti od ekonomske saradnje sa Rusijom, posebno na energetskom planu.
Naslućuje se mogućnost tihog povratka u funkcionisanju evropske integracije na model Evropske ekonomske zajednice, bez samostalne političke volje.
Od Nemačke se ponovo očekuje uloga kao u doba Hladnog rata - da bude svojevrsna predstraža NATO-a.
BONUS VIDEO: RUSI IZVELI RAKETNI UDAR: "Kalibar" ispaljen sa fregate Crnomorske flote
Preporučujemo
ŠEF DIPLOMATIJE EU: Unija neće dopustiti da Kijev ostane bez vojne opreme
17. 05. 2022. u 18:12
ŽOZEP BORELj: Srbija što pre da se uskladi s politikom EU i uvede sankcije Rusiji
16. 05. 2022. u 21:28
ZAHAROVA BRUTALNO ODGOVORILA ANALENI BERBOK: Šta je sa američkim vojnim bazama u Nemačkoj?
ZVANIČNA predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova odgovorila je na izjavu nemačke šefice diplomatije Analene Berbok o ruskim bazama u Siriji, podsetivši je na američke vojne baze u Nemačkoj.
03. 01. 2025. u 19:49
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (0)