ZAJEDNIČKI LETOVI U SVEMIR: Roskosmos i NASA potpisali sporazum
KAKO su saopštile Ruska svemirska agencija Roskosmos i NASA, potpisan je sporazum o zajedničkim letovima do Međunarodne svemirske stanice, što podrazmeva da će ruski kosmonauti moći da lete američkim svemirskim brodovima, kao i da će američki astronauti moći da se prevoze ruskim „Sojuzom“.
- Sporazum je u interesu Rusije i Sjedinjenih Država i promovisaće razvoj saradnje u okviru programa MSS - navodi se u saopštenju Roskosmosa i dodaje da će to olakšati „istraživanje svemira u miroljubive svrhe“, prenosi Rojters.
Kao ključni partneri na već dve decenije staroj Međunarodnoj svemirskoj stanici, NASA i Roskosmos, već godinama pokušavaju da obnove rutinske zajedničke letove svojih posada u okviru dugogodišnjeg civilnog saveza ovih agencija.
Uprkos tenzijama zbog rata u Ukrajini, ova poslednja karika u saradnji između Sjedinjenih Država i Rusija je ipak sklopljena.
Prvi integrisani letovi, prema novom sporazumu, biće obavljeni u septembru, saopštila je NASA, a američki astronaut Frenk Rubio poleteće do svemirske stanice sa kosmodroma Bajkonor u Kazahstanu koji pripada Rusiji, zajedno sa dvojicom kosmonauta, Sergejem Prokopjevim i Dmitrijem Petelinom. U zamenu, kosmonaut Ana Kikina pridružiće se dvojici američkih astronauta i jednom japanskom astronautu na letu „Spejs eksove“ letelice „Kru dragon“ do svemirske laboratorije iz Nasinog svemirskog centra „Kenedi“ na Floridi.
Dve agencije su jedno vreme zajedno prevozile astronaute u američkom šatlu i ruskom svemirskom brodu „Sojuz“. Nakon povlačenja šatla 2011. godine, Sjedinjene Države su svoje astronaute slale „Sojuzom“ sve do 2020. godine, kada je kompanija Ilona Maska počela da prevozi astronaute do Međunarodne svemirske stanice. Kikina, inženjerka i jedina žena u aktivnom ruskom kosmonautskom korpusu, trebalo bi da bude prva Ruskinja koja će upravljati kapsulom „Kru dragon“. Ona je trenirala za misiju u Nasinom sedištu u Hjustonu dok su pregovori o sporazumu još uvek trajali.
Američka svemirska agencija je saopštila da je postojanje najmanje jednog Rusa i jednog Amerikanca na svemirskoj stanici ključno za održavanje laboratorije.
- Integrisane posade osiguravaju da na stanici uvek budu odgovarajuće obučeni članovi posade za osnovno održavanje i šetnje svemirom - navodi se u saopštenju Nase.
Neposredno pre objavljivanja sporazuma, predsednik Vladimir Putin smenio je šefa Roskosmosa Dmitrija Rogozina Jurijem Borisovim, bivšim potpredsednikom vlade i zamenikom ministra odbrane.
BONUS VIDEO - ISTORIJSKA AMERIČKO-RUSKA MISIJA: Pre 38 godina šatl "Diskaveri" je uspešno obavio zadatak
(rts)
Preporučujemo
ZAŠTO JE PUTIN SMENIO ROGOZINA? U svetu spekulišu o razlozima, sada se oglasio Kremlj
15. 07. 2022. u 19:37
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (1)