"FATALNA GREŠKA VAŠINGTONA" Američki ekonomista DŽefri Saks ocenjuje - Šta je prouzrokovalo ukrajinsku krizu?

Novosti onlajn

04. 03. 2023. u 15:55

AMERIČKI profesor ekonomije Džefri Saks izjavio je da su Sjedinjene Države pogrešno verovale u unipolarnost sveta i svoju superiornost posle 1991. godine što je dovelo do pogoršanja odnosa sa Rusijom i napete međunarodne političke situacije.

ФАТАЛНА ГРЕШКА ВАШИНГТОНА Амерички економиста Џефри Сакс оцењује - Шта је проузроковало украјинску кризу?

Foto: Printscreen

On smatra da je ukrajinska kriza posledica napetosti u odnosima Vašingtona i Moskve u poslednjih 25 godina.

Amerika je mogla da spreči probleme koji su se pojavili, ali zbog viđenja svoje uloge na svetskoj sceni posle 1991. godine propustila je tu priliku, konstatovao je Saks.

- SAD su bile uverene u unipolarnost sveta i u to da one mogu da rade praktično sve što žele, pa i da razmeštaju vojne baze gde i kada im odgovara, zaključuju i raskidaju ugovore po sopstvenoj želji bez bilo kakvih ozbiljnih posledica - rekao je Saks u intervjuu za „Njujorker“.

Fatalna greška Vašingtona

Saks smatra da je jedna od glavnih grešaka Vašingtona bilo širenje NATO. Još tada, 90-tih godina, mnogi američki političari su mislili da je to „fatalna greška“, naveo je on.

Zatim je usledilo bombardovanje Srbije i dalje širenje NATO što se negativno odrazilo na odnose SAD i Rusije, ističe on i podseća da je bivši američki predsednik Džordž Buš mlađi sproveo je nekoliko talasa širenja Alijanse a poslednja faza bili su pokušaji da se bloku pridruže Gruzija i Ukrajina.

- To nas je konkretno odvelo na put ne samo apsolutnog pogoršanja odnosa, nego na put tog rata - rekao je Saks.

Ukazao je i na uticaj američke političke elite na državni prevrat u Ukrajini 2014. godine.

Iskoristivši situaciju, Vašington je delovao aktivno i direktno – platio je ogromnu svotu novca onima koji su rukovodili Majdanom i sponzorisao je taj prevrat, istakao je Saks.

BONUS VIDEO:

RUSKI TENKOVI T-90M DEJSTVUJU U DONBASU: Pogledajte snimke Ministarstva odbrane Rusije

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (5)

Kako da vreme na poslu bude ispunjeno zadovoljstvom – Pogledajte dugačak spisak benefita koje nudi Mercator-S