"NJujork tajms" nije izvestio da je Pentagon "stao na stranu ruske vojske" (ISPRAVKA)
IZVEŠTAJE "Njujork tajmsa" o američkom odbijanju da Međunarodnom krivičnom sudu dostavi dokaze o ruskim zločinima u Ukrajini, objavili smo, prenevši sa portala Sputnjik, kao tvrdnju da je Pentagon "stao na stranu ruske vojske". To je netačno interpretirano.

Foto AP
Na to nam je ukazao portal Raskrinkavanje.ba, u svojoj analizi, a prema čijim smernicama smo dodali o čemu se tačno radi kad je ova tema u pitanju.
"Američka vojska je protiv pružanja pomoći sudu u istraživanju slučajeva protiv državljana Rusije jer se plaše stvaranja presedana koji bi kasnije mogao dovesti do krivičnog gonjenja američke vojske. Drugi članovi administracije, uključujući obaveštajne službe, Stejt department i Ministarstvo pravde, zalažu se za predaju dokaza Međunarodnom krivičnom sudu", navodi američki list, uz sledeće:
"U decembru je Kongres promenio zakonska ograničenja za pomoć gorenavedenom sudu kako bi dozvolio američkim vlastima da pomognu u istragama i krivičnom gonjenju u vezi sa sukobom u Ukrajini. Međutim, politička debata se nastavlja iza zatvorenih vrata, unutar Bajdenove administracije, o tome da li to treba činiti."
ŠTA SU ČINjENICE?
Navoda o svrstavanju Pentagona na stranu ruske vojske nema u članku o odbijanju američkog Ministarstva odbrane da pošalje dokaze Sudu u Hagu, koji je objavio "Njujork tajms." Takva formulacija objavljena je u naslovu članka na Sputniku 9. marta, koji je preneo i naš portal.
Članak "Njujork tajmsa" donosi i detaljan pregled odnosa Sjedinjenih Američkih Država s ovim sudom u Hagu, o čemu Sputnjik nije pisao.
Strah od mogućnosti da se pred Sudom u Haagu procesuiraju i američkih građani/ke razlog je zbog kojeg SAD već dugo drže Sud “na distanci”, naveo je "Njujork tajms". Kongres je u zakonima donesenim 1999. i 2002. godine ograničio podršku i pomoć koju američka vlada može pružiti Sudu.
Naime, kao što stoji u našem tekstu, u decembru je Kongres napravio izuzetak omogućivši Vladi da asistira MKS-u u “istrazi i krivičnom progonu stranih državljana u vezi sa situacijom u Ukrajini, uključujući podršku žrtvama i svedocima”, američki list navodi da je Pentagon ostao pri stavu da SAD ne trebaju da pomažu Sudu u istragama protiv Rusa u Ukrajini, iz razloga jer Rusija, kao ni SAD, nije ratifikovala Rimski statut.
Izvinjavamo se čitaocima na prenošenju neproverenih informacija.
Preporučujemo

ZAPAD KORISTI UKRAJINU KAO ŽRTVENOG JARCA: Kako je „mala“ grupa ućutkala celu Evropu
09. 03. 2023. u 09:27

SNAŽAN ZEMLjOTRES POGODIO RUSIJU: Ovo je treći potres ove nedelje na istom području
09. 03. 2023. u 07:21

RAT U UKRAJINI: CIA - Narednih pola godine kritične za sukob; VSU sprema 60.000 “bajoneta” za ofanzivu (VIDEO/FOTO)
09. 03. 2023. u 06:47 >> 02:39

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"KOMPLITLI FRI OF ČARDž": Da li ste čuli kako Putin priča engleski? (VIDEO)
RUSKI predsednik Vladimir Putin imao je u februaru telefonski razgovor s američkim predsednikom Donaldom Trampom o okončanju rata u Ukrajini, a iako tada nije saopšteno kojim su jezikom pričala dvojica državnika verovatno se svako koristio svojim maternjim i oslonio na prevodioce.
17. 04. 2025. u 15:25
Komentari (0)