DANAS PARLAMENTARNI IZBORI U GRČKOJ: Otvorena birališta, Grci biraju između Micotakisa i Ciprasa

Танјуг

21. 05. 2023. u 07:36

U GRČKOJ su jutros otvorena birališta na parlamentarnim izborima, prvim otkako ekonomija ove zemlje više nije predmet striktne kontrole međunarodnih poverilaca koji su je kreditirali tokom gotovo 10-godišnje finansijske krize.

ДАНАС ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ У ГРЧКОЈ: Отворена биралишта, Грци бирају између Мицотакиса и Ципраса

Foto: Profimedia

Dva glavna rivala na izborima su konzervativni premijer Kirijakos Micotakis (55) i bivši bankar obrazovan na Harvardu, Aleksis Cipras (48) koji predvodi levičarsku partiju Siriza, prenosi AP.

Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da stranka premijera Kirijakosa Micotakisa, konzervativna Nova demokratija, vodi ispred partije Siriza, levičara Aleksisa Ciprasa, koja je vladala Grčkom od 2015. do 2019. na vrhuncu grčke dužničke krize, preneo je Rojters.

Novi izborni sistem, delimično proporcionalan, znači da će pobednik biti malo verovatan ukoliko ne osvoji više od 46 odsto glasova, nakon čega će dva glavna rivala morati da pronađu potencijalne saveznike ili će, što je verovatnije, doći do održavanja novih izbora za mesec dana, navodi agencija,  

Posle izbora, ako se potvrde prognoze, tri vodeće stranke - Nova demokratija, Siriza i Socijalistički PASOK, dobiće, redom, po tri dana da pokušaju da formiraju vladu.

Nova demokratija, sa rejtingom od 32 do 37 odsto, u teoriji bi mogla da se udruži sa PASOK-om, koji zauzima treće mesto sa prognoziranih 8 do 11 odsto glasova podrške.

Te dve stranke su stavile svoj istorijski animozitet na stranu i vladali su Grčkom tokom dužničke krize.

Međutim, premijer Micotakis (55) rekao je u intervjuu za Rojters da bi više želeo jaku jednopartijsku vladu.

- Iskustvo nas je u Grčkoj naučilo da su jednopartijske vlade mnogo stabilnije od koalicionih - istakao je Micotakis.

Podrška Sirizi se kreće između 27 i 31 odsto, a ankete pokazuju da bi Siriza morala da se udruži sa više od dve stranke, uključujući PASOK, da bi osvojila većinu u parlamentu koji ima 300 mesta.

Jedan od potencijalnih partnera Ciprasa mogao bi da bude njegov bivši ministar finansija, marksista Janis Varufakis, koji vodi malu stranku Mera25.

Međutim, odnosi između njih dvojice su zahladneli od 2015. godine kada je Varufakis morao da podnese ostavku kako bi pomogao Ciprasu da postigne treći sporazum o spasavanju Grčke sa zajmodavcima iz evrozone. 

Varufakis je zato isključio ulazak u koaliciju sa Sirizom.

Tu je i Grčka komunistička partija koja ima podršku između pet i šest odsto birača, koja je, takođe, odbacila mogućnost da uđe u koaliciju ili podrži manjinsku vladu.

Ako se brojevi ne budu složili, vodećim kandidatima možda će biti potrebna podrška desničarskog lidera Kirijakosa Velopulosa, TV voditelja koji radi pola radnog vremena, čija je stranka "Grčko rešenje" ušla u parlament 2019. 

I Velopulos je odbacio moguće koalicije, u intervjuu za Mega TV ove nedelje, ocenivši dve glavne stranke "nepouzdanim partnerima".

BONUS VIDEO: ZAŠTITA OD DRONOVA - Ruski specijalci čuvaju nebo iznad Sankt Petersburga

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (3)

PANIKA U PRIŠTINI: Kikl dobio mandat za formiranje nove austrijske vlade, za njega Kosovo nije država