KAKVA JE SUDBINA SU-75: “Šahmat” ima vazdušne kanale kao raketa Cirkon da bi dostigao veće brzine (VIDEO)
IAKO je projekat jednomotornog stelt lovca Ruske Federacije Su-75 Šahmat u dubokoj hibernaciji, još uvek postoje analitičari koji pažljivo ispituju njegov dizajn.
Rano je govoriti o takvim integracijama, uglavnom zato što se ne zna kada će Su-75 poleteti. U stvari, ne zna se da li će uopšte poleteti. Trenutno, rat u Ukrajini otvara široka vrata Su-57 Felon da pokaže svoje sposobnosti. Ako uspe, sasvim je logično da bi Rusija posle rata uložila radnu snagu i resurse u serijsku proizvodnju i nadogradnju Su-57. Da, realnost da će Su-75 ostati još jedan napušteni ruski projekat je veoma moguća.
U Su-75, kao i u Cirkonu, vazdušni kanal prolazi kroz trup do motora postavljenog u repnom delu. Međunarodni vazduhoplovni inženjeri, stručnjaci i dizajneri već su dokazali da je takva konstrukcija sposobna da izdrži neverovatno velike brzine i kolosalna opterećenja. Takođe je manje sklon pregrevanju trupa pri ultra-velikim brzinama.
U Rusiji tvrde da je sa ovakvim dizajnom trupa i usisnikom vazduha poput hipersoničnog Cirkona, za postizanje nadzvučne brzine pri lansiranju, potreban 5 puta manji specifični potisak od, na primer, najbrže supersonične rakete 3M55 Oniks, koja je u službi i tri puta manje nakon savladavanja brzine zvuka. Jednostavno rečeno: Su-75 sa takvim dizajnom trupa može bukvalno da se pretvori u krilatu raketu.
Uglavnom ruski stručnjaci vole da hvale proizvod koji još nije ni gotov. Prema njihovim rečima, Su-75 je trebalo da podnosi opterećenje ne 8G, već 10G.
Takođe je vredno napomenuti da su usisnik vazduha i rep Su-75 dizajnirani su tako da povećaju prikrivenost trupa u nadzvučnim režimima, što je važno za lovce 5. generacije. Ne zaboravite njegov plazma motor Stage 2 sa vektorisanjem potiska pod svim uglovima i elektronsko-digitalnim sistemom upravljanja, koji je trenutno označen kao Izdelije 30.
Pretpostavlja se da će zahvaljujući ovom motoru nove generacije veličina i težina Su-75, njegova manevarska sposobnost i letne karakteristike biti za red veličine veći od onih kod Su-57. A u manevarsku sposobnost kada je reč o ruskom lovcu ne bi trebalo da bude sumnje.
Vredi podsetiti i obratiti pažnju na primer manevarskih karakteristika MiG-21, koje su američki piloti tokom Vijetnamskog rata tako uzbuđeno i istovremeno gorko pričali.
U to vreme, mali, lagani i veoma pokretni sovjetski MiG, inače, pomalo podsećajući na raketu Oniks, jednostavno je nemilosrdno oborio američke avione, uključujući i njihov moćni dvomotorni glavni lovac F-4 Fantom 2, koji je takođe bio tom periodu najpopularniji lovac na Zapadu.
Danas je, međutim, situacija drugačija. I za Su-75. Kao što je već pomenuto, ovaj ruski lovac možda nikada neće doći na proizvodnu traku. Danas Rusija vodi rat koji ograničava pristup Ruske Federacije zapadnim resursima i komponentama. Da bi implementirali sve ove karakteristike aviona, novu avioniku, radar i veštačku inteligenciju, dizajnerima Šahmata su potrebna integrisana kola, poluprovodnici i čipovi koji više nisu dostupni.
Istovremeno, rat u Ukrajini jede vojni budžet Rusije. Sredstva za nove razvojne projekte su prepolovljeni. Da bi projekat Su-75 postojao, Rusija mora prvo da razvije najmanje tri radna prototipa. Ali to neće biti dovoljno. Rusiji će biti potreban kupac spreman da kupi ovaj lovac.
Da se razumemo, Rusiji bi bilo prilično teško da ga proda čak i da nije bilo rata u Ukrajini. Nema toliko kupaca, što znači da Rusija ne bi imala mogućnost da popuni proizvodne kapacitete. Ovo bi uticalo na jediničnu cenu i troškove održavanja jednog lovca.
Na kraju, ali ne i najmanje važno: još uvek nema informacija o tome da li su ruski inženjeri rešili problem apsolutnog azimuta. Ovo su osetljivi senzori azimuta u avionici lovaca. Čak ni Su-57 nema ove senzore. Poznato je da ih ima samo F-35, jer su SAD prilično ozbiljno napredovale u ovoj oblasti. Ova tehnologija je napredna avionika i rusko istraživanje i razvoj još nije dostiglo svoj puni potencijal.
BONUS VIDEO - OBUKA NA "TERMINATORIMA": Vežba mobilisanih rezervista i dobrovoljaca u Donjecku
Preporučujemo
Šta je to režim ratne rezerve S-300 u kome F-35 nije mogao da otkrije PVO (VIDEO)
13. 06. 2023. u 21:33
UKRAJINA TREBA DA GA SE PLAŠI: Ruski TOS-1A Putinovo najsmrtonosnije oružje
12. 06. 2023. u 21:30
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (9)