VULKANSKE ERUPCIJE NA ISLANDU: Zdravstveni rizik čak i po Nemce
TREĆA erupcija vulkana na Islandu u poslednje dve i po godine, predstavlja rizik ne samo po ljude koji žive u blizini vulkana, već čak i za one koji žive u Nemačkoj, navodi Frankfurter Alemajne Cajtung (FAZ). Erupcija, koja je počela u ponedeljak u blizini islandske prestonice Rejkjavika, predstavlja najveću opasnost za one koji žive u neposrednoj blizini vulkana.

Foto: printskrin instagram
- Vrelina, kamenje koje pada i isparenja su posebno opasni - navela je šefica Instituta za epidemiologiju Helmholc centra u Minhenu, Anet Peters, i dodala da najveća opasnost preti od velike koncentracije sumpor-dioksida koji se oslobađa prilikom erupcija.
- Ako ga udišete u velikim količinama, može biti toksičnog efekta. Iritacija respiratornog trakta i kratak dah su tipični simptomi koji se mogu javiti kada je koncentracija previsoka. Ako se pojave takvi simptomi, odmah treba konsultovati lekara. Ovo je posebno važno za astmatičare i osobe sa respiratornim oboljenjima - rekla je ona.
S druge strane, za one koji žive u Nemačkoj, vazduh zagađen isparenjima iz vulkana sa Islanda predstavlja manju pretnju, najčešće u vidu pepela i mikročestica koje vetrom dospeju do Nemačkog tla, navodi FAZ.
- Za nas u Nemačkoj, međutim, vazduh zagađen vulkanom predstavlja samo malu pretnju. Vulkan Ejafjalajokul je 2010. izbacio velike količine pepela u atmosferu iznad Islanda od sredine aprila do kraja maja. Četiri godine kasnije, Baurdarbunga je takođe bila aktivna, ponovo ispuštajući sumpor dioksid. I 2010. i 2014. povećane vrednosti sumpor-dioksida su čak mogle biti otkrivene u Nemačkoj. Ali to nije značilo posebno neobičan dodatni rizik za nas - rekla je Peters.
Efekti koje čestice mogu imati u plućima u početku su određene veličinom, oblikom i gustinom čestica, i one moraju biti manje od deset mikrometara da bi uopšte mogle da prodru u naše disajne puteve.
- Kada se čestice pepela transportuju na velike udaljenosti, kao 2010. i 2014. godine, one su takođe dovoljno velike da se udahnu - objašnjava Peters.
Vulkanski gasovi, s druge strane, generalno predstavljaju manju opasnost u poređenju sa tokovima lave do kojih dolazi prilikom erupcije.
BONUS VIDEO:
AKTIVIRAO SE VULKAN NA ISLANDU : Ovo je već treća erupcija za dve godine
Preporučujemo

ERUPCIJA VULKANA NA ISLANDU: Tlo danima podrhtavalo - izlila se lava (VIDEO)
11. 07. 2023. u 08:31

AKTIVIRAO SE VULKAN NA ISLANDU : Ovo je već treća erupcija za dve godine
11. 07. 2023. u 15:15 >> 15:16

PORODICE U ŠOKU NAKON ŠTO SU OTVORILE KOVČEGE SA TELIMA: Nove bizarnosti nakon pada aviona u Indiji
SIN žene koja je poginula u padu aviona kompanije Air India izjavio je za Bi-Bi-Si da su u kovčegu s telom njegove majke pronađeni i „drugi ostaci“.
23. 07. 2025. u 16:49

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)