VANREDNO STANJE U NIGERIJI: Zbog nestašice hrane brojne porodice na udaru
NIGERIJSKI predsednik Bola Tinubu proglasio je vanredno stanje usled velikog porasta cena i nestašice hrane, preneo je Bi-Bi-Si.

Foto AP
U sklopu vanrednog stanja uvedena je inicijativa zaštite poljoprivrednika, od kojih su mnogi postali meta bandi koje ih kidnapuju radi otkupa, siromašnim domaćinstvima država će pomoći sa oko 10 dolara mesečno narednihi šest meseci, a novac koji je država uštedela nedavnim ukidanjem subvencija za gorivo koristiće se kako bi se obezbedilo đubrivo i žitarice neophodne poljoprivrednicima.
- Uveravam sve Nigerijce da niko neće ostati zapostavljen ovim strateškim intervencijama - rekao je Tinubu, koji je na dužnost predsednika stupio u maju.
Kako prenosi britanski javni servis, mesečne subvencije namenjene su za 12 miliona domaćinstava, preko programa ''Nacionalne sigurnosne mreže'', što je odvojena inicijativa od one preko koje je prethodna vlada pružila pomoć domaćinstvima od oko 6 dolara mesečno.
- Očekuje se da će program stimulisati ekonomske aktivnosti u neformalnom sektoru i unaprediti ishranu, zdravlje, obrazovanje i razvoj ljudskog kapitala u domaćinstvima korisnika - rekao je Tinubu.
U izveštaju UN iz januara ove godine previđa se da je 25 miliona Nigerijaca ove godine izloženo velikom riziku da neće moći da priušti dovoljno hrane svakog dana.
Pored toga, više od 350 farmera je kidnapovano ili ubijeno samo od juna 2022. godine, pri čemu je najviše napada bilo na severu zemlje, a Bi-Bi-Si navodi da bi nove mere pomogle da se farmeri vrate na svoja poljoprivredna zemljišta "bez straha od napada".
Prvi veliki politički potez Tinubua nakon preuzimanja funkcije bilo je ukidanje subvencija za gorivo, koje su bile decenijama na snazi i koje su održavale niske cene naftnih derivata.
Ukidanje tih subvencija je dovelo do povećanja cene od čak 200 odsto u pojedinim delovima zemlje, ali je Tinubu branio takvu odluku rečima da će se novac od goriva koristiti u borbi protiv gladi.
Britanski javni servis navodi da je porast cena goriva imao negativan efekat na ekonomiju, jer mnogi Nigerijci zavise od generatora kojim stvaraju električnu energiju.
BONUS VIDEO: ZALEPILI SE NA AERODROMSKU PISTU - Klimatski aktivisti protestovali u Hamburgu
Preporučujemo

PORAŽAVAJUĆI PODACI UN: Oko 2,4 milijarde ljudi nema stalan pristup hrani
13. 07. 2023. u 09:46

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

NEMA KAMERA, RADARA, NI POLICIJE: U Srbiji uveden NOV NAČIN merenja brzine - kazne stižu na kućnu adresu
SISTEM koji funcioniše potpuno automatski.
03. 07. 2025. u 19:09
Komentari (0)