TRAGEDIJA U RUDNIKU ŽADA U MJANMARU: Voda navrla u obližnje jezero i zarobila rudare, preko 30 mrtvih (VIDEO)
U KLIZIŠTU u rudniku žada u severnom Mjanmaru poginule su najmanje 32 osobe, saopštio je danas zvaničnik lokalne vatrogasne službe.

Foto Tanjug
Do odrona je došlo u nedelju u planinskom gradu Hpakant u državi Kachin, rekao je Sa Tay Za iz vatrogasne službe. Vlasti su sva tela rudara, osim jednog, vratili rodbini.
Klizište je poteralo vodu u obližnje jezero i zarobilo rudare.
Mjanmar proizvodi oko 70 odsto svetskog žada, a u Hpakantu se nalaze neki od najvećih i najunosnijih svetskih rudnika tog minerala, vrednih milijarde dolara, prenosi „Indeks“.
Industrija vredna tridesetak milijardi dolara
Neprofitna nadzorna grupa „Global Vitnes“ navodi da je industrija rudarenja žada prepuna sukoba, korupcije, iskorišćavanja i ekološki destruktivnih praksi. Procenjuje da je mjanmarska industrija žada 2014. vredila oko 31 milijardu dolara, što je tada iznosilo gotovo polovinu bruto društvenog proizvoda zemlje.
Rudari su često siromašni migranti iz drugih delova zemlje i stalno su tokom posla izloženi riziku da izgube živote ili se ozbiljno povrede. Kada su jake kiše 2020. pokrenule klizište u rudniku žada u Hpakantu, poginulo je više od 160 ljudi. Slična smrtonosna katastrofa dogodila se na istom području i 2021. godine.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO: SVI LETOVI I VOZOVI OTKAZANI - Tajfun Lan je stigao u Osaku
Preporučujemo

VELIKA TRAGEDIJA: Poginulo troje dece u klizištu, policija traga za desetinama nestalih
18. 07. 2023. u 18:01

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

NEMA KAMERA, RADARA, NI POLICIJE: U Srbiji uveden NOV NAČIN merenja brzine - kazne stižu na kućnu adresu
SISTEM koji funcioniše potpuno automatski.
03. 07. 2025. u 19:09
Komentari (0)