U ČEMU JE SU-57 SUPERIORNIJI NAD OSTALIM STELT AVIONIMA: F-22, F-35 i J-20 imaju nekoliko ozbiljnih nedostataka
OD svog predstavljanja u ruskom vazduhoplovstvu u decembru 2020. godine, borbeni avion pete generacije Su-57 se istakao kroz jedinstvenu filozofiju dizajna koja mu daje izuzetnu superiornost u vatrenoj moći nad svojim parotivnicima.

Foto printskrin youtube military update
F-22 i kineski J-20 su primeri. Svaki od njih može da uskladišti šest raketa vazduh-vazduh dugog dometa – AIM-120C/D i PL-15, respektivno – zajedno sa dve dodatne rakete kratkog dometa. Ova konfiguracija daje ukupno osam projektila.
Manji američki F-35, međutim, ima stroža ograničenja, sa prostorom za samo četiri projektila. U toku su napori da se ovaj nedostatak otkloni. Ipak, priroda F-35 i ograničenja veličine njegovih ležišta za oružje znače da će nastaviti da prati svoje veće rivale sa dva motora u vatrenoj moći.
Za razliku od ovih aviona, Su-57 može da smesti osam raketa, od kojih su šest rakete dugog dometa R-77M. Oni se nalaze u jedinstvenim tandem odeljcima za oružje, dok su dve rakete malog prečnika kratkog dometa smeštene u mini odeljcima ispod korena krila aviona, dizajn koji dele F-22 i J-20.
Ono što izdvaja Su-57, međutim, jeste njegova sposobnost da nosi ne samo rakete vazduh-vazduh većeg dometa već i veće krstareće rakete dugog dometa. Oni su angažovani u stvarnim borbenim misijama, dodatno naglašavajući svestranost Su-57.
Primarno oružje vazduh-vazduh Su-57 uključuje rakete vazduh-vazduh R-77M i R-37M. Potonji je postao poznat po efikasnoj upotrebi protiv ukrajinskih ciljeva 2022. godine, demonstrirajući svoju moć i preciznost.
Jedna od izrazitih prednosti Su-57 u odnosu na lovce slične generacije je njegova kompatibilnost sa R-37M. Ova raketa daje domet dejstva od 400 km, omogućavajući Su-57 da neutrališe neprijateljske avione sa udaljenosti veće od dvostruko većeg dometa F-22, F-35 ili J-20.
Sa značajnom brzinom od 6 Maha i nosivosti od 61 kg – što je količina eksploziva znatno veća od kineskih PL-15 ili američkih AIM-120D, raketa nadmašuje svoje kolege. Međutim, njegova veća veličina i težina znače da svaki lovac može da ponese samo četiri ove rakete.
Pre svega služeći kao glavna municija za presretač MiG-31 – najveći borbeni avion na svetu dizajniran za operacije vazduh-vazduh, R-37 čini ključnu komponentu. Minijaturizovana verzija rakete trenutno u okviru programa Izdeliie 810 se pravi za Su-57.
Neki izveštaji sugerišu da je raketa „Izdeliie 810“ bila operativna i korišćena u Ukrajini. Njegov značajan domet borbe vazduh-vazduh — u kombinaciji sa stelt mogućnostima Su-57 — omogućava mu da sa značajnih udaljenosti ugrozi vitalne entitete za podršku neprijatelju kao što su avioni AEW&C i bombarderi. Ova kombinacija dovodi do pojačanog osećaja neizvesnosti u pogledu zona u kojima ovi avioni mogu bezbedno da rade. Foto: Profimedia/jutjub printskin/2022 VERUM VINCET BELLUM
Trenutno su u značajnom razvoju nove rakete specijalizovane za gađanje objekata sa stelt karakteristikama za ovaj lovac.
Vredan pažnje zbog niza naoružanja vazduh-zemlja koje koristi zajedno sa svojim dometima, ruski stelt lovac prvenstveno koristi krstareću raketu H-59MK2. Ova raketa je optimizovana da neutrališe male utvrđene ciljeve sa udaljenosti od blizu 300 km.
Raketa je opremljena penetrirajućom bojevom glavom od 320 kg i alternativnom manjom bojevom glavom dizajniranom da utiče na ciljeve u širem području. Druge predložene bojeve glave uključuju snažniji penetrator i nosač kasetne municije.
Podzvučnost omogućava raketi da pokrije veće udaljenosti uprkos svojoj kompaktnoj veličini. Bio je testiran u borbi i u Siriji i u Ukrajini. Ova svestranost pozicionirala je Su-57 kao jedini lovac svoje generacije koji učestvuje u borbama vazduh-vazduh da bi izvršio udarne misije protiv značajnog protivnika i izveo precizne udare.
Obim angažovanja od 300 km ima vrednost s obzirom na manju prikrivenost Su-57 u poređenju sa J-20 ili F-35. Ovo mu omogućava da cilja objekte duboko unutar neprijateljskih linija bez opasnog zadiranja u neprijateljsku vazdušnu odbranu.
Asortiman naoružanja Su-57 takođe uključuje H-58UShKE, raketu protiv radara koja je namenjena da neutrališe neprijateljske radarske lokacije i sisteme protivvazdušne odbrane; lakša krstareća raketa H-38 koja se može nositi u većem broju, ali sa smanjenim dometom, i minijaturizovani derivat balističke rakete H-47M2 koja je visoko testirana u borbi, posebno sa drugim avionima u Ukrajini.
Kada je u pitanju stvarna borbena upotreba – pretežno borba visokog intenziteta protiv velike državne vojske – Su-57 je jedinstven među lovcima svoje generacije. Njegovi izuzetni atributi uključuju domet dejstva i široku paletu raketa dugog dometa koje može da upotrebi.
BONUS VIDEO - UZNEMIRUJUĆI SNIMCI IZ POJASA GAZE: Pripadnici Hamasa hvataju taoce na granici sa Izraelom
Preporučujemo

RUSKI ODGOVOR NA HIMARS: Višecevni lanser raketa "tornado-s" dometa od 200 km (VIDEO)
13. 10. 2023. u 18:00

"DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO?" Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema "patriot" Ukrajini
TO JE bila velika nada u zaštiti od Putinovih raketa: u ponedeljak je predsednik SAD Donald Tramp najavio da će Ukrajini biti isporučeno oružje, ali da će Evropljani morati sve da plate. Sada se ispostavlja da Nemačka neće samo finansirati, već će morati i sama da isporuči sopstvenu protivvazdušnu odbranu, iako je već sada u deficitu, piše nemački Bild.
19. 07. 2025. u 10:22

SKANDAL TRESE NEMAČKU: Pogledajte koliko je Analena Berbok potrošila na šminku za samo tri meseca
KABINET bivšeg nemačkog kancelara Olafa Šolca izdvojio je skoro 590.000 evra iz javnih sredstava za šminkanje i uređivanje izgleda državnih funkcionera u periodu od 2022. do marta 2025. godine, piše Bild pozivajući se na podatke nemačke vlade.
19. 07. 2025. u 11:16

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)