"RUSIJA POTKOPAVA NAŠU BEZBEDNOST": Stoltenberg otvoreno pozvao na jačanje NATO pakta
OSNOVNI mehanizmi kontrole naoružanja prestali su da funkcionišu nakon povlačenja Rusije iz Sporazuma o konvencionalnim oružanim snagama u Evropi, stoga „treba jačati NATO“, izjavio je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg.

FOTO: Tanjug/AP
- Rusija potkopava našu bezbednost, demonstrirajući potpuno zanemarivanje kontrole naoružanja. Ove nedelje se povukla iz Sporazuma o konvencionalnim oružanim snagama u Evropi, čime je odstupila od svih glavnih sporazuma o kontroli naoružanja. Sve to čini svet opasnijim i pokazuje važnost jačanja NATO. Lideri Alijanse su se dogovorili da jačaju našu odbranu - rekao je Stoltenberg na pres-konferenciji u Nemačkoj sa ministrom odbrane te zemlje Borisom Pistorijusom.
Takođe je dodao da će zemlje bloka nastaviti da pružaju vojnu pomoć Ukrajini.
- Već smo pružili Ukrajini pomoć bez presedana. Siguran sam da će saveznici nastaviti sa pomaganjem, ne samo zato što smo to obećali na samitu u Vilnjusu, nego zato što je u našem interesu da to činimo - istakao je Stoltenberg.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo je u ponedeljak da je završena procedura povlačenja Rusije iz Sporazuma o konvencionalnim oružanim snagama u Evropi i da za Moskvu dokument više ne postoji.
Nakon toga su Sjedinjene Američke Države objavile će suspendovati ispunjavanje obaveza u okviru Sporazuma od 7. decembra.
Kako je rekao zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov, stupanje Finske u NATO i procedura prijema Švedske u Alijansu bili su „kap koja je prelila čašu“ i učinila neizbežnim povlačenje Rusije iz pomenutog Sporazuma.
Ruski zvaničnik je istakao da Vašingtonu nije bio potreban adaptirani Sporazum, već je za SAD bilo i ostalo najvažnije potiskivanje Rusije iz regiona njenih neospornih interesa.
Prema njegovim rečima, novi pregovori o kontroli nad konvencionalnim naoružanjem u Evropi biće mogući samo u slučaju da Zapad odustane od antiruske politike.
Sporazum o konvencionalnim oružanim snagama u Evropi potpisali su 19. novembra 1990. u Parizu opunomoćeni predstavnici 16 država-članica NATO-a i šest država-članica Varšavskog pakta, a stupio je na snagu 9. novembra 1992. godine. U njemu nisu učestvovali neutralni i nesvrstani učesnici Konferencije o evropskoj bezbednosti i saradnji (KEBS, od 1995. godine – OEBS), a sam Sporazum bio je zatvoren. Njime nije bilo predviđeno pristupanje država koje tada nisu bile članice NATO-a i Varšavskog pakta.
Rusija je 2007. godine suspendovala učešće u Sporazumu dok zemlje NATO-a ne ratifikuju dokument i ne počnu da ga ispunjavaju.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO: UZNEMIRUJUĆI SNIMCI IZ POJASA GAZE - Pripadnici Hamasa hvataju taoce na granici sa Izraelom
Preporučujemo

MNOGI SU ZABORAVILI: Sveštenici podsećaju šta svaki vernik treba da učini PRE SPAVANjA
09. 11. 2023. u 12:33

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)