SVET NA IVICI KATASTROFE: Dometi jubilarne 60. Minhenske konferencije o bezbednosti
Još više naoružavanja u Evropi, u kontekstu rata u Ukrajini, jedna je od glavnih smernica kojom će se povoditi zapadni saveznici tokom Minhenske konferencije o bezbednosti koja se održava od petka do nedelje.

Foto: Tanjug
U najavama ovog skupa, preovladava atmosfera da je dalje naoružavanje jedini način suprotstavljanja Rusiji. Očekuje se da generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg zatraži od zemalja članica da inteziviraju proizvodnju oružja i da ga dodatno dostave Ukrajini. Među ovim željama su i dronovi i borbeni avioni F16.
Istaknuto je da se 60. jubilarna konferencija u Minhenu otvara u situaciji kada je Nemačka pokrenula istorijsku modernizaciju svoje vojske, i kada smatra da je Ukrajina nedovoljno naoružana, naročito od strane Francuske. Izvori bliski samitu naglašavaju da se nemački ministar odbrane i vrlo uticajni političar Boris Pistorijus sprema da ponovo ukaže na to da NATO zemlje treba da se spreme za rat. U Nemačkoj otvoreno strahuju od mogućeg direktnog sukoba s Rusijom u istočnom krilu Alijanse.
Kao veliki bezbednosni izazov vidi se i rat u Gazi. Strahuje se i od povećanih napetosti u Indopacifičkoj zoni. Iz ugla organizatora, strah je prisutan i zbog toga što je Kina "sve sigurnija u sebe". Ruski uticaj u svetu se takođe posmatra kao pretnja, a s tim u vezi i serija nedavnih državnih udara u regionu Sahela, gde je francuski uticaj zamenjen ruskim.
Ističe se da će svet ove godine biti suočen s rastom geopolitičkih tenzija i ekonomskom nebezbednošću. Zabrinjavaju i nove forme konflikata koje prete svetu. Smatra se da je mondijalizam dosegao vrhunac i da kreće silaznom putanjom. Kao jedna od velikih pretnji po bezbednost vide se i velike migracije stanovništva koje izazivaju ekonomska situacija, ali i ratovi i klimatske promene.
Na Minhenskoj konferenciji, koja se održava uz ogromne bezbednosne mere, učestvuje oko petsto najviših zvanica iz celog sveta, među kojima pedesetak šefova država ili vlada, stotinak ministara i mnoštvo vojnih i bezbednosnih stručnjaka. Delegaciju SAD predvode potpredsednica Kamala Haris i državni sekretar Entoni Blinken.
Preporučujemo

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"KOMPLITLI FRI OF ČARDž": Da li ste čuli kako Putin priča engleski? (VIDEO)
RUSKI predsednik Vladimir Putin imao je u februaru telefonski razgovor s američkim predsednikom Donaldom Trampom o okončanju rata u Ukrajini, a iako tada nije saopšteno kojim su jezikom pričala dvojica državnika verovatno se svako koristio svojim maternjim i oslonio na prevodioce.
17. 04. 2025. u 15:25
Komentari (1)