KINA NOSAČIMA "BILDUJE" MORNARICU: Peking u Pacifiku konkuriše SAD
KINA modernizuje i snaži svoju mornaricu konstruisanjem najmanje dva nosača aviona, po svoj prilici, na nuklearni pogon. Novo naoružanje imaće za cilj odvraćanje mogućih napada iz susednih država, ali i potiskivanje američkog vojnog prisustva u Pacifiku. Ambicije lidera Si Đinpinga sežu sve do najjužnije tačke u Južnom kineskom moru, oko 2.000 kilometara daleko od kopna.
Peking, između ostalog, strahuje da bi na Tajvanu, koji smatra delom kineske teritorije, mogao da izbije sukob. U godišnjem izveštaju Narodnom kongresu kineski premijer Li Đang iznova je potvrdio volju vlasti da "odlučno napreduje u cilju ponovnog ujedinjenja Kine". Za Peking pretnja leži od snabdevanja Tajvana oružjem iz SAD.
Čak pet američkih nosača aviona već je stacionirano u Pacifiku. Sve je očiglednije da više nije reč samo o Tajvanskom moreuzu, već o širem području. Jedan od razloga povećanja vojnih napetosti jeste to što će, po kineskom mišljenju, "kritični" Vilijam Lai Čing u maju preuzeti predsedničku dužnost u Tajpeju. Analitičari smatraju da ni Kina ni SAD nisu zainteresovane za direktan sukob, ali, iako su ekonomske blokade verovatnije, sve opcije ostaju na stolu.
U službi kineske mornarice, sada su dva nosača aviona. Prvi, "Liaoning", Kina je kupila 1998. od Ukrajine, preko posrednika iz Makaua, za 20 miliona dolara. Godine 2012. preuređen je u nosač aviona i predat mornarici. Drugi, "Šandong", predstavlja domaću kopiju "Liaoninga" s manjim izmenama i uglavnom krstari Južnokineskim morem.
"Fujian" je još u brodogradilištu u Šangaju. Kao i dva prethodna, ima konvencionalni pogon. Očekuje se da će dogodine ući u upotrebu. Spekuliše se da je u izgradnji i četvrti nosač aviona. Najviši politički oficir kineske mornarice na pitanje hoće li biti opremljen nuklearnim pogonom, odgovorio je nejasno: "Obavestićemo javnost u dogledno vreme".
Uoči Narodnog kongresa, mediji u Hongkongu i Tajvanu javili su da su još dva nosača aviona na nuklearni pogon položena u dva brodogradilišta. Imaju po dva reaktora koji energiju stvaraju nuklearnom fisijom.
- Kina želi jasno da pokaže snažne ambicije da odbrani svoje vode modernom mornaricom - kaže Vang Feng, izdavač lista na kineskom jeziku "Čajna tajms" u Tajpeju, glavnom gradu Tajvana. - Ovo je efikasna taktika odvraćanja posle niza smrtonosnih pomorskih incidenata sa susednim zemljama.
Službeni kineski kurs ističe da "Kina ne gradi nosače aviona bi se upoređivala sa SAD, a pogotovo ne da bi njima vodila ratove, nego da bi ih koristila za odbranu svog suvereniteta i teritorijalnog integriteta". To potvrđuje i izdvajanje za vojsku, za 7,2 odsto veće nego lane, nominalno 215,5 milijardi evra. Kina je, inače, već druga u svetu po izdvajanjima za odbranu, odmah iza SAD.
Čvršća ruka u Hongkongu
ZAKONODAVNO veće Hongkonga jednoglasno je usvojilo novi zakon o nacionalnoj bezbednosti kojim se uvode kazne za izdaju i pobunu. Zakonom se vlastima daju veća ovlašćenja kada je reč o suzbijanju opozicije Pekingu i vladi Hongkonga, piše "Njujork tajms". Zakon tretira i krivična dela, kao što su "spoljno mešanje" i krađe državnih tajni, čime se stvaraju potencijalni rizici za multinacionalne kompanije i međunarodne organizacije koje posluju u Hongkongu. Uvodi se i mogućnost da policija od sudije za prekršaje traži da spreči osumnjičene da se konsultuju sa advokatima po svom izboru, ukoliko vlasti to ocene kao pretnju po nacionalnu bezbednost.
DIGNUTI NATO AVIONI POSLE NAPADA NA UKRAJINU: Hitno se oglasio Zelenski, imao poruku za Putina (FOTO/VIDEO)
RUSIJA je pokrenula masovni vazdušni napad na Ukrajinu na božićno jutro po gregorijanskom kalendaru.
25. 12. 2024. u 11:16
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
PLANETI PRETI SCENARIO IZ 1815. Posle događaja na planini koja je promenila svet usledile tragedije: "Pitanje nije da li će, nego KADA!"
„EFEKTI bi mogli biti još gori nego što smo videli 1815."
25. 12. 2024. u 15:54
Komentari (0)