PRVI DIJALOG MALO USPEHA: Svađa Japana i Kine zbog radioaktivnog otpada
JAPAN i Kina organizovali su u Dalianu, na severoistoku Kine, stručno savetovanje o ispuštanju prečišćene radioaktivne otpadne vode iz oštećene japanske nuklearne elektrane Fukušima, što je najnoviji pokušaj da dve zemlje reše vruć međudržavni spor.

Foto: AP
Nije se, međutim, mnogo odmaklo sa mrtve tačke. Japanska strana, tvrdi da je ispuštanje vode iz NE Fukušima bezbedno i da se sprovode detaljne aktivnosti praćenja nivoa radijacije, dok Kina ostaje pri zabrani uvoza svih morskih proizvoda iz Japana kao odgovoru na ispuštanje prečišćene radioaktivne otpadne vode u Pacifik, koje je počelo prošlog leta.
Prema japanskom MIP, ovi razgovori, prvi su javno potvrđen japansko-kineski ekspertski dijalog o ispuštanju vode iz Fukušime, iako su dve zemlje već komunicirale o tom pitanju na različitim nivoima. Japan je u četiri navrata ispuštao prečišćenu vodu iz NE Fukušima u Tihi okean, a poslednja operacija ispuštanja vode iz Fukušime, završena je sredinom marta.
Japan tvrdi da je ispuštanje prečišćene radioaktivne otpadne vode iz oštećene nuklearke Fukušima, sprovedeno u skladu sa međunarodnim standardima bezbednosti i odbacuje zabrinutost zbog uticaja ove operacije na ljudsko zdravlje ili životnu sredinu. Kina se, sa druge strane, protivi ispuštanju prečišćene radioaktivne vode u okean i ističe da japanska vlada treba da odgovori na sve zabrinutosti međunarodne zajednice, da ima punu, iskrenu komunikaciju sa susednim zemljama i da na odgovoran način tretira vodu, kontaminiranu nuklearnom energijom.
U nuklearnoj elektrani Fukušima, oštećenoj u zemljotresu u martu 2011. godine i cunamiju koji je usledio, nakupile su se ogromne količine radioaktivne vode, korišćene za hlađenje otopljenog nuklearnog goriva. Te otpadne vode, tretirane su s ciljem da se ukloni većina radionuklida, osim tricijuma. Voda iz Fukušime je, kako tvrde Japanci, potom razblaživana i takva ispuštana u Pacifik.

REŠILA STAMBENO PITANjE NA NEVEROVATAN NAČIN: Plaća kiriju nešto više od 700 dinara mesečno
DOK PROSEČNI stanari u kineskom gradu Džudžou (provincija Hunan) plaćaju kiriju od 100 do 225 evra mesečno, 18-godišnja radnica pronašla je neobično rešenje za stambenu krizu: živi u toaletu prodavnice u kojoj radi.
03. 04. 2025. u 14:56

SRBI VIŠE NE MOGU DA PUTUJU BESPLATNO U OVU EVROPSKU ZEMLjU: Treba vam posebna dozvola, evo koliko košta
EVROPSKI državljani koji putuju u Veliku Britaniju od danas moraju imati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada tvrdi da će poboljšati bezbednost granica.
02. 04. 2025. u 10:16

"ZANEMARILA JE DECU, ČUVALE SU IH CIGANKE" Zahar otkrio zašto je ostavio Gocu Lazarević
SVAKI od supružnika imao je svoju verziju priče.
02. 04. 2025. u 17:21
Komentari (0)