NATO ILI SMRT? Zelenski traži da Ukrajina u junu započne pregovore o ulasku u Alijansu

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

11. 04. 2024. u 20:11

PREDSEDNIK Ukrajine Vladimir Zelenski zahvalio je danas svakoj zemlji koja je zaključila bilateralni bezbednosni sporazum sa Kijevom i istakao da "Ukrajina zaslužuje poziv da se pridruži NATO-u".

НАТО ИЛИ СМРТ? Зеленски тражи да Украјина у јуну започне преговоре о уласку у Алијансу

Foto: AP

-Ukrajina smatra istorijski tačnim da je region Baltičkog mora konačno dobio istorijsku šansu za stabilnu bezbednost nakon što su Finska i Švedska ušle u NATO. Ista bezbednost je potrebna i regionu Crnog mora. Kao demokratska nacija koja brani zajedničke vrednosti Alijanse, Ukrajina zaslužuje poziv da se pridruži NATO-u, rekao je Zelenski na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednicima Litvanije i Poljske Gitanasom Nausedom i Andžejem Dudom u Vilnjusu.

Kako se navodi u saopštenju pres službe ukraijinskog predsednika, Zelenski je zatražio da Evropska unija primi Ukrajinu u junu ove godine.

-Jun je pravo vreme da se započnu pregovori o pristupanju Ukrajine Evropskoj uniji. Evropi je potreban ovaj signal kako Putin ne bi bio u iskušenju da pomisli da Evropa pokazuje slabost, rekao je Zelenski.

Zelenski je danas u Vilnjusu razgovarao i sa predsednikom Mađarske Tamašom Šujokom o pripremi Globalnog samita mira i ponudio da se pridruži Deklaraciji G7 iz Vilnjusa o podršci Ukrajini.

On je zahvalio narodu Mađarske na podršci suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine.

Predsednik Ukrajine sastao se ranije danas sa grčkim premijerom Kirijakosom Micotakisom, sa kojim je razmatrao primenu sporazuma postignutih tokom Micotakisove posete Odesi.

Zelenski je u Vilnjusu danas održao sastanke i sa predsednicima Litvanije Gitanasom Nausedom, Češke Petrom Pavelom, Rumunije Klausom Johanisom i Letonije Edgarsom Rinkevičsom.

Delegacije iz 25 zemalja, uključujući 10 šefova država, stigle su u Litvaniju, da bi prisustvovale sastanku Inicijativa tri mora.

Ta inicijativa povezuje 13 država članica EU koje se nalaze između Baltičkog, Crnog i Jadranskog mora: Austriju, Bugarsku, Hrvatsku, Češku, Estoniju, Mađarsku, Letoniju, Litvaniju, Poljsku, Rumuniju, Slovačku, Sloveniju i Grčku.

Strateški partneri inicijative su SAD, Nemačka i Evropska komisija.

(Tanjug)

BONUS VIDEO - RUSKI BOMBARDERI U AKCIJI: Borbena misija u pravcu južnog Donjecka

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (0)

Ovo je najpopularnija destinacija u toku septembra i oktobra Last Minute akcija! Platite 6 noćenja, a boravite 9 ili 10!