SI I PUTIN SAD JEDAN DRUGOM "ČUVAJU LEĐA": Peking nije ustuknuo pred pretnjama Vašingtona - Potvrđena poseta šefa Kremlja Pekingu

U DRUGOJ polovini maja ruski lider Vladimir Putin stiže u službenu posetu Pekingu, potvrdili su u Moskvi ne navodeći tačan datum. Dogovor dugogodšinjih prijatelja, Putina i njegovog kineskog kolege Si Đinpinga, da "čuvaju jedni drugima leđa" video se protekle nedelje kad kineski lider nije ustuknuo pred pretnjama Vašingtona da kazni Kinu ako nastavi da sarađuje sa Rusijom.

СИ И ПУТИН САД ЈЕДАН ДРУГОМ ЧУВАЈУ ЛЕЂА: Пекинг није устукнуо пред претњама Вашингтона - Потврђена посета шефа Кремља Пекингу

Foto: AP photo

Činjenica da ispred američkog aviona koji je dovezao američkog državnog sekretara Entonija Blinkena u Peking nije bilo "crvenog tepiha" bio je signal da su se domaćini spremili za teške diplomatske razgovre. Blinken je drugi put ove godine u Kini pokušao da nagovori rukovodstvo u Pekingu da spreči svojim kompanijama da prodaju Moskvi proizvode kao što su čipovi i ostala elektronika koju Rusi koriste za visokoprecizne rakete.

Direktor Instituta zemalja Afrike i Azije Univerziteta "Lomonosov", jedan od poznatijih ruskih eksperata za Kinu, Aleksej Maslov ističe da se vidi da se pregovori Blinkena bili napeti. Već u razgovoru Blinkena sa kineskim ministrom spoljnih oslova Vangom Inom, videlo se da se Peking ne boji pretnji iz Vašingtona i ne želi da se odrekne prijateljstva i sve veće ekonomske saradnje sa Rusijom.

Blinkenu je jasno rečeno da SAD ne treba da se mešaju u unutrašnje poslove Kine, a da u to spadaju i odnosi sa Rusijom. Kina kupuje od Rusije velike količine nafte i gasa. Ima i dobru vojnu saradnju, a Putin i Si vode i koordinisanu spoljnu politiku.

Kinezi ne zaboravljaju ni da su Amerikanci naterali ukrajinsko rukovodstvo da poništi ugovor o kupoprodaji čuvene fabrike helikopterskih motora "Motor Sič". Na razne načine je Vašington pokušavao da spreči da Kinezi imaju u vojnom sektoru veće skokove.
Uprkos tome što je Blinken i ovog puta ponovio da SAD ne nameravaju da ulaze u sukob sa Kinom, Vašington naoružava Tajvan koji želi da se otcepi.

I pre početka rata u Ukrajini Vašington je iritiralo to što Moskva i Peking sve više šire vojnotehničku saradnju i organizuju zajedničke manevre. Kinezima su glavni partneri u vojnotehničkoj saradnji Rusi. Najnovije ruske PVO sisteme prvi su kupili Kinezi. Njihovi nevidljivi lete sa ruskim motorima. Upravo Rusi pomažu Kinezima da naprave sisteme za rano upozoravanje od atomskog napada. Što se tiče privrede, ne treba zaboraviti da su kineske moderne atomske centrale napravili i prave Rusi.

Kinezi znaju da su u svojim analizama i vojnim dokumentima Amerikanci napisali da im je u perspektivi glavni neprijatelj Kina. U ovom trenutku zbog ekonomskih odnosa ne može doći do radikalnog pogoršanja. Ali, obe strane razmišljaju da bi kroz četiri, pet godina moglo da dođe do sukoba, dok sve veći broj ozbiljnih analitičara govori da je taj klinč neizbežan.

Lideri kojima veruje pola sveta

SVE više zemalja želi da postanu članice organizacije BRIKS u kojoj su lideri upravo Putin i Si, uz političare Indije, Brazila i Južne Afrike. Baš zbog toga predstojeći susret Putina i Sija biće u fokusu svetske pažnje. Nesporno je da će glavne teme biti one koje se tiču saradnje dve velike susedne zemlje. Lani je trgovinska razmena dostigla 240 milijardi dolara, što je dosadašnji rekord.

Foto: EPA

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (2)

SUDAR TITANA: Kako je NATO izgubio rat protiv Rusije?