ZAŠTO KINA "TAJNO" GOMILA REZERVE SIROVINA? Pripreme za budućnost ili nešto drugo

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

25. 07. 2024. u 19:36

KINA ubrzano akumulira ogromne "tajne" rezerve sirovina, metala i energetskih resursa pripremajući se za moguće geopolitičke promene u budućnosti, prenosi "Ekonomist".

ЗАШТО КИНА ТАЈНО ГОМИЛА РЕЗЕРВЕ СИРОВИНА? Припреме за будућност или нешто друго

NAVIKE Polako odustajemo od naše krtole, Foto Tanjug

Iako je to politika koju kineska vlada vodi decenijama, uvoz osnovnih resursa prošle godine je oborio rekorde, uprkos visokim cenama.

Tako je uvoz svih vrsta proizvoda povećan za 16 odsto u 2023. godini i šest odsto u prvih pet meseci ove godine.

List ukazuje da Ministarstvo poljoprivrede SAD predviđa da će do kraja tekuće vegetacijske sezone kineske zalihe pšenice činiti 51 odsto i kukuruza 67 odsto svetskih rezervi, što je povećanje od pet i 10 odsto u odnosu na 2018. godinu.

Veruje se da su ovi iznosi dovoljni da pokriju jednogodišnju potražnju. Osim toga, zalihe soje, najvećeg kineskog poljoprivrednog uvoza, udvostručile su se od 2018. na 39 miliona tona, a očekuje se da će dostići 42 miliona tona do kraja sezone.

Na sličan način, rezerve sirove nafte povećane su ove godine za 900.000 barela dnevno, što je pomoglo da se kineske zalihe približe 1,3 milijarde barela.

Poređenja radi, SAD imaju 800 miliona barela u svojim strateškim rezervama.

PRIPREMA ZA NEPOVOLjAN SCENARIO

Kao pojašnjenje za takav scenario, mediji ističu da se Peking još više sprema "za neprijateljski geopolitički teren", posebno na mogućnost da nova administracija Donalda Trampa pokuša da blokira ključne isporuke Kini.

U tom smislu, ukazuje se da je poslednjih godina povećanje akumulacije strateških rezervi podstaknuto zbog tri geopolitička događaja.

Prvi se odnosi na carine, koje je 2018. godine uveo tadašnji predsednik Tramp na kineski izvoz vredan 60 milijardi dolara godišnje, što je primoralo Peking da tarifira uvoz američke soje.

Osim toga, tu je pandemija kovid 19, koja je poremetila lance snabdevanja, povećavajući cenu materijala.

Konačno, sukob u Ukrajini, koji je "naduvao" cene i pokazao "volju" SAD da uvedu embargo.

"Ekonomist" ističe da ovo gomilanje zabrinjava Amerikance, ne samo zato što bi moglo da podigne cene sirovina, već zato što su resursi koje Kina traži od vitalnog značaja za preživljavanje u slučaju oružanog sukoba.

(rt.rs)

BONUS VIDEO - RUSKI TOP GAN: Piloti ruske severne flote izvode vežbe iznad Barencovog mora

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
UKRAJINA DOBIJA ZABRANU 20 GODINA! Trampov predlog: Ako im se ne sviđa, imamo i drugu varijantu

UKRAJINA DOBIJA ZABRANU 20 GODINA! Trampov predlog: "Ako im se ne sviđa, imamo i drugu varijantu"

IAKO će u Ovalni kabinet Bele kuće ući tek za dva i po meseca, već su počele analize može li Donald Tramp ispuniti predizborna obećanja i doneti mir Ukrajini i Bliskom istoku. Prema pisanju "Vol strit džornala", koji se poziva na izvore bliske Trampu, savetnici novoizabranog predsednika nude zamrzavanje rata duž prve linije, konsolidaciju okupiranih teritorija za Rusiju, demilitarizovanu zonu i zaustavljanje integracije Kijeva u NATO na 20 godina.

08. 11. 2024. u 09:02

Komentari (0)

ZAŠTO NIKOLA SIMIĆ NIJE IMAO DECU? Otkriveni detalji iz života legendarnog glumca