PRVI PUT U ISTORIJI POSTOJI KONSENZUS MEĐU ZEMLJAMA G20: Saglasni da rade na efektivnom oporezovanju superbogatih

Jovana Švedić

27. 07. 2024. u 09:30

MINISTRI finansija vodećih bogatih zemalja i zemalja u razvoju saglasili su se na dvodnevnom sastanku u Rio de Žaneiru da rade na oporezovanju "superbogatih".

ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ ПОСТОЈИ КОНСЕНЗУС МЕЂУ ЗЕМЉАМА Г20: Сагласни да раде на ефективном опорезовању супербогатих

FOTO: Tanjug/AP

- Nastojaćemo da se kooperativno angažujemo kako bismo osigurali da pojedinci sa ultravisokom neto vrednošću budu efektivno oporezovani - navedeno je u zajedničkoj ministarskoj deklaraciji nakon sastanka u Rio de Žaneiru, prenosi AP.

Brazil je izneo predlog da bude uveden minimalni porez na milijardere od dva odsto, a taj predlog podelio je članice G20.

Francuska, Španija i Južna Afrika podržale su predlog, dok su Sjedinjene Američke Države protiv.

 - Poresku politiku je veoma teško koordinirati na globalnom nivou i mi zaista mislimo da je poželjno da pregovaramo o tome -  rekla je juče na konferenciji za novinare američka ministarka finansija Dženet Jelen.

Milijarderi trenutno plaćaju porez u iznosu od 0,3 odsto svog bogatstva, pokazuje izveštaj ekonomiste Gabrijela Zucmana.

Porez od dva odsto doneo bi 200 do 250 milijardi dolara godišnje na globalnom nivou od oko 3.000 pojedinaca.

Taj novac mogao bi da finansira javne usluge poput obrazovanja i zdravstvene zaštite, kao i borbu protiv klimatskih promena, navedeno je u izveštaju.

Zucman, koji je osnivač Poreske opservatorije EU sa sedištem u Parizu, pozdravio je ideju.

- Prvi put u istoriji postoji konsenzus među zemljama G20 da način na koji oporezujemo superbogate mora da bude fiksiran. To je važan korak i idemo u pravom smeru - smatra on

(Tanjug)

BONUS VIDEO:

PARIZ "VRI": Redovi za ceremoniju svečanog otvaranja Olimpijskih igara

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MOGLO BI UMRETI 4.500 LJUDI Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.

01. 07. 2025. u 11:45

Komentari (0)

3 PREPORUČENE KRIPTOVALUTE KOJE TREBA PRATITI U PRVOJ SEDMICI JULA | APT, Solana L2 brzo postaju vodeći