HUTI TVRDE DA SU OBORILI OSMI AMERIČKI DRON: Poslednji MQ-9 Reaper srušen sa neba iznad Jemena tokom noći (VIDEO)
LOKALNI izvori su 4. avgusta tvrdili da je američki dron MQ-9 Reaper oboren iznad provincije Saada u Jemenu.

Foto: Printskrin/Jutjutb/US Military News
Ako bude potvrđeno, ovo bi predstavljalo osmi dron MQ-9 Reaper koji je oboren od oktobra prošle godine, usred tekućeg sukoba između Izraela i Hamasa. To bi takođe bio drugi takav incident u istoj jemenskoj provinciji.
Prvi od ovih osam dronova navodno su oborili jemenski Huti pobunjenici 8. novembra 2023. godine iznad Crvenog mora tokom perioda napada na američke baze u Iraku i Siriji. Kasnije, 18. januara 2024. godine, Islamski otpor Iraka preuzeo je odgovornost za obaranje još jednog drona MQ-9 Reaper, koji je navodno poleteo iz Kuvajta, u blizini Mukdadije, u provinciji Dijala.
Pobunjenici Huti su 19. februara 2024. oborili MQ-9 američkih vazduhoplovnih snaga iznad Al Hudeide, usred tekućih napada na američke baze u Iraku i Siriji. Sličan incident dogodio se 25. aprila 2024. godine, kada je još jedan MQ-9 oboren iznad provincije Saada.
Do 17. maja 2024, jemenska grupa Huti preuzela je odgovornost za obaranje „američkog špijunskog drona MQ-9“ u jemenskoj centralnoj provinciji Marib. Samo nedelju dana kasnije, 24. maja 2024, grupa je prijavila da je oborila još jedan MQ-9 iznad Sane. Američki MQ-9 se 29. maja 2024. srušio u Jemenu pod neotkrivenim okolnostima.
MQ-9 Reaper, koji je razvio General Atomics Aeronautical Systems, je bespilotna letelica koja se prvenstveno koristi u vazdušnim snagama Sjedinjenih Država. Poznat po svojoj dugoj izdržljivosti i mogućnostima nadzora na velikim visinama, Reaper se ističe u preciznim udarnim misijama. On služi kao napredniji naslednik MQ-1 Predatora, koji se može pohvaliti poboljšanim performansama i poboljšanom svestranošću.
Cena jedinice MQ-9 Reaper je približno 16,9 miliona dolara. Ova brojka uključuje i samu letelicu, zajedno sa neophodnim zemaljskim kontrolnim stanicama i drugom pratećom opremom. Ukupni trošak programa, računajući istraživanje, razvoj i nabavku, može biti znatno veći.
Što se tiče dimenzija, MQ-9 Reaper ima raspon krila od 20 metara, dužinu od 11 metara i visinu od 3,8 metara. Ove dimenzije mu omogućavaju da ima veću nosivost i pruža veću izdržljivost u odnosu na svoje prethodnike.
Pogonski sistem MQ-9 Reaper-a sastoji se od jednog Honeywell TPE331-10 turboelisnog motora, koji proizvodi 900 konjskih snaga. Ovaj motor omogućava Reaper-u da dostigne maksimalnu brzinu od oko 482 km/h i radnu visinu do 15 240 metara.
Tehničke karakteristike MQ-9 Reaper-a uključuju maksimalnu težinu pri poletanju od 4.760 kilograma i nosivost od 3.750 funti (1.700 kilograma). Opremljen je naprednom avionikom i senzorima koji poboljšavaju njegove mogućnosti i za nadzorne i za borbene misije.
MQ-9 Reaper koristi različite kontrolne sisteme, uključujući kontrolu linije vidljivosti (LOS) za operacije na kratkom dometu i kontrolu izvan linije vidljivosti (BLOS) preko satelitske komunikacije za misije na daljinu. Ovi kontrolni sistemi omogućavaju operaterima da upravljaju UAV sa udaljenih lokacija.
Za nadzor, MQ-9 Reaper je opremljen paketom senzora, uključujući Multi-Spectral Targeting System (MTS-B), koji integriše infracrveni senzor, kolor/monohromatsku TV kameru dnevnog svetla, TV kameru sa pojačanom slikom, laserski daljinomer i laserski označivač. Ovi senzori pružaju sveobuhvatnu svest o situaciji i mogućnosti ciljanja.
Sistemi za navođenje MQ-9 Reaper-a uključuju GPS i inercijalne navigacione sisteme (INS) za precizno pozicioniranje i navigaciju. Ovi sistemi omogućavaju bespilotnoj letelici da izvodi autonomne letove i precizno isporučuje municiju do određenih ciljeva.
Komunikacioni sistemi na MQ-9 Reaper-u uključuju sigurne veze za prenos podataka u realnom vremenu do zemaljskih kontrolnih stanica. Ovi sistemi obezbeđuju stalnu komunikaciju između UAV i njenih operatera, olakšavajući efikasno upravljanje misijom i donošenje odluka.
MQ-9 Reaper je naoružan raznim oružjem, uključujući rakete AGM-114 Hellfire, lasersko navođene bombe GBU-12 Paveway II i municiju za direktan napad GBU-38 (JDAM). Ovo raznovrsno naoružanje omogućava Reaper-u da precizno pogađa širok spektar ciljeva.
Operativni domet MQ-9 Reaper je otprilike 1.850 kilometara, sa izdržljivošću do 27 sati. Ovaj prošireni domet i izdržljivost omogućavaju bespilotnoj letelici da sprovodi produžene misije u ogromnim oblastima, obezbeđujući uporni nadzor i mogućnosti udara.
(bulgarianmilitary.com/Bojko Nikolov)
BONUS VIDEO - RUSKI TOP GAN: Piloti ruske severne flote izvode vežbe iznad Barencovog mora
Preporučujemo

DOGOVOR BAJDENA I NETANJAHUA: Amerika šalje dodatne snage da zaštiti Izrael od Irana
02. 08. 2024. u 21:02

DRŽAVA ODREDILA OGROMAN POREZ ZA KUĆU ŽELjKA MITROVIĆA: Evo koliko mora da plaća
DRŽAVA je odredila ogroman porez za kuću Željka Mitrovića.
01. 04. 2025. u 14:12

PROCURIO POVERLjIVI DOKUMENT IZ PENTAGONA: Evropa nek se brani sama u slučaju ruskog napada, druga država je glavna pretnja
SUPROSTAVLjANjE ruskoj agresiji, nekada jedna od ključnih tačaka Nacionalne odbrambene strategije iz 2022. godine tokom administracije Džozefa Bajdena, tri godine kasnije više nije među najvažnijim prioritetima Sjedinjenih Američkih Država.
01. 04. 2025. u 12:17

JEDAN RAKIJA, A DRUGI... Nećete verovati KAKO se zovu psi novog ambasadora SAD u Srbiji Marka Brnovića
MARK Brnović je uvek ponosno isticao svoje poreklo, uostalom ćerke mu se zovu - Milena i Sofija.
31. 03. 2025. u 19:31
Komentari (0)