IZBACUJU ILEGALCE BEZ IKAKVOG PARDONA: Italija u Krivični zakon uvela odredbu za odbranu od ilegalnog zaposedanja imovine
ONAJ ko bespravno zauzme tuđe prebivalište, ko okupira tuđi stan, kućiu ili prenese imovinu na svoje ime, može da dobije do sedam godina zatvora. To je utvrđeno novom odredbom Krivičnog zakona o bezbednosti građana kojeg je usvojila italijanska Skupština a sada ide u Senat na usvajanje.

Foto: Profimedia/Ilustracija
Nije se jednom desilo da čovek ode u bolnicu, a kad se vrati kući nađe promenjenu bravu pa čak i ime na svom poštanskom sandučetu. Najčešći ilegalci u tuđoj imoviini su stranci beskućnici, ali i Italijani. Scene pretnji i agresije pred vlasnicima stana, kao i pred policijom, veoma su česte, jer su do sada ilegalci odbijali, čak i po nalogu suda, da se isele. Novim Dekretom stiglo se do nasilnog izbacivanja.
Policija će odsad moći odmah da iseli ilegalnog stanara jer se taj fenomen nasilnog ulaska toliko raširio u Italiji da je veoma veliki broj osoba koje poseduju nekretninu u kojoj su stanovali morao da čeka na iseljenje ilagalaca i više godina. Razlog je bio obavezni prolazak procedure preko suda koji je donosio odluku o iseljenju ilegalaca, a koji je trajao dugo.
Krivični zakon je ažuriran na predlog ministara Unutrašnjih poslova Matea Pjantedozija i Pravosuđa Karla Nordija, a odnosi se i na zaposednute građevine u kojima vlasnik ne stanuje ili zemljište koje je ilegalno okupirano, a raspon izrečenih kazni će biti od dve do sedam godina.
Na zahtev javnog tužoca nadležni sudija nalaže vraćanje imovine u posed: u slučajevima kada je imovina jedini realni dom podnosioca tužbe, službenici pravosudne policije koji prime tužbu mogu da narede da ilegalni korisnik odmah napusti zauzeti stan. U slučaju odbijanja pravosudna policija može da upadne u kuću, izbaci ilegalce i vrati ključeve vlasniku stana, a maksimalni rok za takav postupak je deset dana.
Scene pretnji i agresije pred vlasnicima stana, kao i pred policijom, veoma su česte, jer su do sada ilegalci odbijali, čak i po nalogu suda, da se isele. Novim Dekretom stiglo do nasilnog izbacivanja.
„Nova generacija“ onih koji su masovno blokirali italijanske puteve, autotoputeve i železničke pruge u znak protesta protiv klimatskih promena takođe ulaze u novi Dekret, kazne su od dva meseca do dve godine, u zavisnosti da li protost izvodi jedna osoba koja svojim telom blokira promet ili grupa osoba. Bilo je dramatičnih slučajeva da protestanti nisu propuštali kola hitne pomoći i raznih urgentnih službi na putevima, da se ne nabrajaju izgubljeni sati ljudi koji nisu stizali na posao. Novim Dekretom odobren je i član Krivičnog zakona koji predviđa zatvorske kazne za one koji demonstracijama sprečavaju izgradnju javnih radova ili strateške infrastrukture.
Udruženje „Federkaza“ iznelo je podatke da je u Italiji 30.000 stanova i raznih prostora u društvenom vlasništvu, čitave zgrade, hoteli, bivše kasarne, zauzeto bespravno, a oko 20.000 u privatnom vlasništvu, samo u Rimu broj zauzetih prostora iznosi oko 12.000 i nešto oko 7.000 stanova i kuća.

REŠILA STAMBENO PITANjE NA NEVEROVATAN NAČIN: Plaća kiriju nešto više od 700 dinara mesečno
DOK PROSEČNI stanari u kineskom gradu Džudžou (provincija Hunan) plaćaju kiriju od 100 do 225 evra mesečno, 18-godišnja radnica pronašla je neobično rešenje za stambenu krizu: živi u toaletu prodavnice u kojoj radi.
03. 04. 2025. u 14:56

SRBI VIŠE NE MOGU DA PUTUJU BESPLATNO U OVU EVROPSKU ZEMLjU: Treba vam posebna dozvola, evo koliko košta
EVROPSKI državljani koji putuju u Veliku Britaniju od danas moraju imati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada tvrdi da će poboljšati bezbednost granica.
02. 04. 2025. u 10:16

"ZANEMARILA JE DECU, ČUVALE SU IH CIGANKE" Zahar otkrio zašto je ostavio Gocu Lazarević
SVAKI od supružnika imao je svoju verziju priče.
02. 04. 2025. u 17:21
Komentari (0)