U EU SAMO S DIGITALNIM PASOŠEM I OTISKOM PRSTA: Evropska komisija predložila pokretanje posebne aplikacije sa zapisima ličnih isprava

Na putovanja u inostranstvo u dogledno vreme bismo mogli da krećemo s digitalnim pasošima u džepu.

У ЕУ САМО С ДИГИТАЛНИМ ПАСОШЕМ И ОТИСКОМ ПРСТА: Европска комисија предложила покретање посебне апликације са записима личних исправа

Foto: Printskrin

Evropska komisija (EK) je predložila pokretanje posebne aplikacije u kojoj bi bili pohranjeni numerički zapisi putnih isprava, što bi trebalo da bude revolucionarna izmena u cilju ubrzanja i olakšanja prelaska granica.

Evropska izvršna vlast predložila je stvaranje posebne aplikacije za digitalizuju pasoša i ličnih karata. Snimali bi se svi poverljivi lični podaci, osim otisaka prstiju (daktilograma). Oni bi se, na osnovu ovog predloga, i dalje ostavljali na graničnim terminalima. Time bi se potvrđivala autentičnost onoga koji prikaže digitalna dokumenta.

"Novostima" su u Evropskoj komisiji preneli da je cilj da aplikacija s digitalnim pasošima da bude operativna od 2030. godine. Želja je da se postigne više ciljeva odjednom. Jedan od njih je da se ubrzaju kontrole. Samo prošle godine, registrovano je 600 miliona prelazaka spoljnih granica EU. Kada se bude stajalo pred terminalima, gužve će biti još nesnosnije.

Pripremanje dokumenata pred put i njihovo digitalno registrovanje, kao i unošenje programa i plana putovanja, trebalo bi prema procenama briselske administracije da značajno ubrzaju ovu proceduru.

Takođe, očekuje se da bi na ovaj način prelasci bili sigurniji i da će se smanjiti zloupotrebe, krijumčarenje i prekogranični kriminal.

Sistem bi trebalo da bude na dobrovoljnoj bazi. Važiće samo za one građane koji žele da na ovaj način skeniraju svoja dokumenta. Moći će da ga koriste svi žitelji zemalja EU i onih država koje imaju biometrijske pasoše, što znači da će biti dostupan i građanima Srbije.

Već sada na nekim prelazima u avionskom saobraćaju postoje automatizovani portali u kojima putnik sam skenira svoja dokumenta i ostavlja otisak prstiju, pre nego što se vrata za prolazak otvore, bez prisustva carinika. Pretpostavlja se da u tom slučaju s novim sistmom ne bi trebalo ni pokazivati pasoš, već samo ostaviti otisak prsta i snimak dužice oka. Put u inostranstvo tako će ličiti na scene iz futurističkih filmova.

Da bi digitalni pasoši zaživeli, potrebno je da se o predlogu Evropske komisije sada izjasne zemlje članice kroz Evropski savet i Evropski parlament. Za takvu proceduru nekada su potrebne i godine, a evropslanici su naročito osetljivi na pitanje poverljivosti ličnih podataka.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ŠVEDSKI DOKUMENTARAC: Hrvatski teroristi srušili JAT-ov avion 1972, pad preživela samo stjuardesa Vesna Vulović

ŠVEDSKI DOKUMENTARAC: Hrvatski teroristi srušili JAT-ov avion 1972, pad preživela samo stjuardesa Vesna Vulović

JAT-ov avion “McDonnell Douglas DC-9” eksplodirao je tokom leta između Kopenhagena i Zagreba 26. januara 1972. i srušio se blizu sela Srpska Kamenjica, u tadašnjoj Čehoslovačkoj. Avion kojim su upravljali kapetan Ludvik Razdrih i kopilot Ratko Mihić raspao se na više delova i nakon nekoliko minuta slobodnog pada završio na livadi na rubu šume.

10. 10. 2024. u 13:47

Komentari (0)

UKAZALI MU POVERENJE: Hrvatski trener ostaje selektor Brazila do 2028. godine