KAMALA HARIS SE OBRATILA PRISTALICAMA NAKON PORAZA: Ne znači da nećemo nekad pobediti, ne predajte se (VIDEO)
OČI celog sveta uprte su u Ameriku, gde je izabran novi predsednik, ali i članovi Kongresa. Donald Tramp će biti ponovo predsednik Sjedinjenih Američkih Država i uticati na politiku celog sveta.
UŽIVO REZULTATI IZBORA
Foks Njuz projekcija:
- Donald Tramp - 277 elektora
- Kamala Haris - 226 elektora
Za pobedu je potrebno 270.
22:30 Obraća se Kamala Haris
"Dozvolite mi da vam kažem da mi je srce danas puno. Puno zahvalnosti na poverenju koje ste mi dali, puno ljubavi za našu zemlju", rekla je Kamala.
Ona je rekla da rezultati ovih izbora nije ono što su očekivali i čemu su se nadali i molili.
"Ali saslušajte me kad kažem da će Amerika uvek svetleti jako, dokle god se budemo borili", rekla je Haris.
Ona se potom obratila suprugu Dagu i porodici i poručila im da ih voli, a predsedniku Bajden se zahvalila na podršci.
"Toliko sam ponosna na trku koju smo vodili i kako smo je vodili. Više od 107 dana ove kampanje bili smo odlučni u tome da gradimo zajednicu i koalicije, da spajamo ljude iz svih slojeva, ujedinjeni ljubavlju prema državi i u našoj borbi za budućnost Amerike", rekla je Kamala.
Navela je i da je svesna da svako sada ima miks emocija.
"Moramo da prihvatimo rezultate. Zvala sam Trampu i čestitala sam mu i poručila da ćemo pomoći njegovom timu da tranzicija prođe mirno", rekla je Kamala drhtavim glasom.
- Ne znači da nećemo nekad pobediti, ne predajte se - rekla je pristalicama. - Pred nama je velika borba, ne odustajte. Nije vreme da dignemo ruku.
19:50 Haris pozvala Trampa, priznala je poraz i čestitala mu
Kamala Haris nazvala je Donalda Trampa kako bi priznala poraz na izborima i čestitala mu na pobedi, rekao je njen pomoćnik za NBC Njuz.
Kako je naveo, potpredsednica je razgovarala o važnosti mirne predaje vlasti i o tome da predsednik bude predsednik svih Amerikanaca, naveo je pomoćnik.
Prema rečima dva druga pomoćnika, Haris je jutro i poslepodne provela pripremajući govoru kome će priznati poraz, koji bi trebala održati u 22 sata po srpskom vremenu.
19:20 Kada će Tramp preuzeti dužnost predsednika?
Donald Tramp, član Republikanske stranke koji je danas pobedio na izborima za predsednika Sjedinjenih Američkih Država, prema proceduri neće odmah preuzeti tu funkciju, već tek nakon što položi zakletvu na svojoj inauguraciji.
Predsednička inauguracija se, prema 20. amandmanu američkog Ustava, uvek održava 20. januara, nakon čega se obično useljava u Belu kuću posle ceremonije, piše CBS. Inauguracija se održaava oko dva i po meseca nakon dana izbora i počinje procesijom do Kapitola, prema Zajedničkom kongresnom komitetu za inauguracione ceremonije.
Potpredsednik izgovara svoju zakletvu i prvi polaže zakletvu, a oko podneva to čini i predsednik i izgovara sopstvenu zakletvu i polaže zakletvu. Zatim, predsednik daje inauguraciono obraćanje - govor u kome obično iznosi viziju i ciljeve predsednika tokom mandata.
Nakon govora, prethodni predsednik počasno odlazi sa Kapitola, a zatim sledi ceremonija potpisivanja, gde novi predsednik potpisuje svoje prve zvanične akcije i nakon toga slede brojne ceremonije.
Završni tradicionalni događaj inauguracije je pregled ulaska, kada predsednik i potpredsednik pregledaju vojne trupe pre nego što predvode povorku ceremonijalnih vojnih pukova, grupa građana, i marširajućih bendova od Kapitola do Bele kuće.
18:53 Trampovo obećanje koje mora da ispuni, ima 90 dana
18:52 Putin će ipak čestitati Trampu?
Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov izjavio je danas da "još uvek ne zna ništa" o nameri ruskog predsednika Vladimira Putina da čestita Donaldu Trampu pobedu na američkim izborima.
18:46 Demokrate krive Bajdena za izborni poraz
Jedan broj demokrata u Sjedinjenim Državama okrivljuje aktuelnog američkog predsednika Džoa Bajdena za poraz njihove kandidatkinje Kamale Haris na izborima, prenosi CNN, pozivajući se na višeg predstavnika Harisove predizborne kampanje.
- Bajden će snositi veliki deo krivice za ovo... - citira ga CNN.
18:45 Mohamed bin Salman prvi arapski lider koji je čestitao Trampu
Prestolonaslednik Saudijske Arabije Mohamed bin Salman bio je prvi arapski lider koji je kontaktirao Donalda Trampa telefonom i čestitao mu izbor za predsednika SAD, javila je saudijska novinska agencija SPA.
Kako navodi agencija, bin Salman je „pozvao novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa i tokom razgovora mu čestitao pobedu na predsedničkim izborima.
On je izrazio želju kraljevine da ojača istorijske i strateške odnose koji povezuju dve zemlje, poželevši prijateljski Američki narod napreduje i napreduje pod njegovim vođstvom.
18:42 Haris će u svom govoru pozvati pristalice da prihvate rezultate izbora, kažu njeni saradnici
Potpredsednica Kamala Haris zatražiće od svojih pristalica širom zemlje da prihvate rezultate predsedničkih izbora tokom popodnevnog priznanja poraza na Univerzitetu Hauard, kažu njeni pomoćnici. Kažu da će pozvati celu zemlju da zajedno radi na pronalaženju zajedničkog jezika i ciljeva.
Haris je pokušala da kontaktira novoizabranog predsednika Donalda Trampa, rekli su njeni pomoćnici za Si-En-En, ali još uvek nije uspela. Njeni pomoćnici kažu da je njena namera da razgovara sa njim pre govora
Potpredsednica radi na svom govoru sa svojim glavnim piscem govora Adamom Frankelom i drugim savetnicima. Od nje očekuju da se zahvali svojim pristalicama i ponudi poruku upućenu mlađim glasačima kojima se često obraćala tokom kampanje.
18:37 Tramp razgovarao sa Netanijahuom
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu pozvao je danas telefonom Donalda Trampa da mu čestita izbornu pobedu, saopšteno je iz njegovog kabineta.
Kako se navodi u saopštenju, Netanjahu je bio među prvim liderima koji su pozvali Trampa, a razgovor je bio "topao i srdačan", prenosi Tajms of Izrael.
"Premijer je čestitao Trampu na pobedi na izborima i njih dvojica su se složili da rade zajedno za bezbednost Izraela.
Takođe razgovarali o pretnji Irana", navodi se u saopštenju. Dodaje se da je razgovor je trajao nekih 20 minuta. Ranije danas, Netanjahu je čestitao bivšem predsedniku SAD na skorom povratku na funkciju.
17:55 Američke demokrate u šoku nakon izbornog poraza Kamale Haris
Među članovima Demokratske stranke od jutros su prisutni nezadovoljstvo i preispitivanje nakon što je potpredsednica SAD Kamala Haris pretrpela šokantan izborni poraz, preneli su američki mediji.
Harisova se smatrala autsajderom u odnosu na svog republikanskog rivala Donalda Trampa s obzirom da je u izbornu trku ušla samo tri meseca pre izbora, ali priroda njenog poraza navela je neke demokrate da postave brojna pitanja o budućnosti stranke, prenosi Rojters.
Najžešće kritike upućene su vrhu stranke uz optužbe da su pristalicama demokrata plasirane neistine u vezi sa mentalnim zdravljem predsednika Džozefa Bajdena, sve dok katastrofalni TV duel sa Trampom u junu nije aktivirao alarm i na kraju doveo do toga da predsednik odustane od kanidature.
Međutim, Bajdenovo saopštenje u aprilu 2023. godine kada je potvrdio da će se kandidovati za drugi mandat, naišlo je na skepticizam mnogih demokrata, ali skeptici su brzo pristali da se pridruže njegovoj kampanji kao savetnici, umesto da mu se suprotstave.
- Stranci je potreban potpuni restart. Slagali su američki narod o zdravlju i kognitivnim sposobnostima predsednika - rekao je menadžer investicionog hedž fonda Bil Akman, dugogodišnji donator demokrata koji je 2024. godine podržao Trampa.
Kampanja Kamale Haris za sada odbija da se oglasi, a Bela kuća nije odmah odgovorila na zahtev za komentar, navodi Rojters.
___________________________________________________________________________________
17:45 Kamala Haris će se danas obratiti naciji
Potpredsednica SAD Kamala Haris će se kasnije danas obratiti naciji i priznati poraz na predsedničkim izborima održanim u utorak, javlja Rojters, pozivajući se na dva neimenovana izvora.
Haris će održati govor u 19 časova po lokalnom vremenu u Vašingtonu, naveo je isti izvor. Predsednik SAD Džozef Bajden takođe planira da pozove republikanskog kandidata Donalda Trampa koji je odneo pobedu na izborima i obrati se javnosti o rezultatima izbora, preneo je NBC News, pozivajući se na neimenovanog zvaničnika Bele kuće.
Mediji su prethodno objavili da se očekuje da će Haris priznati danas poraz u obraćanju naciji i svojim pristalicama na Univerzitetu Hauard u Vašingtonu.
Republikanski predsednički kandidat Tramp pobedio je na izborima u SAD osvojivši ukupno 277 glasova elektora. Za pobedu na predsedničkim izborima potrebno je najmanje 270 elektora.
___________________________________________________________________________________
17:00 Kina čestitala Trampu
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova čestitalo je Donaldu Trampu na očekivanoj pobedi u izjavi objavljenoj danas popodne.
"Poštujemo izbor američkog naroda i čestitamo gospodinu Trampu na izbornoj pobedi."
Kineski vođa Si Đinping još se nije javno oglasio o rezultatima izbora.
___________________________________________________________________________________
15:44 Dolar ojačao u odnosu na evro
Pobeda Donalda Trampa ojačala je dolar u odnosu na evropsku zajedničku valutu, a neki analitičari predviđaju čak da će jedan dolar uskoro vredeti isto kao jedan evro.
Prema podacima sa valutne berze Foreks, evro se u 12.35 časova prodavao za 1,07186 dolara i pao je za 1,98 odsto.
___________________________________________________________________________________
13:47 Reakcija iz Bratislave: Tramp bi mogao da zaustavi ili smanji pomoć Ukrajini
Slovački premijer Robert Fico ne isključuje mogućnost da bi Donald Tramp kao predsednik SAD mogao da zaustavi ili značajno smanji pomoć Ukrajini.
___________________________________________________________________________________
12:31 Tramp do sada osvojio 70,9 miliona, a Kamala Haris 66 miliona glasova
Po trenutnim projekcijama, Tramp vodi u većini država.
Tramp vodi i u glasovima, do sada je osvojio 70,9 miliona, a Haris 66 miliona glasova.
Republikanci su osvojili većinu i u Senatu.
Službe bezbednosti se spremaju da blokiraju park Lafajet skver u blizini Bele kuće u slučaju nereda.
___________________________________________________________________________________
12:10 Tramp osvojio 277 elektorskih glasova
Republikanski predsednički kandidat Donald Tramp pobedio je demokratsku kandidatkinju Kamalu Haris nakon što je odneo pobedu u Viskonsinu, javljaju američki mediji.
Tramp je u Viskonsinu dobio deset elektorskih glasova, čime je osvojio ukupno 277 glasova elektora.
Za pobedu na predsedničkim izborima potrebno je najmanje 270 elektorskih glasova.
___________________________________________________________________________________
11:52 CNN objavio da je Tramp pobednik izbora
Međunarodna informativna televizijska stanica CNN objavila je da je u predsedničkoj trci za šefa SAD-a pobedio Donald Tramp.
___________________________________________________________________________________
11:29 Peskov: Ne znam da li će Putin čestitati Trampu na pobedi
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je danas da nije upoznat sa planovima ruskog predsednika Vladimira Putina da čestita Donaldu Trampu pobedu na predsedničkim izborima u SAD.
- Što se tiče čestitki, ne znam za planove Putina da čestita Trampu na izborima - rekao je Peskov, odgovarajući na pitanje novinara o mogućim čestitkama Trampu na pobedi na izborima u SAD.
Odgovarajući na pitanje da li bi Tramp bio uvređen ukoliko mu Putin ne bi čestitao izbornu pobedu i da li bi to pogoršalo odnose između dve zemlje, Peskov je rekao da je ruski predsednik više puta potvrdio svoju spremnost na dijalog zasnovan na pravdi i jednakosti.
- Ipak, ne zaboravimo da je reč o neprijateljskoj zemlji koja je i direktno i indirektno umešana u rat protiv naše države - rekao je Peskov odgovarajući na pitanje novinara o mogućim čestitkama Trampu.
U odgovoru na pitanje kako će pobeda Trampa uticati na rat u Ukrajini, Peskov je naveo da SAD, koje podstiču ukrajinski sukob, mogu pomoći da se on okonča.
- Nemoguće je okončati ukrajinski sukob preko noći, ali SAD mogu pomoći da se ubrza njegov završetak - istakao je Peskov.
Prema njegovim rečima, praktično je nemoguće još više pogoršati odnose između Ruske Federacije i SAD jer su oni, kako je rekao, na najnižoj tački u istoriji.
Na pitanje o tome kakva će biti dalja Trampova politika prema Rusiji, Peskov je odbio da iznese bilo kakva razmatranja.
Govoreći o mogućnosti telefonskog razgovora Putina i Trampa u bliskoj budućnosti, Peskov je rekao da to ne treba tražiti od ruske strane.
Peskov je naveo da Rusija odlučno odbacuje optužbe za mešanje u američke izbore.
On je novinarima rekao i da je Rusija takođe odlučna u stavu da ne prihvata mešanje u svoja unutrašnja pitanja.
___________________________________________________________________________________
11:09 Pobeda Donalda Trampa uverljivija nego što su mnogi očekivali
Pobeda republikanskog kandidata Donalda Trampa na američkim predsedničkim izborima na kraju će biti i uverljivija nego što su mnogi očekivali.
Tramp trenutno ima veliku prednost u svih sedam ‘sving‘ država i biće gotovo nemoguće dostići njegovu prednost.
Pensilvaniju, Džordžiju i Severnu Karolinu američki su mediji već proglasili njegovom, a u Mičigenu, Viskonsinu, Nevadi i Arizoni mu prebrojavanje koje je već odmaklo ide u prilog.
Trenutno ima i pet miliona glasova više od Kamale Haris u narodnom glasanju što će biti teško dostižno čak i s pristizanjem rezultata iz uverljivo demokratske Kalifornije.
Tramp je pre osam godina s 304 elektora pobedio Hilari Klinton, ali je imao 2,9 miliona glasova manje u narodnom glasanju.
Uoči ovih izbora svi su analitičari i anketari najavljivali najtješnje izbore u istoriji, ali pokazalo se da su opet podcijenili Trumpa.
___________________________________________________________________________________
10:51 Šolc čestitao Trampu: Nemačka i SAD već dugo uspešno rade zajedno
- Nemačka i SAD već dugo uspešno rade zajedno na promovisanju prosperiteta i slobode sa obe strane Atlantika. Nastavićemo da to radimo za dobrobit naših građana - naveo je Šolc na društvenoj mreži ''Iks''.
___________________________________________________________________________________
10:40 Erdogan: Izborom Trampa počinje nova era
- Verujem da će biti uloženo više napora za pravedniji svet u ovoj novoj eri koja je počela sa izborom američkog naroda", rekao je Erdogan u objavi na mreži Iks, prenosi Rojters.
___________________________________________________________________________________
10:26 Andrija Mandić čestitao Trampu na pobedi: Najiskrenije čestitke novoizabranom predsedniku Donaldu Trampu na pobedi
Mandić je prvi crnogorski zvaničnik koji je Tranpu čestitao pobedu porukom da je "siguran da će zajedno graditi mostove saradnje i očuvati mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu".
- Najiskrenije čestitke novoizabranom predsedniku Donaldu Trampu na pobedi. Ona se ne ogleda samo u istorijskom povratku u Belu kuću, već i u tome što je zajedno sa Republikanskom strankom na čijem je čelu ostvario pobedu i u Senatu - naveo je Mandić na društvenim mrežama.
___________________________________________________________________________________
10:02 Zelenski čestitao Trampu na pobedi:Verujem u nastavak podrške SAD Ukrajini
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski čestitao je danas republikanskom kandidatu za predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donaldu Trampu na pobedi na izborima i rekao da veruje u nastavak snažne podrške te zemlje Ukrajini.
"Radujemo se eri snažnih Sjedinjenih Američkih Država pod vođstvom predsednika Trampa. Verujemo u nastavak snažne, dvospartijske podrške Ukrajini u Sjedinjenim Američkim Državama", rekao je on, prenosi Ukrinform.
___________________________________________________________________________________
9:17 Stigle čestitke od Netanijahua i Makrona
- Čestitam na najvećem povratku u istoriji! - napisao je izraelski premijer Benjamin Netanjahu na Iks-u.
- Vaš istorijski povratak u Belu kuću nudi novi početak za Ameriku i moćnu posvećenost velikom savezu između Izraela i Amerike.
Francuski predsednik Emanuel Makron objavio je na Iks-u:
- Spremni da radimo zajedno kao što smo mogli tokom četiri godine. Sa tvojim i mojim ubeđenjima. U poštovanju i ambiciji. Za više mira i prosperiteta.
___________________________________________________________________________________
9:00 Tramp pobedio i u Pensilvaniji
Američke televizijske stanice En-Bi-Si njuz i Si-En-En objavile su na osnovu projekcija da je Tramp pobedio u Pensilvaniji. Kasnije su vest o pobedi u ovoj zemlji objavili Politiko i Bi-Bi-Si.
AP je naknadno potvrdio da je Tramp osvojio Pensilvaniju.
Time je Tramp dobio 267 elektorskih glasova, a nedostaju mu još tri do konačne pobede.
___________________________________________________________________________________
8:51 Tramp: Bog je sačuvao moj život, da bih spasao Ameriku
Novoizabrani predsednik Donald Tramp rekao je da je „Bog poštedeo njegov život s razlogom“ tokom svog pobedničkog govora.
Tramp je preživeo dva pokušaja ubistva tokom izbornog ciklusa 2024.
Prvi se dogodio na njegovom skupu 13. jula u Batleru u Pensilvaniji, na kojem je ubijen vatrogasac.
Tramp je na kraju obezbedio ključnu državu Pensilvaniju u velikoj pobedi.
Drugi pokušaj ubistva uslediodok je igrao golf u svom klubu u Vest Palm Biču na Floridi, 15. septembra.
- Mnogi ljudi su mi rekli da je Bog sa razlogom poštedeo moj život, a taj razlog je bio da spasem našu zemlju i daučinim Ameriku ponovo velikom - rekao je Tramp.
- I sada ćemo zajedno ispuniti tu misiju.
___________________________________________________________________________________
8:42: Tramp: Zaustaviću ratove
- Ja ću zaustaviti ratove. Republikanci su stranka zdravog razuma. Nismo imali ratove tokom našeg poslednjeg mandata, četiri godine bez ratova. Osim što smo pobedili ISIS. Pobedili smo ISIS u rekordnom roku, ali nije bilo ratova.
- Rekli su "on će da započne rat". Ja neću da započinjem rat, ja ću da zaustavim ratove. Ovo je velika pobeda za demokratiju i slobodu. Otključaćemo slavnu sudbinu Amerike, mi ćemo postići neverovatnu budućnost za naš narod - rekao je Tramp.
___________________________________________________________________________________
8:36 Vučić čestitao Trampu, prvi evropski lider koji je to uradio
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je Donaldu Trampu pobedu na američkim izborima.
- Čestitam @realDonaldTrump na pobedi. Zajedno se suočavamo sa ozbiljnim izazovima koji su pred nama. Srbija je posvećena saradnji sa SAD na stabilnosti, prosperitetu i miru - napisao je Vučić na Instagramu.
___________________________________________________________________________________
8:28 Pobednički govor Trampa: Ovo će biti zlatno doba Amerike
- Pomoći ćemo našoj državi da se izleči, popravićemo naše granice, sve. Napravili smo istoriju večeras, prešli smo prepreke za koje su milili da su nemoguće. Pogledajte šta se desilo, ovo je ludo. Hvala ljudima u Americi. Svaki dan ću se boriti za vas, svakim dahom u svom telu. Ovo će biti zlatno doba Amerike. Ovo je veličanstvena pobeda koja će nam omogućiti da učunimo Ameriku ponovo velikom - rekao je Tramp uz opšte oduševljenje publike.
- Amerika, Amerika - čuju se povici.
I pored toga što sam pobedio u Severnoj Karolini, dobio sam ova mesta: Džordžiju, Pensilvaniju, Viskonsin. Sada pobeđujemo u Mičigenu, Arizoni, Nevadi i Aljasci, što bi dovelo do toga da imamo najmanje 315 elektorskih glasova pobedili na izborima.
On je rekao da je Džej Di Vens bio pravi izbor za potpredsednika.
- Pa, gospodine predsedniče, cenim što ste mi dozvolili da vam se pridružim na ovom neverovatnom putovanju. Zahvaljujem vam na poverenju koje ste mi ukazali i mislim da smo upravo bili svedoci najvećeg političkog povratka u istoriji Sjedinjenih Država. I pod vođstvom predsednika Trampa, nikada nećemo prestati da se borimo za vas, za vaše snove, za budućnost vaše dece, a nakon najvećeg političkog povratka u američkoj istoriji, mi ćemo voditi najveću ekonomski povratak pod vođstvom Donalda Trampa“, rekao je Džej Di Vens.
8:27 Tramp izašao na scenu, publika u delirijumu
______________________________________________________________________________
8:21 Ilon Mask: Budućnost će biti fantastična
- Budućnost će biti fantastična - napisao je multimilijarder Ilon Mask na društvenoj mreži Iks.
___________________________________________________________________________________
8:20 Trampu Pensilvanija
Tramp je osvojio Pensilvaniju, ona nosi 19 elektorskih glasova.
___________________________________________________________________________________
8:10 Tramp vodi u ukupnom broju glasova za neverovatnih 5 miliona
Niko od analitičara i istraživača javnog mnjenja nije predviđao da bi Donald Tramp (Donald Trump) mogao da osvoji neverovatnih 5 miliona glasova više od Kamale Haris na nacionalnom nivou.
Podsećamo da je Tramp gubio tzv. "popular vote" (ukupni glasovi) i od Hilari Klinton 2016. godine i od Džoa Bajdena 2020. godine.
___________________________________________________________________________________
8:02 Tramp stigao na veliku zabavu, uskoro se obraća!
___________________________________________________________________________________
7:49 Foks njuz projekcija: Donald Tramp je novi predsednik SAD!
___________________________________________________________________________________
7:45 Javio se Orban: Tramp na putu ka divnoj pobedi
Mađarski premijer Viktor Orban saopštio je danas da je kandidat Republikanske stranke na predsedničkim izborima u SAD Donald Tramp ''na putu ka prelepoj pobedi'', preneo je Rojters.
___________________________________________________________________________________
7:37 Tramp vodi u Viskonsinu, 89 odsto prebrojanih glasova
Donald Tramp vodi sa 120.000 glasova u Viskonsinu, sa skoro 90 odsto prebrojanih glasova u ovoj ključnoj državi. Viskonsin ima 10 elektorskih glasova, a Tramp je sada u značajnom vođstvu, a ostalo je samo 364.000 glasova za prebrojavanje.
Ako republikanci pobede u Pensilvaniju i Viskonsinu, predsednička trka bi konačno bila gotova.
Harisova kampanja je saopštila da su "iznenađeni" rezultatima u Viskonsinu. Veliki deo preostalih glasova je u gradu Milvokiju, što bi moglo da uspori prebrojavanje.
___________________________________________________________________________________
7:20 Haris uzela Nju Hempšir
Kamala Haris je pobedila u tradicionalnom uporištu Demokrata, Nju Hempširu, što joj je donelo 4 elektorska glasa.
Međutim, slaba je to uteha za aktuelnu potpredsednicu SAD.
___________________________________________________________________________________
7:13 Tramp i dalje vodi u svim ključnim državama
Donald Tramp ima stabilno vođstvo u svih preostalih 5 kolebljivih država.
U ključnoj Pensilvaniji, Tramp ima prednost 51,1 % prema 47,8 %. U glasovima to je nedostižnih 220.000 više nego Haris.
Stvari ne stoje dobro za Haris ni u Mičigenu, Viskonsinu, Arizoni i Nevadi.
Kamali je potrebno čudo da ovo okrene.
___________________________________________________________________________________
6:49 Pristalice Kamale Haris napuštaju štab, prekinuto praćenje rezultata!
Harisova kampanja isključila je svoje projekcije rezultata CNN-a na svojoj zabavi za praćenje izbora na Univerzitetu Hauard kako se približila ponoć.
Pristalice Harisove počele su da napuštaju događaj!
___________________________________________________________________________________
6:47 Trampov štab: Zvuči kao da je radost napustila zgradu
Portparol Trampove kampanje razmatra kako se raspoloženje promenilo na Harisovoj zabavi.
- Zvuči kao da je radost napustila zgradu - objavila je Karolin Livit, portparolka kampanje na Iks-u.
___________________________________________________________________________________
6:44 Tramp stiže na zabavu, planirano obraćanje, Haris otkazala govor!
AP javlja da je Tramp stiže na sa svog imanja Mar-a-Lago na zabavu gde su njegove pristalice već napravile zabavu dok pristižu izborni rezultati.
Navodi se da se očekuje da se on obrati okupljenima.
Američka agencija istovremeno prenosi da Kamala Haris ne planira da se obrati javnosti tokom ove noći.
To je navela osoba iz Bele kuće upoznata sa planovima potpredsednice.
___________________________________________________________________________________
6:38 Tramp zauzeo i drugu ključnu državu Džordžiju!
Prema projekciji CNN-a, Donald Tramp je zauzeo drugu od sedam ključnih država - to je Džordžija i njenih 16 elektora. Ta država je 2020. bila presudno za Bajdenovu pobedu.
Sada je situacija za Kamalu Haris gotovo bezizlazna. Treba joj pobeda u Pensilvaniji i ostalim ključnim državama. Međutim, u gotovoj svakoj gubi!
___________________________________________________________________________________
6:34 Tramp je na putu iz Mar-a-Laga do mesta na kom je planirana zabava
Očekuje se da će večeras razgovarati sa okupljenim pristalicama.
___________________________________________________________________________________
6:33 Kladionice: Tramp 96,7 % novi predsednik SAD
Nešto posle četiri sata ujutru Donald Tramp je napravio rekordan skok na kladionicama kao potencijalni pobednik predsedničkih izbora u SAD.
Ogromne promene su se desile u kladionici Polimarket. Prema Polimarketu, situacija je u ovom trenutku sledeća:
- Tramp 96,7%
- Haris 3,4%
___________________________________________________________________________________
6:17 Tramp vodi u svim ključnim državama, nadomak je velike pobede
Nakon pobede u prvoj kolebljivoj državi Severnoj Karolini, Donald Tramp vodi u svih šest ostalih ključnih država. U najbitnijoj, Pensilvaniji, nadoknadio je zaostakak i vodi sa 50,8% prema 48,1%.
Pogledajte trenutne rezultate glasova za svaku ključnu državu. Više o tome OVDE.
___________________________________________________________________________________
6:11 Haris ima manje glasova od Bajdena 2020. u Filadelfiji - i to bi moglo biti ključno
Kamala Haris trenutno zaostaje za Džoom Bajdenom 2020. u Filadelfiji, sa do sada prebrojanim 68 odsto glasova.
Bajden je u Filadelfiji osvojio 81,4 odsto glasova, a Haris trenutno ima 77 odsto glasova.
Filadelfija je ključna za osvajanje "sving" države Pensilvanije.
___________________________________________________________________________________
6:03 Haris uzima Havaje
Ovo su 10. uzastopni predsednički izbori na kojima su Havaji izabrali kandidata Demokratske stranke. Nose 4 elektorska glasa.
___________________________________________________________________________________
5:47 Haris osvaja Virdžiniju
Potpredsednica Kamala Haris osvojila je Virdžiniju u utorak, dodajući sebi 13 elektorskih glasova svom broju. Harisova pobeda znači da je Tramp treći put izgubio državu.
___________________________________________________________________________________
5:40 Može li Tramp prvi put pobediti u ukupnom broju glasova?
Na nivou cele države.Tramp trenutno osvaja 51,6% glasova ispred Kamale Haris koja dobija 46,9% glasova.
U tzv. "popjular voutu" (ukupnom broju glasova) Tramp vodi sa 58.778.079 naprema 54.032.854.
Inače, Tramp je i 2016. i 2020. osvojio manje glasova od svojih protivnika. Tako je pre osam godina dobio skoro tri miliona glasova manje od Hilari Klinton, ali je postao predsednik zahvaljujući izbornom sistemu.
Pitanje je da li sada prvi put može da osvoji najviše glasova.
___________________________________________________________________________________
5:34 Kamala trijumfovala u još dve države
Haris je odnela pobedu u Oregonu koji nosi 8 elektora i Novom Meksiku koji nosi 5. Ali slaba je to uteha za aktuelnu potpredsednicu koja ne stoji dobro u ostalih 6 ključnih država. Jednu je već izgubila.
___________________________________________________________________________________
5:29: Si-En-En i dalje čeka da proglasi pobednika Severne Karoline
Kako kažu sa Si-En-En-a, ima da se prebroji još 10 posto glasova.
___________________________________________________________________________________
5:21 Prva ključna država ide Trampu!
Asošijeted pres je Trampu dodelio Severnu Karolinu. To je prva od sedam "sving" država koje su odlučene, Tramp je veliki korak bliže konačnom trijumfu.
Tramp je dobio 16 elektorskih glasova u državi nakon što je pobedio demokratsku kandidatkinju Kamalu Haris.
Tramp i njegov potpredsednik Džej Di Vens često su posećivali Severnu Karolinu tokom jesenje kampanje, gurajući više protekcionistički ekonomski program i obećavajući da će suzbiti ilegalnu imigraciju i južnu granicu.
___________________________________________________________________________________
5:05 Sjajna atmosfera u Trampovom štabu
U Trampovom sedištu Mar-a-Lago atmosfera je odlična. Sa Foks njuza program je prenet na Si-En-En, a kada je objavljeno da bivši predsednik vodi u Džordžiji, Severnoj Karolini i Virdžiniji, gosti su klicali.
Čini se da su svi u njegovom štabu uvereni u pobedu, a situacija na terenu daje im za pravo da budu optimisti.
___________________________________________________________________________________
5:04 Tramp osvaja Ajdaho, Haris Kaliforniju i Vašington
Donald Tramp osvaja Ajdaho koji nosi 4 elektora. Kamala Haris osvaja Kaliforniju koja nosi 54 elektora i Vašington koji donosi 12.
___________________________________________________________________________________
5:00 Njujork Tajms: Tramp ima 83 % šansi za pobedu
Američki list Njujork tajms objavio je u 22.18 po istočnoameričkom vremenu (4.30 po srpskom) da kandidat Republikanske stranke na 60. izborima za predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp ima 83 % šanse za pobedu.
___________________________________________________________________________________
4:52 Ilon Mask: Gem, set i meč!
_______________________________________________________________
4:49 Fiks
Prema kladionicama, Tramp sada ima 90,1 % šansi za pobedu na izborima.
___________________________________________________________________________________
4:45 Tramp ima veliku prednost
Sada je prednost u elektorima 210:112 u korist Trampa.
___________________________________________________________________________________
4:41 Tramp osvojio Ajovu i Kanzas
Kao što se i očekivalo, Tramp je odneo pobedu u Ajovi i Kanzasu, državama koje nose po 6 elektorskih glasova.
___________________________________________________________________________________
4:27 Tramp vodi u Džordžiji i Severnoj Karolini
Pored Pensilvanije, Tramp vodi i u ostale dve ključne države, Severnoj Karolini i Džordžiji.
Tramp vodi u Džordžiji 51.3% prema 47.7%, a ispred je 170.752 glasova. Ima prednost i u Severnoj Karolini 50.7% prema 47.9% sa 131.146 glasova ispred demokratskog kandidata.
___________________________________________________________________________________
4:23 Sve je spremno za slavlje u Mar-a-Lagu
Donald Tramp je u Mar-a-Lagu dok stižu rezultati, a ranije je imao neka privatna okupljanja. Trampov tim je optimističan u pogledu šansi za pobedu, a jedan član štaba rekao je da veruje u pobede u Pensilvaniji, Viskonsinu i Mičigenu.
___________________________________________________________________________________
4:15 Tramp je preuzeo vođstvo u Pensilvaniji
Donald Tramp je preuzeo vođstvo u Pensilvaniji, ključnoj saveznoj državi koja ima čak 19 elektora.
Prebrojano je 47 odsto glasova. Tramp ima 49,9%, a Haris 49,2%.
___________________________________________________________________________________
4:13 Njujork Tajms: Tramp pobeđuje, ako Haris ne iznenadi
Njujork tajms piše da se, prema njihovim projekcijama, trka naginje Donaldu Trampu, koji je blagi, ali jasan favorit za pobedu u Džordžiji i Severnoj Karolini.
___________________________________________________________________________________
4:11 Haris uzela Kolorado
Prema procenama AP, Kamala je osvojila i desetu državu — Kolorado, prilikom čega je dodala 10 elektorskih glasova.
___________________________________________________________________________________
04:05 Trampu još tri države
Bivši američki predsednik slavio je u Juti (6 elektora) i Montani (4 elektora). Osvojio je i Misuri (10 elektora).
___________________________________________________________________________________
3:57 Uskoro zatvaranje birališta u tri države
Birališta se uskoro zatvaraju u Montani, Nevadi i Juti.
___________________________________________________________________________________
3:43 Si-En-En projekcija Tramp - Haris 154:81
3:40 Većina SAD je završila glasanje, Tramp vodi 177:99
Bivši predsednik Donald Tramp osvojio je 177 elektorskih glasova, a potpredsednica Kamala Haris 99 nakon zatvaranja birališta u više od četrdeset američkih država, prema projekcijama američkih medija.
Tramp je do sada osvojio Kentaki, Indijanu, Južnu Karolinu, Zapadnu Virdžiniju, Floridu, Oklahomu, Alabama, Misuri, Ohajo, Misisipi, Tenesi, Arkanzas, Teksas, Severnu i Južnu Dakotu i Vajoming, dajući mu 177 od 270 elektorskih glasova potrebnih, pokazuju kombinovane projekcije CNN-a i Njujork tajmsa.
Predviđeno je da Kamala Haris zauzme Vermont, Merilend, Konektikat, Masačusets, glavnom gradu Vašingtonu, Delaver, Roud Ajlend, Njujork, Nju Džersi i Ilinois, odnosno 99 elektora.
Svi dosadašnji rezultati su u skladu sa predviđanjima i jasno je da će pobednik izbora zavisiti od rezultata u "kolebljivim" državama - Džordžiji, Severnoj Karolini, Arizoni, Nevadi, Viskonsinu, Mičigenu i Pensilvaniji.
Birališta su i dalje otvorena u devet saveznih država na zapadu, a poslednja će se zatvoriti na Aljasci u pet sati po srednjeevropskom vremenu.
___________________________________________________________________________________
3:36 Trampu još 1 elektor
Kako prenosi AP, Tramp je osvojio 3. kongresni okrug u Nebraski i jedan elektorski glas.
___________________________________________________________________________________
3:27 AP: Smanjuje se prednost Haris u Pensilvaniji, prvo se brojali glasovi poštom
Haris vodi za oko petinu procenjenih glasova prebrojanih nešto više od sat vremena nakon zatvaranja birališta.
Prvi rezultati uključivali su glasačke listiće poslate poštom, koji su istorijski favorizovali demokratske kandidate.
Ali jaz se smanjuje, kako se i očekivalo, dodajući glasove na dan izbora iz cele države, navodi AP.
___________________________________________________________________________________
03:19 Projekcija elektora AP: Tramp 177, Haris 99
3:15 Kamala uzima Ilinois i Roud Ajlend
Potpredsednica Kamala Haris osvaja Ilinois koji nosi 19 elektora i Roud Ajlend koji nosi 4 elektora.
Pre četiri godine u pomenutim saveznim državama pobedio je Džo Bajden.
___________________________________________________________________________________
03:11 Tramp uzeo i Ohajo
03:03 Trampu još pet država, Kamali Njujork
Tramp je odneo pobedu u Severnoj Dakoti, Južnoj Dakoti, Luizijani i Vajmonigu, prema projekciji AP-a.
Tramp je osvojio i Teksas, prema projekciji CNN-a.
Izvesna je pobeda Donalda Trampa u Teksasu, koja mu donosi 40 elektora. Posle 57 odsto prebrojanih glasova, republikanski kandidat ima prednost od 660.000 glasova.
Haris je očekivano trijumfovala u Njujorku.
___________________________________________________________________________________
03:00 Biračka mesta se zatvaraju u mnogim državama
U 3 sata po srpskom vremenu zatvaraju se birališta u Arizoni, Koloradu, Ajovi, Kanzasu, Luizijani, Mičigenu, Minesoti, Nebraski, Novom Meksiku, Njujorku, Južnoj i Severnoj Dakoti, Teksasu, Viskonsinu i Vajomingu.
___________________________________________________________________________________
2:59 Tramp u 104 okruga stoji bolje nego pre četiri godine
Skoro svi glasovi su prebrojani u pojedinim okruzima, tako da se mogu smisleno uporediti sa rezultatima iz 2020. godine.
Postoji 111 biračkih mesta u pet država u kojima je prebrojano najmanje 90 odsto očekivanih glasova. Od tih 111 okruga, zaokret ka Trampu vidljiv je u 104. U samo pet okruga Haris ide bolje od Bajdena pre četiri godine, dok je situacija u dva okruga ista kao i ranije.
To je još uvek veoma mali procenat ukupne populacije i svi podaci dolaze iz istočnih država, ali izgleda da Tramp za sada dobro ide.
___________________________________________________________________________________
2:44 Presek za tri ključne države
Uveliko se broje glasovi u Džordžiji, Severnoj Karolini, Pensilvaniji, tri ključne države.
Džordžija ( prebrojano 57 %)
Tramp 55,6%
Haris 43,8%
Severna Karolina ( prebrojano 24 %)
Tramp 52,6%
Haris 46,2%
Pensilvanija (prebrojano 13%)
Tramp 30,8 %
Haris 68,3 %
Treba imati u vidu da tek treba da stignu glasovi iz republikanski jakih okruga u Pensilvaniji. Tu se predviđa najneizvesnija trka.
___________________________________________________________________________________
2:40 Ilinois za Haris
Kao što se i očekivalo, Haris je pobedila u Ilinoisu, koji ima 19 elektora, što je 101:71 za Trampa.
___________________________________________________________________________________
2:38 Kamali nova savezna država
Kamala Haris je takođe osvojila Delaver, koji nosi tri elektora, prema projekciji AP-a.
___________________________________________________________________________________
2:35 Trampu Arkanzas i Južna Karolina, Kamali Nju Džerzi
Prema projekciji CNN-a Tramp osvaja Arkanzas , 6 elektora i Južnu Karolinu, 9 elektora.
Južna Karolina je bila jedna od 13 originalnih britanskih kolonija u Severnoj Americi. Ova jako "crvena" država glasa skoro isključivo za republikance – osim 1976. godine kada je podržala Džimija Kartera.
Kamala Haris uzela je pobedu u Nju Džerziju državi koja nosi 14 elektora.
___________________________________________________________________________________
2:28 Za sada bez iznenađenja
Sve države koje su osvojili Tramp i Haris, predviđale su i ankete. Za sada bez iznenađenja. Ključna borba vodi se u tri sving države, Severna Karolina, Džordžija i Pensilvanija. Za sada je rano davati bilo kakva predviđanja.
___________________________________________________________________________________
2:27 "Ako uzmemo Pensilvaniju, dobijamo sve"
Bivši predsednik Donald Tramp rekao je u utorak uveče da, ako pobedi u Pensilvaniji, dobija sve.
___________________________________________________________________________________
2:10 Tramp: Dobro nam ide
Donald Tramp pozvao je svoje glasače da ne napuštaju redove za glasanje ako se nalaze u njima.
- Dragi republikanci, dobro nam ide. Ako ste u redu, ostanite u redu. Ne dajte da vas pomere, ostanite u redu. Ne mogu oni ništa da učine u vezi s tim. Glasajte i pobedićemo s velikom razlikom - rekao je.
___________________________________________________________________________________
2:07 Kamala osvaja 3 države, ukupno 4
Kamala Haris osvaja Masačusets (11 elektora), Merilend (10 elektora) i Vašington D.C. (3 elektora).
___________________________________________________________________________________
2:02 Trampu još 5 država, ukupno 8
Donald Tramp, prema projekcijama CNN-a, osvojio je još pet država. Crvene su Florida, Tenesi, Mizuri, Alabama, Oklahoma. Prethodno s ucrvene postale Indijana, Kentaki i Zapadna Virdžinija.
___________________________________________________________________________________
2:00 Zatvorena birališta, broji se u Pensilvaniji
___________________________________________________________________________________
1:53 Uskoro se zatvaraju birališta u 16 država i Vašingtonu
Najvažnija među njima je svakako Pensilvanija, koja bi mogla da odluči o pobedniku izbora.
Na izlaznim anketama birači su kao glavne teme izabrali demokratiju, ekonomiju i abortus.
___________________________________________________________________________________
1:45 Ruska ambasada: To je izmišljena kleveta
Ambasada Rusije u SAD kaže da optužbe da se Rusija mešala u izbore nisu ništa drugo do "zlonamerna kleveta".
___________________________________________________________________________________
1:40 Borba u dve ključne države
Tramp vodi u Džordžiji, dok Haris ima prednost u Severnoj Karolini. Velika borba vodi se u dve ključne države.
U Džordžiji Tramp vodi 62 % prema 36,8%. Prebrojano je oko 13 posto glasova.
U Severnoj Karolini Haris vodi 67,5 %, Tramp ioma 31,3 %. Prebrojano je tek nešto više od 2 posto.
___________________________________________________________________________________
01:32 Tramp pobedio u Zapadnoj Virdžiniji
Bivši predsednik Donald Tramp će osvojiti Zapadnu Virdžiniju, kažu projekcije CNN-a.
U pitanju su četiri elektorska glasa u Zapadnoj Virdžiniji. Za pobedu na predsedničkim izborima potrebno je najmanje 270 elektorskih glasova.
Tramp je pobedio u ovoj državi 2020.
___________________________________________________________________________________
01:21 Tramp i dalje vodi na Floridi, prebrojano više od pola glasova
Sa 53 odsto prebrojanih glasova na Floridi, Tramp ima 53,8 odsto glasova, dok je Haris na 45,63 odsto. Prema najavama, Tramp bi trebalo da trijumfuje u saveznoj državi koja nosi 30 elektora.
___________________________________________________________________________________
01:15 Biračka mesta u još šest saveznih država su zatvorena
U 19 sati po istočnom vremenu zatvorena su biračka mjesta u brojnim saveznim državama:
Džordžija– 16 elektora
Indijana - 11 elektora
Kentaki - 8 elektora
Južna Karolina - 9 elektora
Vermont - 3 elektora
Virdžinija - 13 elektora
Posebno će biti zanimljivi rezultati u Džordžiji, jednoj od 7 ključnih država.
___________________________________________________________________________________
01:13 Tramp osvaja Indijanu
Donald Tramp je pobedio u Indijani, koja ima 11 elektora.
___________________________________________________________________________________
01:06 Milion glasova stiglo sa Floride, Tramp vodi
Preko milion glasova stiglo je sa Floride, nešto oko 13 posto.
Tramp: 58.0%
Haris: 41.2%
___________________________________________________________________________________
01:00 Kentaki crven, Vermont plav
Si-En-En veruje da će država Kentaki pripasti Trampu, a Vermont – Kamali. To je 8 do 3 elektora za Trampa.
___________________________________________________________________________________
00:58 "Virdžinija može biti crvena": Trampov savetnik tvrdi da bivši predsednik ima mnogo bolje šanse
Savetnik Donalda Trampa Tim Murto izjavio je za Post da su šanse bivšeg predsednika bolje nego 2016. ili 2020. na osnovu anketa koje su prethodile izbornom danu.
___________________________________________________________________________________
00:54 Tramp se ponovo oglasio o izbornim krađama
Bivši američki predsednik Donald Tramp najpre je na svojoj društvenoj mreži objavio da se u Pensilvaniji dešava velika izborna krađa, a potom da se nešto slično dešava i u Mičigenu.
___________________________________________________________________________________
00:51 Dojave o bombama poslate na sedam lokacija u Džordžiji
Dojave o bombama upućene su na pet biračkih mesta u okrugu DeKalb u Džordžiji, kao i na još dva mesta koja nisu biračka mesta, navodi se u saopštenju. Policija trenutno proverava navedenih sedam lokacija.
- Svi resursi koje imamo biće raspoređeni da osiguramo da svaki građanin koji želi da glasa dobije tu priliku i da se svaki glas računa - rekao je Majkl Turmond, zvaničnik pomenutog okruga.
- Iz opreza, suspendujemo glasanje na ovim biračkim mestima dok ne dobijemo odobrenje od policijske uprave DeKalb da ponovo otvorimo objekte - rekla je Kejša Smit, zvaničnik za registraciju birača.
___________________________________________________________________________________
00:45 Završene pripreme u Trampovom štabu
Mediji su stigli u predizborni štab Donalda Trampa. Postavljena je pozornica sa koje će se verovatno obratiti svojim pristalicama, ali i celom narodu.
Postavljen je transparent "Tramp će to popraviti", što je često korišćen slogan u njegovoj kampanji. U toku je testiranje zvuka, a na velikim ekranima se prikazuje program raznih TV kanala.
00:40 Tramp ubedljiv u Kentakiju i Indijani
Vođstvo Donalda Trampa u Kentakiju i Indijani se ne smanjuje. U Kentakiju, koji nosi osam elektora, trenutno ima 65,4 odsto glasova, dok je njegova protivkandidatkinja Kamala Haris dobila poverenje 33,5 odsto birača.
U Indijani, koja će obezbediti 11 elektora, Tramp ima 57,5 odsto glasova, dok Haris ima 41,4. Ostatak glasova podelili su ostali kandidati.
___________________________________________________________________________________
00:16 Stigli prvi rezultati, Tramp ubedljivo vodi
Prvi rezultati stižu iz dve države, Kentakija i Indijane. Ovakvi rezultati su u skladu sa anketama i očekivani. Reč je o državama koje su tradicionalno sigurne za Republikance. U Kentakiju je prebrojano 3 posto glasova, u Indijani 5 posto.
Indijana (11 elektora):
Tramp 60,8 %
Haris 39,1 %
Kentaki (8 elektora):
Tramp 65,9%
Haris 32,9 %
___________________________________________________________________________________
00:12 Bela supstanca pronađena na koverti glasačkog listića
Bela supstanca pronađena je na koverti glasačkog listića u okrugu Solt Lejk, Juta.
Koverta je izdvojena, pregledana i utvrđeno je da supstanca nije štetna, navode u policiji. Guverner Jute Dirdra Henderson, koja nadgleda izbore u celoj državi, pohvalila je službenicu okruga i njeno osoblje što su brzo delovali kako bi ljudi u toj oblasti bili bezbedni.
- Ovaj incident će biti u potpunosti istražen. Svako ko pokuša da zastraši izborne radnike ili na bilo koji način ometa izbornu administraciju može očekivati da će se suočiti sa krivičnim prijavama - najavila je Henderson.
___________________________________________________________________________________
00:00 Zatvorena prva birališta
Zatvorena su birališta i nekim okruzima u Kentakiju i Indijani.
Uskoro očekujemo prve rezultate.
___________________________________________________________________________________
23:53 Tramp će se obratiti večeras
Republikanski predsednički kandidat Donald Tramp planira da se u nekom trenutku večeras obrati hiljadama pristalica koji se okupljaju u kongresnom centru Palm Bič nedaleko od njegovog kluba Mar-a-Lago, rekli su za Si-En-En izvori upoznati sa njegovim planovima, ali da li će se i kada to desiti i dalje je nepoznato.
Tramp je izjavio da nije siguran kakvi su mu planovi i da govor nije napisan, međutim izvori kažu da se očekuje da govori bez obzira na to da li je ishod utvrđen i dali ga može brzo sastaviti.
Tramp je privatno izrazio ogorčenje zbog ideje da pobednik neće biti proglašen večeras.
___________________________________________________________________________________
23:51 Kladionice: Trampu se trenutno daju 61.5 odsto šansi za pobedu
Prošlo je nekoliko časova otkako su otvorena glasačka mesta na izborima u SAD, a u ovom trenutku, oko 23.30 po srednjeevropskom vremenu, odnosno, 15.30 po njujorškom, kladionice daju prednost republikanskom kandidatu Donaldu Trampu.
Prema britanskoj kladionici Bet365, pobeda Trampa plaća se kvotom 1.57, dok je koeficijent na demokratskog kandidata Kamalu Haris 3.50.
U procentima, to je oko 61.5 odsto za Trampa, odnosno 38,5 odsto za Haris.
U pitanju je uživo klađenje, a kvote će se, izvesno, menjati tokom noći. Uoči otvaranja biračkih mesta šanse za pobedu Trampa bile su u kladionicma 52 odsto, naspram 48 procenata za Kamalu Haris.
___________________________________________________________________________________
23:45 Oglasila se policija Filadelfije o optužbama Trampa
23:31 Tramp: Velika izborna krađa u Filadelfiji (PA)
Tramp je na svojoj mreži "Truth Social" objavio sledeće:
- Puno se priča o masovnoj prevari u Filadelfiji. Stiže policija!
Podsetimo, Filadelfija je grad u Pensilvaniji, prema mnogima ključnoj državi za pobedu na maeričkim izborima.
___________________________________________________________________________________
23:30 Uskoro prvi rezultati izlaznih anketa
17:30 sati je na istoku Amerike i očekujemo početne podatke izlaznih anketa prikupljenih širom zemlje.
Podsetnik, prva birališta se zatvaraju za pola sata u delovima Indijane i Kentakija.
___________________________________________________________________________________
23:27 Izlazna anketa: Sedam od 10 birača kaže da SAD idu u pogrešnom pravcu
Evo prvih podataka ranih izlaznih anketa, zahvaljujući analizi glasača Foks Njuza.
Na pitanje u kom pravcu ide zemlja, 70% ispitanika veruje da su SAD na pogrešnom putu.
Samo 13% je reklo da oni ili njihova porodica "nappreduju" u trenutnoj ekonomiji, dok je 63% ocenilo ekonomske uslove kao "ne tako dobre" ili "loše".
Većina (56%) je rekla da je finansijska situacija njihove porodice „stabilna“, a 31% je reklo da „zaostaje“.
Na pitanje da navede najvažnije pitanje sa kojim se zemlja suočava, 39% je reklo ekonomija ili radna mesta, dok je 20% reklo imigracija, a samo 11% abortus.
___________________________________________________________________________________
23:02 Birači u Džeksonvilu nakratko preusmereni
Glasači koji su stigli na biračko mesto u Džeksonvilu, na Floridi, nakratko su bili preusmereni na drugo mesto za glasanje nakon što je napolju pronađen sumnjiv paket.
Nadzornik izbora Džeri Holand rekao je u mejlu da je oko 20 birača poslato na druge lokacije na oko 40 minuta pre nego što je glasanje na biračkom mestu nastavljeno.
U paketu su na kraju bile lične stvari beskućnika, rekao je on.
___________________________________________________________________________________
22:46 Grad u Mičigenu očekuje da će prebrojavanje biti obavljeno do 2 sata ujutru
Voren u Mičigenu koji nije iskoristio novi zakon koji dozvoljava određenim mestima da počnu ranije sa obradom prevremenih glasova prošlog ponedeljka je na putu da obrađuje prevremene glasačke listiće rekao je za Si-En-En upoznat sa situacijom.
Zvaničnik kaže da je Voren obradio i prebrojao najmanje 10.000 listića a ostalo je još 17.000 i veruje se da će biti gotov sa prebrojavanjem u 2 ujutru.
Službenik okruga Makomb Entoni Forlini, gde se Voren nalazi, ranije je izrazio zabrinutost da će Voren usporiti brojanje ukoliko ne počne da obrađuje uskoro.
Ali Vorenova službenica Sonja Bufa branila je svoju odluku da sačeka, rekavši da je to pitanje integriteta izbora.
___________________________________________________________________________________
22:42 Izborni odbor Severne Karoline produžava glasanje
Izborni odbor Severne Karoline održao je hitan sastanak i odobrio dodatnih pola sata glasanja na dva biračka mesta koja su, navodno, ranije bila privremeno zatvorena biračima zbog očiglednih tehničkih problema.
Dve odvojene oblasti - jedna u okrugu Burk u zapadnom regionu države i jedna u okrugu Vilson, istočno od Rolija - sada će se zatvoriti u 20 sati.
Glasačko mesto u okrugu Vilson imalo je ''problema sa štampačem koji su doveli do toga da birači nisu mogli da glasaju oko sat vremena'', rekao je portparol državnog izbornog odbora Patrik Ganon.
Problem sa laptopom u okrugu Burke doprineo je kašnjenju na biračkom mestu u utorak ujutro, rekao je Keni Rajn, direktor lokalnih izbora.
___________________________________________________________________________________
22:31 Trampova kampanja ukinula akreditacije pojedinim novinarima u izbornoj noći
Novinarima iz više novinskih organizacija uskraćeni su akreditivi za noćno posmatranje izbora bivšeg predsednika Donalda Trampa u njegovom štabu u Vest Palm Biču na Floridi, u znak odmazde za njihovo izveštavanje o Trampovoj kampanji, javlja Si-En-En.
Novinari portala Politiko, Aksios, istraživačkog sajta Pak i Glasa Amerike bili su među onima kojima je uskraćena akreditacija, prenosi Si-En-En.
___________________________________________________________________________________
22:25 Tim Kamale Haris optimističan
Tim Kamale Haris završava dan optimistično, ali i oprezno kada je u pitanju ishod današnjih izbor
Njeni viši savetnici koji su nedavno boravili u državama na bojnom polju kažu da vide jasne naznake pomaka na terenu u nekoliko kritičnih država uključujući Pensilvaniju i Mičigen, kao i pomak u trci u poslednjoj nedelji kampanje.
Nekoliko ljudi koji su nedavno razgovarali sa Harisom kažu da ona provodi dan razgovarajući sa savetnicima i davajući radio intervjue, sa punim fokusom na izbore.
Haris nerado čak ni da razgovara o mogućnosti pobede večeras, kažu savetnici.
Ona je notorno nepokolebljiva u tome da se „ne meri zavese“ uoči izbora.
„Ona u osnovi veruje da mora da vidi da se svaki glas prebrojava dok ne uspe da izdiše“, rekla je jedna osoba.
___________________________________________________________________________________
22:10 Biračka mesta u Atlanti traže produženje zbog pretnji bombama
Fulton u Džordžiji će zahtevati od suda da produži vreme glasanja na lokacijama gde su prijavljene pretnje bombama koje "nisu verodostojne" do 19.30 po lokalnom vremenu, saopštio je zvaničnik Džordžije koji je upoznat sa zahtevom za Si-En-En
Takođe je izjavio da u okrugu Kob postoje dva biračka mesta kojima je dozvoljeno da budu otvorena do 19.20 i jedna lokacija u okrugu Gvinet koja će tražiti produženje do 20 časova po lokalnom vremenu.
Ovakva produženja glasanja odložilo dodatno slanje glasova.
___________________________________________________________________________________
22: 05 Haris u sedištu DNC
Haris je svratila u sedište Demokratskog nacionalnog komiteta u Vašingtonu kako bi se zahvalila onima koji se bave telefonskim bankarstvom za njenu kampanju.
Ona je razgovala sa više pozivalaca i ohrabrila ih da danas izađu na glasanje.
- Dobro sam. Samo sam želela da vas pozovem, da se uverim da znate gde možete ići na glasanje ukoliko već niste - rekla je Haris jednom pozivaocu putem telefona, prenosi Si-En-En.
- Hvala vam puno i hvala vam što ste učestvovali u ovom veoma, veoma važnom procesu... Ne možemo bez ljudi poput vas - rekla je prisutnima.
___________________________________________________________________________________
CNN: Američki obaveštajci ispituju e-mejl adresu zbog navodne ruske bombe
Američki obaveštajni zvaničnici ispituju nalog e-pošte koji koristi ruski internet domen kao potencijalni izvor lažnih pretnji bombom upućenih na dan izbora u državi Džordžija, rekli su za Si-En-En upućeni izvori.
Jedan američki zvaničnik rekao je za Si-En-En da istražitelji veruju ''da su barem neke'' od pretnji potekle iz Rusije.
Obaveštajne službe još nisu potvrdile da su pretnje poslate e-poštom stigle iz Rusije, ali istražitelji gledaju istoriju aktivnosti naloga e-pošte kako bi pokušali da utvrde ko stoji iza pretnji, naveli su izvori.
Lažne pretnje dovele su do privremenog zatvaranja biračkih mesta u Union Sitiju, nedaleko od Atlante, prema navodima policije okruga Fulton.
- Čuli smo neke pretnje ruskog porekla - rekao je novinarima ranije danas državni sekretar Džordžije Bred Rafensperger.
On nije precizirao kako su tačno državni zvaničnici utvrdili da su pretnje bombom stigle iz Rusije.
___________________________________________________________________________________
Državni sekretar Džordžije: "Glasanje prekinuto zbog ruskih bombi"
Državni sekretar Džordžije Bred Rafensperger rekao je danas novinarima da neuverljive pretnje koje su nakratko poremetile glasanje na dva biračka mesta, potiču iz Rusije.
Čuli smo neke pretnje ruskog porekla. U interesu javne bezbednosti to uvek proveravamo i veoma smo odgovorni kada čujemo za takve stvari. Izgleda da su spremni na nestašluk i ne žele da imamo glatke, poštene i tačne izbore. Sve što nas može navesti da se međusobno borimo - oni to računaju kao pobedu, rekao je on, ne navodeći kako su državni zvaničnici utvrdili da su pretnje bombom stigle iz Rusije, prenosi CNN.
Lažne pretnje dovele su do privremenog zatvaranja biračkih mesta u Union Sitiju, nedaleko od Atlante, prema navodima policije okruga Fulton.
U saopštenju Federalnog istražnog biroa (FBI) nije se pominjao izvor pretnje.
-FBI zna za nekoliko pretnji bombama koje su upućene u Džordžiji. Integritet izbora i zaštita naše zajednice su naš najveći prioritet, a FBI blisko sarađuje sa državnim i lokalnim partnerima za sprovođenje zakona kako bi odgovorili na pretnje na izborima i zaštitili naše zajednice dok Amerikanci ostvaruju svoje pravo glasa, navodi se u saopštenju FBI.
U saopštenju se dodaje da FBI nema informacije koje bi ukazivale da je pretnja verodostojna.
___________________________________________________________________________________
FBI uhapsio dve osobe u Mičigenu zbog pretnji na izborima
Agenti FBI-ja uhapsili su dve osobe u Mičigenu zbog izbornih pretnji, prenosi BBC, pozivajući se na pisanje američkih medija.
Detroit Njuz navodi da je jedan osumnjičeni povezan sa zaverom za ubistvo Donalda Trampa.
Muškarac po imenu Ajzak Sisel, koji je navodno objavljivao na društvenoj mreći Reddit pod korisničkim imenom "ShootUpTrumpRally", rekao je istražiteljima da veruje da bi "sve bilo bolje da je Tramp mrtav".
U drugom krivičnom predmetu koji je pokrenut danas, Kristofer Klej Pirs (46) iz Džeksona optužen je za pretnje neidentifikovanom komitetu za političku akciju (PAC) povezanom sa demokratama u poslednje dve godine.
Pirsa je navodno ranije upozorio FBI da bi mogao biti optužen za zločin ako nastavi da objavljuje pretnje na internetu, ali je nastavio da uznemirava grupu orijentisanu na demokrate.
___________________________________________________________________________________
Republikanci vode na Floridi
Republikanci u Floridi trenutno vode za više od milion glasova, naveo je na svom nalogu na Iksu novinar Erik Doerti.
___________________________________________________________________________________
Tramp: Ako su fer izbori, prvi ću ih priznati
- Ako su to fer izbori, ja bih bio prvi koji bi ih priznao - izjavio je Donald Tramp nakon glasanja na Floridi. on je, obraćajući se novinarima rekao da ne planira da kaže svojim pristalicama da se uzdrže od nasilja ako izgubi.
- Ne moram da im kažem, jer oni nisu nasilni ljudi - precizirao je Tramp.
___________________________________________________________________________________
Prva izjava Trampa nakon glasanja: "Pobediću"
Obraćajući se novinarima nakon glasanja, bivši predsednik Donald Tramp rekao je da je „veoma uveren“ da će pobediti na izborima i da „neće biti ni blizu“, istovremeno izražavajući frustraciju što će možda trebati neko vreme da se saopšte rezultati.
TRAMP GLASAO NA IZBORIMA
Kandidat Republikanaca za predsednika Sjedinjenih Američkih Država, Donald Tramp, glasao je danas na predsedničkim izborima u SAD.
Donald Tramp je glasao na Floridi.
Bivši predsednik stigao je u svoju glasačku jedinicu u Palm Biču sa suprugom Melanijom Tramp. Tramp se upravo obraća medijima.
___________________________________________________________________________________
KAMALA ILI TRAMP, EVO ŠTA ĆE ODLUČITI POBEDNIKA
Iako su prethodni izbori bili tesno odlučeni - pobeda Džordža Buša nad Alom Gorom 2000. godine zasnivala se na nekoliko stotina glasova na Floridi - uvek je postojao neki osećaj u kom pravcu se trka naginje u poslednjim danima kampanje.
Ponekad, kao 2016. godine, taj osećaj bude pogrešan. Te godine ankete su precenile snagu Hilari Klinton i nisu uočile pokret u korist Donalda Trampa u poslednjem trenutku, navodi BBC.
___________________________________________________________________________________
POKAZATELjI IDU U RAZLIČITIM PRAVCIMA
Ovog puta, međutim, svi pokazatelji idu u različitim pravcima. Niko ne može ozbiljno da napravi prognozu u bilo kom pravcu.
Većina završnih anketa nalazi se unutar margine greške, kako na nacionalnom nivou tako i u sedam ključnih "bojišta" država koje će odlučiti izbore. Na osnovu statistike i veličine uzoraka, to znači da bilo koji kandidat može biti u prednosti.
Ova neizvesnost podjednako zbunjuje političke analitičare i strategiste kampanja.
___________________________________________________________________________________
NEKOLIKO IZNENAĐENjA
Bilo je nekoliko iznenađenja - od kojih je najistaknutije nedavno priznato istraživanje u Ajovi, sklonoj republikancima, a koje je pokazalo iznenadnu prednost za Kamalu Haris. Ali prosek u anketama i modeli prognoza, koji ih tumače pokazuju da je ovo takmičenje pitanje sreće.
Samo zato što je ishod ovih izbora neizvestan, to ne znači da sam rezultat neće biti jasan. Promena od nekoliko procenata u bilo kom pravcu mogla bi omogućiti kandidatu da osvoji sve ključne države.
Ako modeli izlaznosti nisu tačni i na birališta izađe više žena, ruralnih birača ili razočaranih mladih birača, to bi moglo dramatično promeniti konačne rezultate. Takođe bi moglo biti iznenađenja među ključnim demografskim grupama.
Da li će Tramp zaista ostvariti prodor među mladim crnim i latino muškarcima, kao što je predviđala njegova kampanja?
Da li Kamala Haris pridobija veći deo tradicionalno republikanskih žena iz predgrađa, kao što se njen tim nada?
Da li stariji glasači, koji redovno izlaze na izbore i uglavnom su naklonjeni desnici, prelaze u redove demokrata?
Nakon što ovi izbori budu prošlost, možda ćemo moći jasno da utvrdimo zašto je pobednički kandidat izašao kao pobednik.
Možda će, iz ove perspektive, odgovor biti očigledan. Ali svako ko kaže da zna kako će se stvari odvijati sada samo zavarava sebe i druge.
___________________________________________________________________________________
''PLAVI I CRVENI ZIDOVI''
U većini američkih saveznih država ishod predsedničkih izbora je gotovo unapred poznat. Ali postoji sedam ključnih država koje će odlučiti ove izbore.
Međutim, nisu sve ključne države iste. Svaki kandidat ima svoj "zid" od tri države, koje mu pružaju najdirektniji put do Bele kuće.
Kamalin takozvani "plavi" zid, nazvan po boji Demokratske partije, proteže se kroz Pensilvaniju, Mičigen i Viskonsin u regionu Velikih jezera. Ove države su bile predmet mnogih političkih razgovora od 2016. godine, kada je Tramp tesno pobedio u sve tri tradicionalno demokratske države na svom putu do pobede.
Džozef Bajden ih je povratio 2020. godine. Ako Kamala Haris uspe da ih zadrži, neće joj trebati nijedna druga ključna država, sve dok pobedi i u jednom kongresnom okrugu u Nebraski (koja ima nešto drugačiji način dodele glasova u elektorskom kolegijumu).
To objašnjava zašto je Kamala Haris provela većinu vremena u ovim državama plavog zida tokom poslednjih dana kampanje, provodeći pune dane na terenu u svakoj od njih.
U ponedeljak uveče održala je svoj završni skup u Filadelfiji, Pensilvanija, na vrhu 72 stepenika koji vode do Gradskog muzeja umetnosti, koje je fiktivni bokser Roki, kojeg tumači Silvester Stalone, prešao u istoimenom filmu – pre nego što je tesno izgubio od svog protivnika Apola Krida.
Trampov "crveni zid" nalazi se duž istočne obale SAD. Iako se manje pominje, podjednako je važan za njegove izborne šanse. Počinje u Pensilvaniji, ali se proteže južno do Severne Karoline i Džordžije. Ako pobedi u ovim državama, dobiće dva glasa više u elektorskom kolegijumu, bez obzira na rezultate u ostalim ključnim državama.
To objašnjava zašto je u Severnoj Karolini održao pet događaja samo u poslednjoj nedelji.
Tačka preklapanja svakog od ovih zidova, naravno, jeste Pensilvanija – najveća izborna nagrada na ovim izborima. Njeno nadimak, država ključnog kamena, nikada nije bio prikladniji.
Ponekad se u svim ovim analizama izbornih mapa i strategijama gubi istorijski značaj ovih predsedničkih izbora. Kamala Haris i Tramp predstavljaju dva veoma različita pogleda na SAD - u vezi s pitanjima imigracije, trgovine, kulture i spoljne politike.
Predsednik naredne četiri godine moći će da oblikuje američku vladu - uključujući i savezne sudove - na način koji bi mogao imati uticaj generacijama. Politička scena SAD se dramatično promenila u protekle četiri godine, odražavajući promene u demografskom sastavu obe partije.
Republikanska partija pre deceniju izgledala je veoma drugačije u odnosu na populističku stranku koju sada predvodi Tramp. Ima daleko veću privlačnost među radničkom klasom i biračima s niskim primanjima.
Baza Demokratske partije i dalje počiva na mladim biračima i ljudima drugih rasa, ali sada sve više zavisi od imućnih i obrazovanih birača.
Rezultati izbora mogu pružiti dodatne dokaze o tome kako ove tektonske promene u američkoj politici, koje su delimično uočene u poslednjih osam godina, preoblikuju političku kartu SAD. A te promene mogle bi jednoj strani ili drugoj doneti prednost u budućim trkama.
Nije tako davno, 1970-ih i 1980-ih godina, republikanci su imali gotovo neosvojivu prednost na izborima jer su dosledno osvajali većinu u dovoljno saveznih država da pobede u elektorskom kolegijumu.
Ovi izbori mogu biti trka 50-50, ali to ne znači da je to nova realnost u američkoj predsedničkoj politici.
___________________________________________________________________________________
NA BIRAČKOM MESTU U BLIZINI BELE KUĆE PRONAĐEN SUMNjIV PAKET, BLOKIRANO CELO PODRUČJE
U blizini Bele kuće, na jednom glasačkom mestu u jednoj od kutija pronađen sumnjiv paket.
Odmah je blokirano čitavo područje, a na lice mesta su stigle brojne patrole policije.
Kako prenose mediji, zgrada još nije evakuisana, ali svi koji su se u trenutku pronalska paketa našli ispred objekta morali su da se sklone na bezbednu udaljenost.
___________________________________________________________________________________
BAJDEN IZBORE PRATI IZ BELE KUĆE
Predsednik SAD Džo Bajden, zajedno sa suprugom Džil i dugogodišnjim saradnicima, nadgledaće predsedničke izbore u zemlji iz Bele kuće, a američki lider će redovno biti obavešten o napretku glasanja, prenosi Si-En-En, pozivajući se na zvaničnika iz Bele kuće.
Bajden i prva dama Džil Bejd gledaće rezultate izbora iz rezidencije Bele kuće, zajedno sa svojim dugogodišnjim pomoćnicima i visokim osobljem Bele kuće, prema rečima jednog zvaničnika Bele kuće, koji nema zakazanih javnih događaja, očekuje se da će redovno dobijati vesti tokom trke širom zemlje - prenosi TV kanal.
Američki predsednički izbori održavaju se 5. novembra. Demokratsku stranku predstavlja potpredsednica Kamala Haris, Republikansku stranku predstavlja bivši predsednik Donald Tramp.
___________________________________________________________________________________
NEIZVESNO U OREGONU
Stanovnici Oregona koji glasaju na izborima 2024. imaju rok do 20 časova na dan izbora da stave svoje glasačke listiće u službeni sandučić ili da ih ostave poštanskom žigom do utorka kako bi se prebrojali-
Iako je predsednička trka gotovo zaključena za levičarski Oregon, postoji nekoliko drugih žestoko osporavanih lokalnih trka i inicijativa širom države koje treba posmatrati - prenosi portal Aksios.
Bivša predstavnica demokrata Maksin Dekster se suočava sa republikankom Džoanom Harbor da bi predstavljala 3. kongresni okrug Oregona u Vašingtonu, D.C. To je solidno demokratski okrug koji pokriva istočnu stranu Portlanda do Hud Rivera.
Republikanska američka predstavnica Lori Čavez-DeRemer pokušaće da odbrani svoje mesto od demokratske kandidatkinje, predstavnice Dženel Bajnum u trci za 5. Kongresni okrug Oregona — trci koja bi mogla da odluči o sudbini Predstavničkog doma.
Glasači Oregona će takođe odlučiti ko će biti izabran na nekoliko pozicija širom države, uključujući državnog sekretara, državnog tužioca i blagajnika.
Glasači Portlanda će odlučiti o svom sledećem gradonačelniku i ko će zauzeti novih 12 mesta.
___________________________________________________________________________________
TOPI SE PREDNOST DEMOKRATA MEĐU LATINOAMERIKANCIMA
Dugogodišnja glasačka prednost koju su demokrate imale među biračima iz Latinske Amerike koji žive u SAD i dalje je u padu, i može ključno da utiče na ranjivost kandidatkinje te stranke Kamale Haris i demokrate u Kongresu u ključnim kolebljivim državama.
Kako prenosi ABC, Latinoamerikanci čine oko 15 odsto populacije sa pravom glasa, većinom su konzervativni i zalažu se za strožu reformu imigracione politike SAD, navodi se u analizi ABC.
Pojedine ankete ukazuju da Latinoamerikanci evangelisti prihvataju američki nacionalizam i da ih odbija politika identiteta, pa da bi mogli da podrže kandidata republikanaca Donalda Trampa.
I Haris i Tramp pokušali su da pridobiju tu biračku grupu, pogotovo u 28 okruga u Teksasu u blizini granice sa Meksikom.
Kako navodi ABC, otklon ka republikancima mogao bi da utiče i na trku za Senat u državama sa velikom latinoameričkom populacijom, posebno u Arizoni i Nevadi, uprkos tome što, prema anketama, demokratski kandidati imaju prednost u odnosu na republikance.
___________________________________________________________________________________
DONALD TRAMP STIGAO NA FLORIDU, USKORO GLASA
Predsednički kandidat Donald Tramp stigao je u Palm Bič na Floridi.
___________________________________________________________________________________
TRAMPOV TIM: "IZLAZNOST ĆE ODLUČITI ISHOD GLASANjA"
Najbliži saradnici kandidata Republikanske partije na današnjim izborima u SAD Donalda Trampa smatraju da će ishod izbora odlučiti izlaznost, prenosi CNN.
''To je ono na šta se ovo zapravo svodi i jedina stvar na koju smo trenutno fokusirani'', rekao je neimenovani viši Trampov savetnik za CNN.
On je dodao da se unutar Trampove kampanje smatra da je ovo ''najjači ciklus koji je Tramp do sada izveo", posebno kad se pogledaju istraživanja javnog mnjenja iz 2016. i 2020'.
''Osećamo da smo u poziciji da će, ako izađu ljudi za koje mislimo da bi glasali za Trampa, on pobediti'', rekao je savetnik.
___________________________________________________________________________________
FOTOGRAFIJE SA BIRALIŠTA U NjUJORKU
Amerikanci iz Trampovog rodnog grada polako pristižu da obave građansku dužnost, a kako to izgleda možete pogledati OVDE!
______________________________________________________________
OČEKUJE SE DOLAZAK PRVIH GLASAČA
Biračka mesta u Njujorku, inače rodnom mestu Trampa, otvorena su za glasanje.
Građani mogu da izađu na birališta i u Konektikatu, Indijani, Kentakiju, Mejnu, Nju Džersiju, Njujorku i Virdžiniji.
Među nabrojanim mestima, Njujork poseduje najviše elektora (28), dok Mejn raspolaže sa najmanje (4).
___________________________________________________________________________________
OTVORENA BIRALIŠTA U VERMONTU
Savezna država Vermont otvorila je birališta u pet časova po lokalnom vremenu, te je na taj način zvanično započeo dan izbora za novog predsednika Amerike.
U predstojećim satima, građani će moći da glasaju i u državama Konektikat, Njujork i Virdžinija.
___________________________________________________________________________________
"AKO TRAMP POBEDI, EVROPA NE MOŽE DA OSTANE PRORATNO ORIJENTISANA"
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je danas da ako bivši predsednik SAD i kandidat republikanaca na predstojećim predsedničkim izborima Donald Tramp pobedi, Evropa ne može da ostane proratno orijentisana.
Orban je u intervjuu za mađarski državni radio Košut rekao i da Evropa ne može sama da podnese teret ruskog rata protiv Ukrajine, u koji je Evropa "neodgovorno uvučena", a i da će Evropljani morati da se "prilagode situaciji".
Povodom izbora u SAD, Orban je kazao da je još početkom godine rekao da će do kraja godine uslovi u svetu biti drugačiji i da će te promene uslediti pobedom Donalda Trampa, preneo je mađarski portal Teleks.
Prema njegovim rečima, promeniće se i odnos prema migracijama i rodnim pitanjima.
Mađarski premijer takođe je istakao svoju podršku Trampu. Više o tome čitajte KLIKOM OVDE!
___________________________________________________________________________________
EVO KO JE FAVORIT U KLjUČNIM DRŽAVAMA
Najnoviji podaci anketa iz svih sedam država i dalje nagoveštavaju da će borba između dva predsednička kandidata biti tesna i nezvesna.
Kao što je bio slučaj poslednjih nekoliko nedelja, prednosti u svakoj od država su premale da bi se efikasno moglo reći ko je prvi - posebno kada se uzme u obzir margina greške od oko tri do četiri procentna poena.
Prilikom poslednje provere, pre nekoliko sati, podaci su ukazivali na malu prednost za Trampa u Nevadi, Džordžiji, Severnoj Karolini i Arizoni, kao i za Kamalu u Viskonsinu i Mičigenu. Ankete pokazuju da je za sada dvojac izjednačen u Pensilvaniji. Više o tome čitajte KLIKOM OVDE!
___________________________________________________________________________________
TRAMP I KAMALA O ZAPADNOM BALKANU
PODPREDSEDNICA SAD i demokratski predsednički kandidat Kamala Haris izjavila je da će, ukoliko bude izabrana za predsednicu, podržati zemlje Zapadnog Balkana u borbi protiv korupcije i nastavku evroatlantskih integracija, dok je bivši američki predsednik i republikanski kandidat Donald Tramp obećao ekonomsku saradnju i jačanje bezbednosti u tom regionu.
Predstavnici izbornih štabova Haris i Trampa u pisanom odgovoru makedonskom servisu Glasa Amerike objasnili su stavove predsedničkih kandidata uoči izbora u SAD koji se održavaju danas.
- Haris je dosledno zagovarala unapređenje demokratije, vladavine prava i borbu protiv korupcije. Borba protiv korupcije je suštinski interes američke nacionalne bezbednosti, što je jedan od razloga zbog čega je Haris u potpunosti posvećena unapređenju evroatlantskih aspiracija zemalja Zapadnog Balkana. NATO i EU počivaju na zajedničkim demokratskim vrednostima, uključujući jake, nezavisne i odgovorne institucije - naveo je portparol izbornog štaba Kamale Haris u kratkom odgovoru na pitanje o budućoj politici demokrata prema Zapadnom Balkanu. Više o tome čitajte KLIKOM OVDE!
___________________________________________________________________________________
OVDE SE ODLUČUJE POBEDNIK IZMEĐU TRAMPA I HARIS
Kako poslednjih meseci stoje stvari, sedam država koje se u američkoj političkoj terminologiji nazivaju "swing states" (neodlučne države, odnosno one u kojima se ne može sa sigurnošću reći ko će pobediti) mogle bi 5. novembra da odluče ko će biti naredni predsednik SAD - sadašnja potpredsednica Kamala Haris ili bivši predsednik Donald Tramp.
Sva trenutna istraživanja javnog mnjenja u vezi sa predsedničkim izborima u SAD šalju istu poruku: potpredsednica Kamala Haris i bivši predsednik Donald Tramp su praktično izjednačeni u nacionalnom glasanju. Iako Harisova prema poslednjim anketama blago vodi, ta razlika se podvodi pod ono što se zove "mogućnost statističke greške".
Štaviše, iako neka istraživanja daju prednost jednom ili drugom kandidatu, rezultati generalno ostaju unutar granica te statističke greške.
Međutim, zbog sistema Elektorskog koledža u SAD, izbori neće biti odlučeni na osnovu nacionalnog glasanja, već kombinacijom država koje svaki od kandidata osvoji. Da krajnje pojednostavimo, svaka država pobedniku daje određeni broj takozvanih elektorskih glasova, a pobednik je onaj ko ih više sakupi. Dakle, ne obavezno onaj kandidat koji dobije ukupno više glasova birača, već onaj koji osvoji više elektora.
Kao i na svakim izborima, samo nekoliko država je ove godine zaista konkurentno, i te države privlače najveću pažnju kampanja u poslednjim nedeljama izborne trke dok obe strane pokušavaju da steknu prednost. Više o tome čitajte KLIKOM OVDE.
___________________________________________________________________________________
STIGLI PRVI REZULTATI IZBORA
Predsednički izbori u SAD počeli glasanjem u Diksvil Noču u Nju Hempširu, gde su birališta otvorena u ponoć po vremenu na istočnoj obali SAD (šest sati ujutru u Srbiji).
Si-En-En prenosi da su Donald Tramp i Kamala Haris dobili po tri glasa svako.
U Dičvil Noču su na izbore izašla četiri registrovana glasača Republikanske partije i dvoje neopredeljenih, što znači da se neko od republikanaca opredelio za Kamalu umesto za Trampa. Više o tome čitajte KLIKOM OVDE!
___________________________________________________________________________________
ZAŠTO SE IZBORI U AMERICI UVEK ODRŽAVAJU UTORKOM?
Odlukom Kongresa iz 1845. godine predsednički izbori održavaju se u utorak nakon prvog ponedeljka u novembru. Sjedinjene Države tada su još bile većinom agrarno društvo, pa je izbor novembra omogućavao mnogim Amerikancima da stignu na biračka mesta nakon jesenje setve i pre zime. Pošto je nedelja bila Božji, a sreda pijačni dan, izbor je pao na utorak. Više o tome čitajte KLIKOM OVDE!
___________________________________________________________________________________
AMERIČKI SRBIN, KANDIDAT ZA KONGRESMENA, ZA ''NOVOSTI''
ROBERT Ković, advokat srpskog porekla i kandidat za kongresmena 2021. godine iz Nju Džerzija, analizira za ''Novosti'' predsedničke izbore u SAD. Više o tome čitajte KLIKOM OVDE!
___________________________________________________________________________________
SVE OČI UPERENE U PENSILVANIJU
POSLEDNjI dan uoči glasanja u SAD predsednički kandidati Demokratske i Republikanske stranke Kamala Haris i Donald Tramp proveli su na skupovima u Pensilvaniji, ključnoj "kolebljivoj" državi za koju se smatra da će i odrediti pobednika.
U trci za poslednji glas rivali su održali nekoliko mitinga, Harisova u Alentaunu, Pitsburgu i Filadelfiji, dok je Tramp, pored Pensilvanije, posetio birače u još dve "neodlučne" države Severnoj Karolini i Mičigenu. Na izborima je dosada glasalo više od 76 miliona birača, što je skoro polovina ukupnog broja glasača.
U SAD ima 50 država od kojih većina decenijama unazad po tradiciji glasa za plavog, demokratskog, ili crvenog, republikanskog kandidata. Za razliku od njih, u sedam "kolebljivih" država oba kandidata imaju jednake šanse da pobede zbog tesne razlike. To su Pensilvanija, Severna Karolina, Džordžija, Mičigen, Arizona, Viskonsin i Nevada.
Ulaze u istoriju
UKOLIKO birači na izborima u Americi poverenje ukažu aktuelnom potpredsedniku SAD Kamali Haris, ona će postati prva žena na visokoj funkciji u istoriji te zemlje, kao i prva Afroamerikanka. Ukoliko lider republikanaca osvoji drugi mandat, on će postati prvi predsednik od 19. veka koji je pobedio pošto je izgubio na izborima za reizbor, i prvi koji je osuđen za krivično delo.
Prema anketi Ej-Bi-Si njuza od 3. novembra, bivši predsednik ima prednost od jedan do tri boda u Džordžiji, Arizoni i Severnoj Karolini, dok je trka neizvesnija u preostale četiri države. Tramp za dlaku vodi u Pensilvaniji i Nevadi, a Harisova u Mičigenu i Viskonsinu. Ipak, ove rezultate treba uzeti sa rezervom zbog margine greške od oko tri do četiri procentna poena.
Da bi trijumfovao, jedan od rivala mora da osvoji minimum 270 elektorskih glasova od ukupno 538. Pensilvanija ima najviše (19), sledi Severna Karolina (16), pa Džordžija (16), Mičigen (15), Arizona (11), Viskonsin (9) i Nevada (6). Pensilvanija kao najmnogoljudnija kolebljiva država stala je na stranu pobednika na protekla dva izbora. Osim toga, nijedan demokrata nije osvojio Belu kuću bez pobede u Pensilvaniji još od 1948. godine.
Birači u Pensilvaniji su prekinuli niz od šest demokratskih pobeda u toj državi kada su pomogli Trampu da pobedi bivšeg državnog sekretara SAD i tadašnjeg demokratskog predsedničkog kandidata Hilari Klinton 2016. godine, a zatim su podržali aktuelnog šefa Bele kuće Džozefa Bajdena u trci protiv lidera republikanaca četiri godine kasnije. Bajden je preokrenuo Pensilvaniju 2020. godine velikom pobedom u Filadelfiji, kao i u gusto naseljenim predgrađima oko tog grada i Pitsburga.
Elektorski koledž
NA izborima u SAD stanovnici ne glasaju direktno za svog kandidata, već biraju elektore, koji čine deo Elektorskog koledža. Oni biraju predsednika. Elektorski koledž obuhvata sve savezne države i sastavljen je od predstavnika, elektora, koji glasove raspoređuju na osnovu rezultata glasanja u državi. U svim državama, osim u dve, svi elektorski glasovi idu pobedničkom kandidat, bez obzira na to koliko tesnu pobedu je ostvario. Pobednika na predsedničkim izborima određuje, dakle, Elektorski koledž, a ne najveći broj glasova koji kandidat osvoji u SAD.
Pensilvanija, Mičigen i Viskonsin poznati su i pod imenom države "plavog zida", jer su ranije uglavnom stajali uz skute demokrata, što se promenilo poslednjih godina. Tramp je 2016. osvojio srca birača u sve tri države, a Bajden 2020. Ukoliko Harisova osvoji sve tri postoji šansa da će joj biti dovoljne za pobedu. Ipak, ankete pokazuju da je trka tesna u sve tri države, dok će izlaznost birača biti ključna. Države "plavog zida" obično glasaju na isti način. Poslednji put kada nisu sve stale uz istog kandidata bilo je 1988. Na narednih osam izbora jedini put kada su države "plavog zida" prešle na stranu republikanca bilo je 2016. godine.
Preostale četiri neodlučne države nazivaju se još i zemljama "sunčanog pojasa". Arizona, Džordžija i Severna Karolina su nekada važile za republikanska uporišta. Tramp je dva puta pobedio u Severnoj Karolini, ali su razlike bile tesne 2020. Poslednji demokrata koji je ovde pobedio bio je Barak Obama 2008, dok je Bajden postao prvi kandidat iz redova plavih koji je osvojio Džordžiju još od Bila Klintona 1992. i Arizonu od Klintona 1996. godine.
___________________________________________________________________________________
Kamala Haris ili Donald Tramp?
Pobednik će četiri godine služiti u Beloj kući, počev od januara 2025. godine. Ovo su 60. predsednički izbori po redu, a održavaju se zajedno sa izborima za sva mesta Predstavničkog doma, i 33 mesta Senata.
Predsednik ima ovlašćenje da samostalno donosi neke zakone, ali uglavnom mora da sarađuje sa Kongresom kad je reč o njihovom usvajanju. Na svetskoj sceni, on ima značajnu slobodu da predstavlja zemlju u inostranstvu i da vodi spoljnu politiku, napominju mediji.
Bivši predsednik SAD Donald Tramp dobio je podršku svoje Republikanske stranke sa ogromnom prednošću u odnosu na stranačke rivale. Postao je zvanični republikanski kandidat na partijskoj konvenciji u Milvokiju. Tramp je za svog potpredsednika izabrao senatora iz Ohaja Džej Di Vensa.
Potpredsednica SAD Kamala Haris pridružila se trci za Belu kuću nakon što je aktuelni predsednik Džozef Bajden od nje odustao, a u redovima demokrata ona nije imala protivkandidate. Njen potpredsednik je guverner Minesote Tim Valc.
___________________________________________________________________________________
Specifičan izborni sistem
Izborni sistem u SAD je veoma specifičan, jer predsednika ne biraju građani direktno, već to čini elektorski koledž, što znači da pobednik predsedničkih izbora u SAD neće biti osoba koja dobije najviše glasova širom zemlje, jer svaka od 50 država ima određeni broj glasova elektorskog koledža, delimično zasnovanog na broju stanovnika.
Elektora ima ukupno 538, a pobednik je kandidat koji osvoji 270 ili više elektorskih glasova. Sve države, izuzev dve, imaju pravilo da pobednik uzima sve elektorske glasove.
Elektorski koledž je sistem koji obuhvata sve savezne države i sastavljen je od predstavnika, elektora, koji glasove raspoređuju na osnovu rezultata glasanja u svojoj državi.
U svim državama, osim u dve, svi elektori idu pobedničkom kandidatu te države, bez obzira na to koliko tesnu pobedu je ostvario.
Ukupno ima 538 elektora i taj broj se ne menja. On je jednak ukupnom broju članova Kongresa SAD koji čini 435 članova donjeg doma, Predstavničkog doma, i 100 članova gornjeg doma - Senata, uz tri elektora iz Distrikta Kolumbija.
___________________________________________________________________________________
Za pobedu — 270 elektorskih glasova
Da bi pobedio, predsednički kandidat mora da osvoji većinu - 270 elektorskih glasova.
Pobednika na predsedničkim izborima određuje Elektorski koledž, a ne ukupno najveći broj glasova u SAD, a razlog za to je što bi neki od kandidata u pojedinim državama mogao da pobedi sa malom razlikom u broju glasova, dok bi u državama koje je izgubio mogao da izgubi sa velikom razlikom.
To se dogodilo petorici predsednika: Džonu Kvinsiju Adamsu, Ruterfordu Hejsu, Bendžaminu Harisonu, Džordžu Bušu Mlađem i Donaldu Trampu 2016. godine.
Kritičari Elektorskog koledža ukazuju na ove slučajeve tvrdeći da sistem ne predstavlja nacionalnu volju birača, dok pristalice ovakvog sistema kažu da se na taj način štite male države, kao i geografski velike države koje imaju mali broj stanovnika.
SAD nemaju centralnu izbornu komisiju - svaka država organizuje sopstveni proces prebrojavanja glasačkih listića.
Lokalni i državni zvaničnici objavljuju podatke o rezultatima izbora u realnom vremenu, a prvi rezultati se ne objavljuju dok se sva birališta zvanično ne zatvore.
Nakon što se glasovi prebroje, oni se overavaju na lokalnom i državnom nivou. Države potom predaju dokumentaciju u kojoj se identifikuju elektori koji predstavljaju kandidata koji je osvojio glasove u toj državi.
Elektori su obično izabrane pristalice određene stranke ili ih imenuju politički zvaničnici. Oni se sastaju u svojim državama u decembru kako bi dali svoje glasove za predsednika i potpredsednika.
Zatim se Kongres, čiji mandat počinje u januaru, sastaje u novom sastavu, obično 6. januara, kako bi prebrojao elektorske glasove i zvanično proglasio pobednika. Predsednik polaže zakletvu na ceremoniji inauguracije 20. januara.
Moguće je da kandidat osvoji najviše glasova na nacionalnom nivou, kao što je to bio slučaj sa Hilari Klinton 2016. godine, ali da ipak bude poražen.
Većina američkih državljana od 18 ili više godina starosti imaju pravo glasa na predsedničkim izborima.
Sve države, osim Severne Dakote zahtevaju od ljudi da se registruju kako bi mogli da glasaju. Svaka država ima svoj proces registracije birača i rok do kada oni moraju da se registruju.
___________________________________________________________________________________
„Kolebljive države“
Birališta se otvaraju 5. novembra u periodu od 6.00 do 8.00 sati ujutru po lokalnom vremenu, zavisno od vremenske zone u kojoj se nalaze pojedinačne savezne države, a zatvaraju se u periodu od 18 do 21 sat.
Birališta će, na primer, biti otvorena od 6.00 sati u Arizoni, Konektikatu, Ilinoisu, Indijani, Kentakiju, Mejnu, Kentakiju, Nju Džerziju, Misuriju i Njujorku. U Njujorku i Severnoj Dakoti birališta će biti zatvorena u 21.00 sat po lokalnom vremenu. U Arizoni i na Havajima ne poštuje se letnje računanje vremena.
Trinaest država ima više vremenskih zona: Ajdaho, Oregon, Kanzas, Nebraska, Severna Dakota, Južna Dakota, Teksas, Florida, Indijana, Mičigen, Kentaki, Tenesi i Aljaska.
Većina država u velikoj meri naginje ka Demokratskoj ili Republikanskoj stranci, tako da je fokus obično na desetak država u kojima bi bilo koji od kandidata mogao da pobedi i one su poznate kao „kolebljive države“ (swing states).
Reč je o državama: Arizona, Džordžija, Mičigen, Pensilvanija, Viskonsin, Severna Karolina i Nevada.
Inače, više od 75 miliona Amerikanaca do nedelje je već glasalo na ranim predsedničkim izborima u SAD.
To je više od 48 odsto od ukupnog broja birača koji su glasali na predsedničkim izborima u SAD 2020. godine kada je glasalo 154,6 miliona, objavio je američki portal „Aksios“, navodeći da ti podaci ukazuju da rano glasanje i glasanje putem pošte postaju sve popularniji metodi glasanja.
___________________________________________________________________________________
Izbor novih članova Kongresa
Birači će sutra, takođe, birati nove članove Kongresa - doma u kojem se usvajaju zakoni.
Bira se svih 435 poslanika donjeg doma — Predstavničkog doma Kongresa, čiji je mandat dve godine, kao i 35 od stotinu članova gornjeg doma, Senata, za šestogodišnji mandat.
Republikanci trenutno kontrolišu Predstavnički dom, koji inicira planove potrošnje. Demokrate kontrolišu Senat, koji glasa o ključnim imenovanjima u vladi.
Ova dva doma donose zakone i mogu da kontrolišu planove Bele kuće ukoliko se stranka koja kontroliše bilo koji od dva doma ne slaže sa predsednikom.
Obično se pobednik proglašava u noći izbora, ali je 2020. godine bilo potrebno nekoliko dana da se prebroje svi glasovi.
Period nakon izbora je poznat kao tranzicija, u slučaju da dođe do promene predsednika. Novoj administraciji to daje vremena da imenuje ministre u kabinetu i napravi planove za novi mandat.
Predsednik zvanično polaže zakletvu u januaru na ceremoniji poznatoj kao inauguracija, koja se održava na stepenicama zdanja Kapitola u Vašingtonu.
Dve glavne stranke, Republikanska i Demokratska, nominuju predsedničke kandidate, koji su prethodno izabrani na stranačkim predizborima.
Bivši predsednik SAD Donald Tramp dobio je podršku svoje Republikanske stranke sa ogromnom prednošću u odnosu na stranačke rivale, a zvanični republikanski kandidat postao je na partijskoj konvenciji u Milvokiju.
Tramp je za svog potpredsednika izabrao senatora iz Ohaja Džej Di Vensa.
Potpredsednik SAD Kamala Haris pridružila se trci za Belu kuću nakon što je aktuelni predsednik Džozef Bajden od nje odustao, a u redovima demokrata ona nije imala protivkandidate.
Tramp dobija Ajdaho u Harisu u Kaliforniji Donald Tramp osvaja Ajdaho koji nosi 4 elektora. Kamala Haris osvaja Kaliforniju koja nosi 54 elektora
Preporučujemo
SUTRA ODLUČUJUĆI IZBORI ZA CEO SVET: Amerikanci biraju predsednika i članove kongresa
04. 11. 2024. u 08:33
IZBORI U SAD 2024: Svi detalji koje treba da znate o procesu i kandidatima
03. 11. 2024. u 16:00
STIGAO ŽESTOK ODGOVOR TRAMPU OD PREDSEDNIKA: To je naše i tako će ostati!
PREDSEDNIK Paname Hose Mulino poručio je da Panamski kanal pripada njegovoj državi i da oko toga neće biti pregovora.
23. 12. 2024. u 08:54
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
"SRCE MOJE, DUŠO MOJA" Dajana grca u suzama zbog Žike, a on je grli: "Setila sam se naše svadbe" (VIDEO)
"ZASLUŽIO si da te zagrlim i poljubim..."
23. 12. 2024. u 10:06
Komentari (0)