uživoODLUČUJUĆI IZBORI ZA CEO SVET: Amerika bira predsednika - pratite situaciju iz minuta u minut

Novosti online

05. 11. 2024. u 08:19 >> 14:48

OČI celog sveta uprte su u Ameriku, gde će biti izabran novi predsednik, ali i članovi Kongresa. Kamala Haris ili Donald Tramp, ko će biti novi predsednik Sjedinjenih Američkih Država i uticati na politiku celog sveta... Pratite američke izbore uživo na portalu "Novosti". Kako teče izborni dan, kao i prve rezultate glasanja, naši novinari pratiće iz minuta u minut, tako da obavezno ostanite uz naš portal.

ОДЛУЧУЈУЋИ ИЗБОРИ ЗА ЦЕО СВЕТ: Америка бира председника -  пратите ситуацију из минута у минут

Foto: Novosti

TRAMP STIGAO NA FLORIDU, USKORO GLASA

Predsednički kandidat Donald Tramp stigao je u Palm Bič na Floridi.

___________________________________________________________________________________TRAMPOV TIM: "IZLAZNOST ĆE ODLUČITI ISHOD GLASANjA"

Najbliži saradnici kandidata Republikanske partije na današnjim izborima u SAD Donalda Trampa smatraju da će ishod izbora odlučiti izlaznost, prenosi CNN.

''To je ono na šta se ovo zapravo svodi i jedina stvar na koju smo trenutno fokusirani'', rekao je neimenovani viši Trampov savetnik za CNN.

On je dodao da se unutar Trampove kampanje smatra da je ovo ''najjači ciklus koji je Tramp do sada izveo", posebno kad se pogledaju istraživanja javnog mnjenja iz 2016. i 2020'.

''Osećamo da smo u poziciji da će, ako izađu ljudi za koje mislimo da bi glasali za Trampa, on pobediti'', rekao je savetnik.

___________________________________________________________________________________

FOTOGRAFIJE SA BIRALIŠTA U NjUJORKU

Amerikanci iz Trampovog rodnog grada polako pristižu da obave građansku dužnost, a kako to izgleda možete pogledati OVDE!

______________________________________________________________

OČEKUJE SE DOLAZAK PRVIH GLASAČA

Biračka mesta u Njujorku, inače rodnom mestu Trampa, otvorena su za glasanje.

Građani mogu da izađu na birališta i u Konektikatu, Indijani, Kentakiju, Mejnu, Nju Džersiju, Njujorku i Virdžiniji.

Među nabrojanim mestima, Njujork poseduje najviše elektora (28), dok Mejn raspolaže sa najmanje (4).

___________________________________________________________________________________

OTVORENA BIRALIŠTA U VERMONTU

Savezna država Vermont otvorila je birališta u pet časova po lokalnom vremenu, te je na taj način zvanično započeo dan izbora za novog predsednika Amerike.

U predstojećim satima, građani će moći da glasaju i u državama Konektikat, Njujork i Virdžinija.

___________________________________________________________________________________

"AKO TRAMP POBEDI, EVROPA NE MOŽE DA OSTANE PRORATNO ORIJENTISANA"

Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je danas da ako bivši predsednik SAD i kandidat republikanaca na predstojećim predsedničkim izborima Donald Tramp pobedi, Evropa ne može da ostane proratno orijentisana.

Orban je u intervjuu za mađarski državni radio Košut rekao i da Evropa ne može sama da podnese teret ruskog rata protiv Ukrajine, u koji je Evropa "neodgovorno uvučena", a i da će Evropljani morati da se "prilagode situaciji".

Povodom izbora u SAD, Orban je kazao da je još početkom godine rekao da će do kraja godine uslovi u svetu biti drugačiji i da će te promene uslediti pobedom Donalda Trampa, preneo je mađarski portal Teleks.

Prema njegovim rečima, promeniće se i odnos prema migracijama i rodnim pitanjima.

Mađarski premijer takođe je istakao svoju podršku Trampu. Više o tome čitajte KLIKOM OVDE!

___________________________________________________________________________________

EVO KO JE FAVORIT U KLjUČNIM DRŽAVA

Najnoviji podaci anketa iz svih sedam država i dalje nagoveštavaju da će borba između dva predsednička kandidata biti tesna i nezvesna.

Kao što je bio slučaj poslednjih nekoliko nedelja, prednosti u svakoj od država su premale da bi se efikasno moglo reći ko je prvi - posebno kada se uzme u obzir margina greške od oko tri do četiri procentna poena.

Prilikom poslednje provere, pre nekoliko sati, podaci su ukazivali na malu prednost za Trampa u Nevadi, Džordžiji, Severnoj Karolini i Arizoni, kao i za Kamalu u Viskonsinu i Mičigenu. Ankete pokazuju da je za sada dvojac izjednačen u Pensilvaniji. Više o tome čitajte KLIKOM OVDE!

___________________________________________________________________________________

TRAMP I KAMALA O ZAPADNOM BALKANU

PODPREDSEDNICA SAD i demokratski predsednički kandidat Kamala Haris izjavila je da će, ukoliko bude izabrana za predsednicu, podržati zemlje Zapadnog Balkana u borbi protiv korupcije i nastavku evroatlantskih integracija, dok je bivši američki predsednik i republikanski kandidat Donald Tramp obećao ekonomsku saradnju i jačanje bezbednosti u tom regionu.

Predstavnici izbornih štabova Haris i Trampa u pisanom odgovoru makedonskom servisu Glasa Amerike objasnili su stavove predsedničkih kandidata uoči izbora u SAD koji se održavaju danas.

- Haris je dosledno zagovarala unapređenje demokratije, vladavine prava i borbu protiv korupcije. Borba protiv korupcije je suštinski interes američke nacionalne bezbednosti, što je jedan od razloga zbog čega je Haris u potpunosti posvećena unapređenju evroatlantskih aspiracija zemalja Zapadnog Balkana. NATO i EU počivaju na zajedničkim demokratskim vrednostima, uključujući jake, nezavisne i odgovorne institucije - naveo je portparol izbornog štaba Kamale Haris u kratkom odgovoru na pitanje o budućoj politici demokrata prema Zapadnom Balkanu. Više o tome čitajte KLIKOM OVDE!

___________________________________________________________________________________

OVDE SE ODLUČUJE POBEDNIK IZMEĐU TRAMPA I HARIS

Kako poslednjih meseci stoje stvari, sedam država koje se u američkoj političkoj terminologiji nazivaju "swing states" (neodlučne države, odnosno one u kojima se ne može sa sigurnošću reći ko će pobediti) mogle bi 5. novembra da odluče ko će biti naredni predsednik SAD - sadašnja potpredsednica Kamala Haris ili bivši predsednik Donald Tramp.

Sva trenutna istraživanja javnog mnjenja u vezi sa predsedničkim izborima u SAD šalju istu poruku: potpredsednica Kamala Haris i bivši predsednik Donald Tramp su praktično izjednačeni u nacionalnom glasanju. Iako Harisova prema poslednjim anketama blago vodi, ta razlika se podvodi pod ono što se zove "mogućnost statističke greške".

Štaviše, iako neka istraživanja daju prednost jednom ili drugom kandidatu, rezultati generalno ostaju unutar granica te statističke greške.

Međutim, zbog sistema Elektorskog koledža u SAD, izbori neće biti odlučeni na osnovu nacionalnog glasanja, već kombinacijom država koje svaki od kandidata osvoji. Da krajnje pojednostavimo, svaka država pobedniku daje određeni broj takozvanih elektorskih glasova, a pobednik je onaj ko ih više sakupi. Dakle, ne obavezno onaj kandidat koji dobije ukupno više glasova birača, već onaj koji osvoji više elektora.

Kao i na svakim izborima, samo nekoliko država je ove godine zaista konkurentno, i te države privlače najveću pažnju kampanja u poslednjim nedeljama izborne trke dok obe strane pokušavaju da steknu prednost. Više o tome čitajte KLIKOM OVDE.

___________________________________________________________________________________

STIGLI PRVI REZULTATI

Predsednički izbori u SAD počeli glasanjem u Diksvil Noču u Nju Hempširu, gde su birališta otvorena u ponoć po vremenu na istočnoj obali SAD (šest sati ujutru u Srbiji).

Si-En-En prenosi da su Donald Tramp i Kamala Haris dobili po tri glasa svako.

U Dičvil Noču su na izbore izašla četiri registrovana glasača Republikanske partije i dvoje neopredeljenih, što znači da se neko od republikanaca opredelio za Kamalu umesto za Trampa. Više o tome čitajte KLIKOM OVDE!

___________________________________________________________________________________

ZAŠTO SE IZBORI U AMERICI UVEK ODRŽAVAJU UTORKOM?

Odlukom Kongresa iz 1845. godine predsednički izbori održavaju se u utorak nakon prvog ponedeljka u novembru. Sjedinjene Države tada su još bile većinom agrarno društvo, pa je izbor novembra omogućavao mnogim Amerikancima da stignu na biračka mesta nakon jesenje setve i pre zime. Pošto je nedelja bila Božji, a sreda pijačni dan, izbor je pao na utorak. Više o tome čitajte KLIKOM OVDE!

___________________________________________________________________________________

AMERIČKI SRBIN, KANDIDAT ZA KONGRESMENA, ZA ''NOVOSTI''

ROBERT Ković, advokat srpskog porekla i kandidat za kongresmena 2021. godine iz Nju Džerzija, analizira za ''Novosti'' predsedničke izbore u SAD. Više o tome čitajte KLIKOM OVDE!

___________________________________________________________________________________

SVE OČI UPERENE U PENSILVANIJU

POSLEDNjI dan uoči glasanja u SAD predsednički kandidati Demokratske i Republikanske stranke Kamala Haris i Donald Tramp proveli su na skupovima u Pensilvaniji, ključnoj "kolebljivoj" državi za koju se smatra da će i odrediti pobednika.

U trci za poslednji glas rivali su održali nekoliko mitinga, Harisova u Alentaunu, Pitsburgu i Filadelfiji, dok je Tramp, pored Pensilvanije, posetio birače u još dve "neodlučne" države Severnoj Karolini i Mičigenu. Na izborima je dosada glasalo više od 76 miliona birača, što je skoro polovina ukupnog broja glasača.

U SAD ima 50 država od kojih većina decenijama unazad po tradiciji glasa za plavog, demokratskog, ili crvenog, republikanskog kandidata. Za razliku od njih, u sedam "kolebljivih" država oba kandidata imaju jednake šanse da pobede zbog tesne razlike. To su Pensilvanija, Severna Karolina, Džordžija, Mičigen, Arizona, Viskonsin i Nevada.

Ulaze u istoriju

UKOLIKO birači na izborima u Americi poverenje ukažu aktuelnom potpredsedniku SAD Kamali Haris, ona će postati prva žena na visokoj funkciji u istoriji te zemlje, kao i prva Afroamerikanka. Ukoliko lider republikanaca osvoji drugi mandat, on će postati prvi predsednik od 19. veka koji je pobedio pošto je izgubio na izborima za reizbor, i prvi koji je osuđen za krivično delo.

Prema anketi Ej-Bi-Si njuza od 3. novembra, bivši predsednik ima prednost od jedan do tri boda u Džordžiji, Arizoni i Severnoj Karolini, dok je trka neizvesnija u preostale četiri države. Tramp za dlaku vodi u Pensilvaniji i Nevadi, a Harisova u Mičigenu i Viskonsinu. Ipak, ove rezultate treba uzeti sa rezervom zbog margine greške od oko tri do četiri procentna poena.

Da bi trijumfovao, jedan od rivala mora da osvoji minimum 270 elektorskih glasova od ukupno 538. Pensilvanija ima najviše (19), sledi Severna Karolina (16), pa Džordžija (16), Mičigen (15), Arizona (11), Viskonsin (9) i Nevada (6). Pensilvanija kao najmnogoljudnija kolebljiva država stala je na stranu pobednika na protekla dva izbora. Osim toga, nijedan demokrata nije osvojio Belu kuću bez pobede u Pensilvaniji još od 1948. godine.

Birači u Pensilvaniji su prekinuli niz od šest demokratskih pobeda u toj državi kada su pomogli Trampu da pobedi bivšeg državnog sekretara SAD i tadašnjeg demokratskog predsedničkog kandidata Hilari Klinton 2016. godine, a zatim su podržali aktuelnog šefa Bele kuće Džozefa Bajdena u trci protiv lidera republikanaca četiri godine kasnije. Bajden je preokrenuo Pensilvaniju 2020. godine velikom pobedom u Filadelfiji, kao i u gusto naseljenim predgrađima oko tog grada i Pitsburga.

Elektorski koledž

NA izborima u SAD stanovnici ne glasaju direktno za svog kandidata, već biraju elektore, koji čine deo Elektorskog koledža. Oni biraju predsednika. Elektorski koledž obuhvata sve savezne države i sastavljen je od predstavnika, elektora, koji glasove raspoređuju na osnovu rezultata glasanja u državi. U svim državama, osim u dve, svi elektorski glasovi idu pobedničkom kandidat, bez obzira na to koliko tesnu pobedu je ostvario. Pobednika na predsedničkim izborima određuje, dakle, Elektorski koledž, a ne najveći broj glasova koji kandidat osvoji u SAD.

Pensilvanija, Mičigen i Viskonsin poznati su i pod imenom države "plavog zida", jer su ranije uglavnom stajali uz skute demokrata, što se promenilo poslednjih godina. Tramp je 2016. osvojio srca birača u sve tri države, a Bajden 2020. Ukoliko Harisova osvoji sve tri postoji šansa da će joj biti dovoljne za pobedu. Ipak, ankete pokazuju da je trka tesna u sve tri države, dok će izlaznost birača biti ključna. Države "plavog zida" obično glasaju na isti način. Poslednji put kada nisu sve stale uz istog kandidata bilo je 1988. Na narednih osam izbora jedini put kada su države "plavog zida" prešle na stranu republikanca bilo je 2016. godine.

Preostale četiri neodlučne države nazivaju se još i zemljama "sunčanog pojasa". Arizona, Džordžija i Severna Karolina su nekada važile za republikanska uporišta. Tramp je dva puta pobedio u Severnoj Karolini, ali su razlike bile tesne 2020. Poslednji demokrata koji je ovde pobedio bio je Barak Obama 2008, dok je Bajden postao prvi kandidat iz redova plavih koji je osvojio Džordžiju još od Bila Klintona 1992. i Arizonu od Klintona 1996. godine.

___________________________________________________________________________________

Kamala Haris ili Donald Tramp?

Pobednik će četiri godine služiti u Beloj kući, počev od januara 2025. godine. Ovo su 60. predsednički izbori po redu, a održavaju se zajedno sa izborima za sva mesta Predstavničkog doma, i 33 mesta Senata.

Predsednik ima ovlašćenje da samostalno donosi neke zakone, ali uglavnom mora da sarađuje sa Kongresom kad je reč o njihovom usvajanju. Na svetskoj sceni, on ima značajnu slobodu da predstavlja zemlju u inostranstvu i da vodi spoljnu politiku, napominju mediji.

Bivši predsednik SAD Donald Tramp dobio je podršku svoje Republikanske stranke sa ogromnom prednošću u odnosu na stranačke rivale. Postao je zvanični republikanski kandidat na partijskoj konvenciji u Milvokiju. Tramp je za svog potpredsednika izabrao senatora iz Ohaja Džej Di Vensa.

Potpredsednica SAD Kamala Haris pridružila se trci za Belu kuću nakon što je aktuelni predsednik Džozef Bajden od nje odustao, a u redovima demokrata ona nije imala protivkandidate. Njen potpredsednik je guverner Minesote Tim Valc.

___________________________________________________________________________________

Specifičan izborni sistem

Izborni sistem u SAD je veoma specifičan, jer predsednika ne biraju građani direktno, već to čini elektorski koledž, što znači da pobednik predsedničkih izbora u SAD neće biti osoba koja dobije najviše glasova širom zemlje, jer svaka od 50 država ima određeni broj glasova elektorskog koledža, delimično zasnovanog na broju stanovnika.

Elektora ima ukupno 538, a pobednik je kandidat koji osvoji 270 ili više elektorskih glasova. Sve države, izuzev dve, imaju pravilo da pobednik uzima sve elektorske glasove.

Elektorski koledž je sistem koji obuhvata sve savezne države i sastavljen je od predstavnika, elektora, koji glasove raspoređuju na osnovu rezultata glasanja u svojoj državi.

U svim državama, osim u dve, svi elektori idu pobedničkom kandidatu te države, bez obzira na to koliko tesnu pobedu je ostvario.

Ukupno ima 538 elektora i taj broj se ne menja. On je jednak ukupnom broju članova Kongresa SAD koji čini 435 članova donjeg doma, Predstavničkog doma, i 100 članova gornjeg doma - Senata, uz tri elektora iz Distrikta Kolumbija.

___________________________________________________________________________________

Za pobedu — 270 elektorskih glasova

Da bi pobedio, predsednički kandidat mora da osvoji većinu - 270 elektorskih glasova.

Pobednika na predsedničkim izborima određuje Elektorski koledž, a ne ukupno najveći broj glasova u SAD, a razlog za to je što bi neki od kandidata u pojedinim državama mogao da pobedi sa malom razlikom u broju glasova, dok bi u državama koje je izgubio mogao da izgubi sa velikom razlikom.

To se dogodilo petorici predsednika: Džonu Kvinsiju Adamsu, Ruterfordu Hejsu, Bendžaminu Harisonu, Džordžu Bušu Mlađem i Donaldu Trampu 2016. godine.

Kritičari Elektorskog koledža ukazuju na ove slučajeve tvrdeći da sistem ne predstavlja nacionalnu volju birača, dok pristalice ovakvog sistema kažu da se na taj način štite male države, kao i geografski velike države koje imaju mali broj stanovnika.

SAD nemaju centralnu izbornu komisiju - svaka država organizuje sopstveni proces prebrojavanja glasačkih listića.

Lokalni i državni zvaničnici objavljuju podatke o rezultatima izbora u realnom vremenu, a prvi rezultati se ne objavljuju dok se sva birališta zvanično ne zatvore.

Nakon što se glasovi prebroje, oni se overavaju na lokalnom i državnom nivou. Države potom predaju dokumentaciju u kojoj se identifikuju elektori koji predstavljaju kandidata koji je osvojio glasove u toj državi.

Elektori su obično izabrane pristalice određene stranke ili ih imenuju politički zvaničnici. Oni se sastaju u svojim državama u decembru kako bi dali svoje glasove za predsednika i potpredsednika.

Zatim se Kongres, čiji mandat počinje u januaru, sastaje u novom sastavu, obično 6. januara, kako bi prebrojao elektorske glasove i zvanično proglasio pobednika. Predsednik polaže zakletvu na ceremoniji inauguracije 20. januara.

Moguće je da kandidat osvoji najviše glasova na nacionalnom nivou, kao što je to bio slučaj sa Hilari Klinton 2016. godine, ali da ipak bude poražen.

Većina američkih državljana od 18 ili više godina starosti imaju pravo glasa na predsedničkim izborima.

Sve države, osim Severne Dakote zahtevaju od ljudi da se registruju kako bi mogli da glasaju. Svaka država ima svoj proces registracije birača i rok do kada oni moraju da se registruju.

___________________________________________________________________________________

„Kolebljive države“

Birališta se otvaraju 5. novembra u periodu od 6.00 do 8.00 sati ujutru po lokalnom vremenu, zavisno od vremenske zone u kojoj se nalaze pojedinačne savezne države, a zatvaraju se u periodu od 18 do 21 sat.

Birališta će, na primer, biti otvorena od 6.00 sati u Arizoni, Konektikatu, Ilinoisu, Indijani, Kentakiju, Mejnu, Kentakiju, Nju Džerziju, Misuriju i Njujorku. U Njujorku i Severnoj Dakoti birališta će biti zatvorena u 21.00 sat po lokalnom vremenu. U Arizoni i na Havajima ne poštuje se letnje računanje vremena.

Trinaest država ima više vremenskih zona: Ajdaho, Oregon, Kanzas, Nebraska, Severna Dakota, Južna Dakota, Teksas, Florida, Indijana, Mičigen, Kentaki, Tenesi i Aljaska.

Većina država u velikoj meri naginje ka Demokratskoj ili Republikanskoj stranci, tako da je fokus obično na desetak država u kojima bi bilo koji od kandidata mogao da pobedi i one su poznate kao „kolebljive države“ (swing states).

Reč je o državama: Arizona, Džordžija, Mičigen, Pensilvanija, Viskonsin, Severna Karolina i Nevada.

Inače, više od 75 miliona Amerikanaca do nedelje je već glasalo na ranim predsedničkim izborima u SAD.

To je više od 48 odsto od ukupnog broja birača koji su glasali na predsedničkim izborima u SAD 2020. godine kada je glasalo 154,6 miliona, objavio je američki portal „Aksios“, navodeći da ti podaci ukazuju da rano glasanje i glasanje putem pošte postaju sve popularniji metodi glasanja.

___________________________________________________________________________________

Izbor novih članova Kongresa

Birači će sutra, takođe, birati nove članove Kongresa - doma u kojem se usvajaju zakoni.

Bira se svih 435 poslanika donjeg doma — Predstavničkog doma Kongresa, čiji je mandat dve godine, kao i 35 od stotinu članova gornjeg doma, Senata, za šestogodišnji mandat.

Republikanci trenutno kontrolišu Predstavnički dom, koji inicira planove potrošnje. Demokrate kontrolišu Senat, koji glasa o ključnim imenovanjima u vladi.

Ova dva doma donose zakone i mogu da kontrolišu planove Bele kuće ukoliko se stranka koja kontroliše bilo koji od dva doma ne slaže sa predsednikom.

Obično se pobednik proglašava u noći izbora, ali je 2020. godine bilo potrebno nekoliko dana da se prebroje svi glasovi.

Period nakon izbora je poznat kao tranzicija, u slučaju da dođe do promene predsednika. Novoj administraciji to daje vremena da imenuje ministre u kabinetu i napravi planove za novi mandat.

Predsednik zvanično polaže zakletvu u januaru na ceremoniji poznatoj kao inauguracija, koja se održava na stepenicama zdanja Kapitola u Vašingtonu.

Dve glavne stranke, Republikanska i Demokratska, nominuju predsedničke kandidate, koji su prethodno izabrani na stranačkim predizborima.

Bivši predsednik SAD Donald Tramp dobio je podršku svoje Republikanske stranke sa ogromnom prednošću u odnosu na stranačke rivale, a zvanični republikanski kandidat postao je na partijskoj konvenciji u Milvokiju.

Tramp je za svog potpredsednika izabrao senatora iz Ohaja Džej Di Vensa.

Potpredsednik SAD Kamala Haris pridružila se trci za Belu kuću nakon što je aktuelni predsednik Džozef Bajden od nje odustao, a u redovima demokrata ona nije imala protivkandidate.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Cedevita podržava klinCE kreativCE: deca iz SOS Dečijeg sela Srbija osvojili su javnost umetničkim delima u sklopu kampanje Budi TU. Budi CE