RADE PO SISTEMU "PUSTIO SI JE I ZABORAVI JE": Dalekometne američke, britanske i francuske rakete koje su isporučene Kijevu

V. N.

19. 11. 2024. u 07:00

ZAJEDNIČKA britansko-francuska raketa "storm šedou" i "skalp" dometa su 300 kilometara.

РАДЕ ПО СИСТЕМУ ПУСТИО СИ ЈЕ И ЗАБОРАВИ ЈЕ: Далекометне америчке, британске и француске ракете које су испоручене Кијеву

Foto Tanjug/AP

Njena glavna odlika je što je visokoprecizna i malo primetna raketa. Počeli su da je prave 1994. godine kompanije "Matra" i "Britiš aerospejs".

Bojeva glava ima punjenje kojim se može probiti bunker. Ona je teška 1.300 kilograma. Raketa funkcioniše po pricipu "pustio si je i zaboravi". Ona leti sama do cilja uz pomoć dži-pi-esa. Mora biti programirana pre puštanja. Kad se primakne cilju, ona se podigne u visinu i pikira. Takvim raketama su naoružani avioni jednog broja članica NATO-a. Cena rakete je, zavisno od modela, do dva miliona evra.

Rakete koje su dobili Ukrajinci bile su dometa manjeg od 300 kilometara, ali vojni eksperti tvrde da su konstruktori napravili takve rakete koje imaju domet i do 560 kilometara.

Ilustracija Novosti

Francuzi su 2006. godine odlučili da naprave moćnu krstareću raketu koja može da se pušta i sa brodova i podmornica. Prvo ispitivanje je bilo u julu 2013. godine. Njom su naoružane francuske fregate kao i podmornice.

Britanci rade na modelu "storm šedou" koji se koristi za gađanje brodova. Britanci su prvi put upotrebili u ratnim uslovima tu raketu u Iraku 2003. godine. Francuzi su je sa "rafalima" koristili za vreme napada NATO članica na Libiju.

Za vreme rata u Ukrajini, u Kijevu su se hvalili kako su raketom "storm šedou" u julu 2023. godine ubili ruskog generala Olega Cokova kod grada Bergjanska, a 13. septembra 2023. pogodili su brodogradilište u Sevastopolju, gde je oštećena podmornica. Četvrtog novembra 2023. godine pogođeno je brodogradilište u gradu Kerč, a 23. marta 2024. raketom "storm šedou" pogođen je centar veze Crnomorske flote.

Te britanske rakete su puštane sa ukrajinskog aviona SU-24.

Foto Tanjug/AP

AMERIČKE RAKETE ATACMS

Armijski taktički raketni kompleks poznatiji kao ATACMS - "zemlja-zemlja" prozvodi kompanija "Lokid Martin". Domet mu je do 300 kilometara. Njima se gađa sa rampi koje koriste sistemi "Hajmars" i MLRS. Prvi put je počeo da se koristi osamdesetih godina. Interesantno je da su u Americi ocenili da je taj sistem zastareo i da ga treba zameniti savremenijim na kom se sada radi. Inače, cena jedne takve rakete je dva i po miliona dolara.

Ilustracija Novosti

Ima više modela, jedan je sa fugasnim punjenjem, a ostali su sa kasetama. U Moskvi kažu da je moguće da se tim raketama ka Rusiji gađa iz istočnog dela Ukrajine, odnosno Černigovske ili Harkovske oblasti.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SVE JE SPREMNO ZA NADALOV OPROŠTAJ: Đoković ovo ne propušta, ali svi se pitaju gde je Federer!