SVI DETALJI PUTINOVE RAKETE PRED KOJOM KLEČI SVET: "Nemoćni smo protiv 'orešnika'" - Ukrajina priznala poraz (FOTO/VIDEO)

Katarina Leković

22. 11. 2024. u 14:15

PREDSEDNIK Ruske Federacije Vladimir Putin je, nakon celodnevnih spekulacija, juče pojasnio da je projektil kojim su Rusi gađali ukrajinski grad Dnjepar navodno novo oružje po imenu "orešnik".

СВИ ДЕТАЉИ ПУТИНОВЕ РАКЕТЕ ПРЕД КОЈОМ КЛЕЧИ СВЕТ: Немоћни смо против орешника - Украјина признала пораз (ФОТО/ВИДЕО)

Foto: Novosti ilustracija/Tviter

Prvobitno je interkontinentalna balistička raketa identifikovana kao RS-26 Rubež.

Rad na razvoju ovog strateškog sistema je trebalo da bude zaustavljen 2018. godine, mada Pentagon navodi da je raketa kojom su Rusi gađali zasnovana na sistemu Rubež, što sugeriše da je rad na projektilu bio nastavljen.

RS-26 je klasifikovana kao balistička raketa srednjeg dometa (IRBM), klasa oružja koje ima domet od 3.000 do 5.500 kilometara. Rusija je, sa druge strane, opisivala ovo oružje kao interkontinentalnu balističku raketu (ICBM).

Razlika u klasifikaciji verovatno leži u činjenici da je Rusija nastojala da ostane u granicama Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF), kojim su zabranjene balističke i krstareće rakete dometa od 500 do 5.500 kilometara. INF je propao 2019. godine.

To bi moglo i da objasni zašto je ukrajinska vojska prvobitno izvestila da je raketa koja je pogodila Dnjepar interkontinentalna balistička raketa - što su mnogi zapadni zvaničnici kasnije demantovali, ukazujući umesto toga na RS-26 ili derivat RS-26.

Bez obzira na to, sada postoji sve veći konsenzus da je korišćena raketa bila konvencionalno naoružana IRBM bazirana na RS-26. Izgleda da je mesto lansiranja bio Kapustin Jar, otprilike 800 kilometara od cilja.

Što se tiče RS-26, ovo je raketa na čvrsto gorivo koja je u prošlosti opisana kao manji derivat interkontinentalne rakete RS-24 Jars, iako je tačan odnos dva sistema nejasan. Razvoj RS-26 započeo je oko 2008. godine od strane Moskovskog instituta za termičku tehnologiju. Projektil je dugačak oko 12 metara i ima prečnik nešto manje od 1,8 metara.

Prvo, neuspešno probno lansiranje dogodilo se u Plesecku u septembru 2011.

U drugom testu u maju 2012, Rusija je pokazala da RS-26 može da dostigne interkontinentalni domet, iako se pretpostavljalo da je to postignuto samo sa malim teretom ili bez njega.

Naknadni testovi su snažno pokazali da projektil ne može da leti dalje od srednjeg dometa sa pravom bojevom glavom.

Usred kontroverzi oko klasifikacija INF-a, Rusija je 2018. zvanično "ugasila" projekat razvoja rakete RS-26 koji bi potencijalno kršio sporazum. U martu te godine, samo nekoliko nedelja nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin to pomenuo u govoru, Rusija je navodno odlučila da odloži razvoj "rubeža", izbacivši ga iz državnog plana naoružanja za 2018. godinu.

Umesto toga, Rusija je trebalo da se fokusira na korišćenje hipersoničnog "avangarda" kao platforme za nošenje nuklearnog oružja.

Video-snimak ruskog Ministarstva odbrane navodno prikazuje prototipove "avangarda" i kompjuterski generisan prikaz njegovog operativnog koncepta.

(Kurir)

BONUS VIDEO - RUSI LANSIRALI RAKETU: Pogledajte teretni svemirski brod MS-27

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ALBANCI U ŠOKU: Ne mogu da veruju uz koju pesmu je Srbin ušao u ring u Tirani (VIDEO)