JAPAN OTKRIO OGROMNO BLAGO: Ovo će decenijama gurati napred privredu ove zemlje (VIDEO)
JAPAN je nedavno u svojim vodama na dnu Tihog okeana u blizini ostrva Minami-Tori-shima, oko 2000 km od glavnog grada, otkrio bogate rezerve retkih minerala, koje bi mogle transformisati japansku privredu i njegovu ulogu u globalnim tehnološkim lancima snabdevanjima.
Ti minerali, ključni za napredne tehnologije poput električnih vozila, baterija i obnovljivih izvora energije, predstavljaju strateške resurse koje Japan može iskoristiti za svoju privrednu i energetsku nezavisnost.
Što je sve otkriveno?
Istraživanje koje su proveli naučnici Nippon Foundationa i Univerziteta u Tokiju otkrilo je polje bogatih manganovih kugli, odnosno nodula, na dubini od oko 5700 metara ispod nivoa mora, na području unutar japanskih ekskluzivnih ekonomskih voda. Ove kugle sadrže izuzetno vredne metale, kao što su kobalt, koji je neophodan za proizvodnju baterija i legura otpornih na koroziju, nikal, koji je ključan za baterije i industriju nerđajućeg čelika, te bakar, koji je osnovni metal za električnu infrastrukturu i elektroniku. Prema Nikkei Asia, noduli su nastajali tokom miliona godina dok su se metali prenosili okeanom, vezali za riblje kosti i taložili na morskom dnu.
Prema procenama japanskih stručnjaka, ukupne rezerve uključuju više od 610.000 tona kobalta i 740.000 tona nikla, što ovo nalazište čini jednim od najvećih u svetu. Uz trenutne tržišne cene, njihova vrednost procenjuje se na oko 26.3 milijarde dolara, a porastom potrebe za njima mogla bi značajno narasti.
Manganovi noduli otkriveni su tokom istraživanja 2016. godine, a stručnjaci su tada tvrdili da su mnogi nastali nakupljanjem oko zuba golemog praistorijskog morskog psa Megalodona.
Nakon najnovijeg istraživanja Yasuhiro Kato, profesor specijalizovan za geologiju resursa na Sveučilištu u Tokiju, izjavio je da sad planiraju vaditi "tri miliona tona godišnje" iz ovih ležišta.
Prema Zadruzi Nippon, nalazište bi moglo podržavati japansku privredu tokom sledeće decenije i duže.
Zašto su retki minerali važni?
Retki minerali igraju ključnu ulogu u savremenim tehnologijama i industrijama.
Kobalt i nikal ključni su sastojci litijum-ionskih baterija, koje pokreću električna vozila. Kako potražnja za takvim automobilima raste, oni postaju strateški važni.
Vetroturbine, solarni paneli i sistemi za skladištenje energije zavise od retkih minerala zbog njihove izdržljivosti i provodljivosti.
Pametni telefoni, računari i drugi uređaji koriste bakar i kobalt za električne komponente.
Motori mlaznih aviona i plinske turbine takođe zahtevaju iznimno otporne legure koje sadrže ove metale.
Globalna tranzicija prema zelenim tehnologijama i energetskom prelazu, koja je u uzletu, povećava potražnju za retkim mineralima, pa je to otkriće ključno za budućnost Japana.
Geopolitički značaj otkrića za Japan
Japan je dosad bio jako zavisan o uvozu retkih minerala, posebno iz Kine, koja kontroliše više od 60% globalne potražnje za retkim metalima. Kineska dominacija u toj industriji bila je dugogodišnji izvor zabrinutosti za japansku vladu, posebno u kontekstu trgovinskih i geopolitičkih tenzija.
Novim otkrićem Japan ima priliku smanjiti svoju zavisnost o uvozu i ojačati energetsku sigurnost. Nadalje, ono bi Japanu moglo omogućiti da postane značajan izvoznik retkih minerala i osigurati mu stratešku prednost u globalnim lancima opskrbe.
Planovi za eksploataciju, ali i problemi
Trenutni planovi uključuju početak vađenja do 2025. godine uz korištenje naprednih brodova i tehnologija, koji bi trebali osigurati minimalizaciju uticaja na morske ekosisteme. Naime, dubokomorska eksploatacija nosi rizik narušavanja ekosistema koji su još uvek slabo istraženi.
Manganovi noduli leže na površini morskog dna, što omogućava njihovo relativno jednostavno prikupljanje pomoću specijalizovanih usisnih uređaja. Međutim, ekolozi upozoravaju na potencijalni uticaj vađenja na osetljive morske ekosisteme, uključujući rizik za dubokomorske organizme i sedimentaciju.
Dugoročne koristi za Japan
Pristup ovakvim ogromnim rezervama kobalta, nikla i bakra smanjiće troškove domaće industrije i povećati konkurentnost Japana na globalnom tržištu.
U kontekstu prelaska na zelenu energiju, Japan će imati stabilan pristup ključnim resursima za proizvodnju obnovljivih tehnologija.
Kao novi potencijalni izvoznik retkih minerala imaće i veću pregovaračku snagu u globalnim trgovinskim odnosima.
(Indeks.hr)
BONUS VIDEO: ODRŽAVANjE ŽELEZNICE U JAPANU: Humanoidni robot za održavanje linija
Preporučujemo
RAZORAN ZEMLjOTRES POGODIO JAPAN: Poznato da li je izdato upozorenje na cunami
17. 11. 2024. u 13:41
ĐOKOVIĆ OTKRIO: Otrovali su me u Australiji, imao sam visok nivo teških metala u krvi
NAJBOLjI srpski teniser Novak Đoković otkrio je da je pre tri godine kada je deportovan iz Australije otrovan hranom u imigracionom hotelu, gde je bio smešten.
09. 01. 2025. u 21:40
AMERIKANCI OBJAVILI MAPE SA RATIŠTA: Rusija nastavlja prodor dublje u Ukrajinu, vraća teritoriju u Kurskoj oblasti (FOTO)
RUSIJA nastavlja da prodire dublje u Ukrajinu i vraća sopstvenu teritoriju u Kurskoj oblasti, pokazuju najnovije mape sa ukrajinskog ratiša koje je objavio Institut za proučavanje rata (ISW).
09. 01. 2025. u 20:45
TITOV SIN SE TUŽI SA HRVATSKOM: OZNA ga naterala da potpiše da se odriče nasledstva
IMANjE Josipa Broza Tita u Samoboru u Hrvatskoj, udaljeno samo kilometar od centra grada, nekada je bila jedna od njegovih privatnih rezidencija.
12. 01. 2025. u 20:00
Komentari (0)