RUSI RAZVILI NOVU VERZIJU BOMBARDERA: Biće korišćen za udare krstarećim raketama po Ukrajini

Марко Колашинац
Marko Kolašinac

02. 12. 2024. u 17:23

RUSKI državni odbrambeni konglomerat Rosteh razvio je novu verziju strateškog bombardera Tu-95MSM, koja je poboljšana na osnovu iskustava stečenih tokom operacija u ukrajinskom ratištu, piše magazin Military Watch.

РУСИ РАЗВИЛИ НОВУ ВЕРЗИЈУ БОМБАРДЕРА: Биће коришћен за ударе крстарећим ракетама по Украјини

Foto: Profimedia/Ilustracija

Prvobitni Tu-95 bombarder je svoj prvi let imao tokom Korejskog rata 1952. godine, iako su svi avioni koji su trenutno u upotrebi proizvedeni između 1982. i 1993. godine. Oni su dizajnirani prvenstveno kao platforme za lansiranje krstarećih raketa, a ne za bacanje gravitacionih bombi.

Tehnička unapređenja i povećanje sposobnosti

Paket unapređenja koji je imao za cilj da avione dovede na standard Tu-95MSM počeo je da se razvija 2009. godine. Unapređenja su uključivala integraciju najmoćnijeg serijskog turboprop motora na svetu, NK-12MPM, i novih elisa, čime je povećan kapacitet za nošenje naoružanja i domet aviona. Ove modifikacije su udvostručile nosivost naoružanja aviona i omogućile kompatibilnost sa krstarećim raketama Kh-101/2, koje predstavljaju njegovo primarno naoružanje. Krila su ojačana kako bi mogla da podrže nove, znatno veće rakete, dok su avionski senzori, prikazivači podataka i druga elektronika sveobuhvatno modernizovani.

Foto: Profimedia

Nedavna modernizacija je posebno usmerena na poboljšanje sposobnosti Tu-95MSM da sarađuje sa drugim vazdušnim, pomorskim i kopnenim jedinicama u zajedničkim operacijama, omogućavajući avionu da funkcioniše kao deo šire mreže. Poboljšan je i sistem avionskih navigacija, komunikacija i kontrole, što olakšava preciznije planiranje i izvršavanje misija. Uvedene su i napredne mogućnosti elektronskog ratovanja i odbrambeni sistemi.

Krstareće rakete Kh-101/102

Tu-95MSM se posebno ceni zbog sposobnosti da izvodi precizne udare krstarećim raketama velikog dometa, koristeći radarski nevidljive rakete Kh-101. Poboljšanja avionske elektronike dodatno su povećala preciznost i uspeh misija. Rakete Kh-101 i njihova nuklearna verzija Kh-102 spadaju u krstareće rakete sa najvećim dometom na svetu, koji premašuje 5000 kilometara. Tokom konflikta, ove rakete su demonstrirale do sada nepoznatu sposobnost lansiranja lažnih meta radi izbegavanja neprijateljske protivvazdušne odbrane.

Prijavljeno je da, u kontekstu operacija u Ukrajini, postoji potražnja za varijantom rakete Kh-101 kraćeg dometa, ali sa većim eksplozivnim punjenjem, što bi moglo biti korisno i u slučaju većeg sukoba sa članicama NATO-a.

Foto: Profimedia

Međutim, Kh-101 rakete su korišćene u manjem broju vazdušnih udara na ukrajinske ciljeve, dok su većinu lansiranja izvršile rakete Kh-22, koje se koriste na lakšim bombarderima Tu-22M3. Ove rakete, nasleđene iz sovjetske ere, iako manje precizne od Kh-101, teže su za presretanje zbog svoje velike brzine i složenih trajektorija.

Očekuje se da će Tu-95 igrati centralnu ulogu u ruskoj floti strateških bombardera do 2030-ih, iako će njegov značaj postepeno opadati kako budu isporučivani moderniji bombarderi Tu-160M, za koje je naručeno 50 jedinica. Prvi od ovih bombardera isporučeni su u januaru 2022. godine, a njihova proizvodnja bi trebalo da bude praćena isporukama prvog ruskih stelt bombardera razvijanog u okviru programa PAK DA.

(Military Watch)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

UZNEMIRUJUĆE UPOZORENJE ĐORĐESKUA: Rumunija kao kapija u rat – NATO baza pretnja miru i suverenitetu