PREDSEDNIK POD ISTRAGOM: Rastu pritisci na južnokorejskog lidera da podnese ostavku
JUŽNOKOREJSKI tužioci otvorili su istragu protiv šefa države Juna Suka Jeola i ministara unutrašnjih poslova i odbrane zbog pokušaja uvođenja ratnog stanja, dok u javnosti rastu pritisci na predsednika da podnese ostavku.
Posle ministra odbrane, sa funkcije načelnika Generalštaba vojske Južne Koreje juče se povukao i general Park An Su, zbog nametanja odluke o proglašenju vanrednog stanja.
Očekuje se da će se poslanici sutra izjašnjavati o Junovom opozivu. Vlada Južne Koreje prethodno je ponudila kolektivnu ostavku zbog političke krize, pošto je predsednik naredio uvođenje ratnog stanja, a zatim ga istog dana i ukinuo. Ministar pravde Park Sung Je rekao je novinarima da "nema nameru da nastavi da obavlja funkciju", dok je ministar odbrane Kim Jong Hjun, koji je navodno predložio predsedniku da sprovede spornu odluku, među prvima podneo ostavku.
Premijer Han je apelovao na vladu da nastavi sa obavljanjem svojih dužnosti:
- Molim vas da ispunite svoje odgovornosti zajedno sa javnim službenicima svih ministarstava, kako bi obezbedili sigurnost građana i očuvali svakodnevni život - apelovao je on.
NŠef države zanemeo
PREDSEDNIK Južne Koreje Jun Suk Jeol nije se obratio javnosti od srede, kada je poništio svoju odluku o vanrednom stanju. Jun je u saopštenju ranije obrazložio da je ratno stanje proglasio da bi "spasao zemlju od antidržavnih snaga koje pokušavaju da parališu suštinske funkcije države i unište ustavni poredak liberalne demokratije". Pre ovog poteza, Jun se suočio sa niskim rejtingom i optužbama za korupciju.
U međuvremenu, zvaničnici su objavili da je istraga protiv predsednika države pokrenuta na osnovu prijave za izdaju i druge slične optužbe koju je podnela manja opoziciona partija Obnova, dok je drugu priložila grupa od 59 aktivista, a one se odnose, uz bivšeg ministra odbrane, i na načelnika Generalštaba i ministra unutrašnjih poslova Li Sang Mina, zbog njihove uloge u proglašenju ratnog stanja.
Kancelarija za istraživanje korupcije je, takođe, primila prijave u kojima se Jun i drugi visoki zvaničnici optužuju za izdaju. Policiji je naloženo da hitno zabrani putovanje ministru odbrane zbog rizika od bekstva. Istovremeno, vladajuća Partija moći naroda (PPP) zatražila je od organa reda pojačanu ličnu zaštitu za svog lidera Han Dong Huna.
U međuvremenu, stranka predsednika Juna se usprotivila predlogu o opozivu lidera, za čije usvajanje potrebno 200 glasova u parlamentu. Zahtev za opoziv je ranije potpisao 191 opozicioni poslanik bez podrške tribuna iz vladajuće partije. Da bi nacrt zakona bio odobren potrebno je da najmanje osam članova Junove partije glasaju za njegovo svrgavanje sa funkcije.
DIGNUTI NATO AVIONI POSLE NAPADA NA UKRAJINU: Hitno se oglasio Zelenski, imao poruku za Putina (FOTO/VIDEO)
RUSIJA je pokrenula masovni vazdušni napad na Ukrajinu na božićno jutro po gregorijanskom kalendaru.
25. 12. 2024. u 11:16
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
PLANETI PRETI SCENARIO IZ 1815. Posle događaja na planini koja je promenila svet usledile tragedije: "Pitanje nije da li će, nego KADA!"
„EFEKTI bi mogli biti još gori nego što smo videli 1815."
25. 12. 2024. u 15:54
Komentari (0)